| syd2 a întrebat:

Cum se face ca noi oamenii vorbim de animale ca n-au minte pe cand singuri ne ucidem unii pe altii ce animalele de aceeasi specie o fac foarte rar?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Este oarecum adevarat...un caine poate sa-ti fie mai loial decat orice alt prieten,poate sa te apare, sa tina la tine,etc... insa asta o face oarecum din instinct nu din cine stie ce inteligenta, este parerea mea.
Acum depinde si de animal...
Omul este om, din totdeauna a existat invidia, ura fata de semenii tai, de aceea ne comportam asa. Aceasta este diferenta dintre noi si animale, noi avem intr-un singur corp toate sentimentele existente pe cand ele traiesc oarecum in armonie, doar ca sa ne fie alaturi si atat.

9 răspunsuri:
| KillMePlease a răspuns:

animalele nu se ucid unele pe altele pentru hrană?
şi... a ucide e un act ce denotă prostie?

| syd2 explică (pentru KillMePlease):

Aceleasi specii nu se ucid. Da, a ucide denota, nu prostia insa, batjocora fata de darul sfant.

| KillMePlease a răspuns (pentru syd2):

o-kay
"darul sfânt"... --- eu nu mai zic nimic
=]]
oricum, doar nu crezi că animalul e o fiinţă superioară omului, nu?

| syd2 explică (pentru KillMePlease):

Fiecare avem parerea noastra proprie, din punctul meu de vedere, si noi suntem animale, si trebuie sa traim in armonie, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne scoatem din lantul trofic, da stiu ca acestea sunt lucruri filosofice etc etc, dar oricum, omul se poate considera nobil doar atunci cand respecta tot ce e viu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animalele ucid pentru hrana, ele nu au constiinta, o fac din instinct. Oamenii au constiinta dar aceasta nu ii mai mustra cand fac lucruri rele, totusi... Sa ucizi, sa iei viata cuiva... denota rautate si nebunie pe langa prostie. Cei care fac asta nu se pot numi oameni, nici animale, ar fi o jignire la adresa acestora din urma.

| syd2 explică (pentru anonim_4396):

Acei care fac asta se pot numi deseuri ale societatii.

| RainmakerX a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-a placut mult partea :
"Sa ucizi, sa iei viata cuiva... denota rautate si nebunie pe langa prostie. Cei care fac asta nu se pot numi oameni, nici animale, ar fi o jignire la adresa acestora din urma."
Ai o mentalitate de invidiat, felicitari!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma simt de invidiat! happy mersi, si eu am aceeasi parere despre tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animalele chiar nu minte, se bazeaza pe instincte nu pe gandire.
Si doar pentru ca niste retardati nu au altceva mai bun de facut decat sa omoare nu inseamna ca toti oamenii sunt asa.