| DomnishoaraTPU a întrebat:

De ce iubim atat oameni cat si animalele?!
De ce avem incredere mai mult in animale decat in oameni?!
De ce se spune ca animalele sunt uneori mai bune la suflet decat omul?!
Nu inteleg. Oare animalele au mai mult suflet ca un om?! Va rog dati raspunsuri serioase!
Dau unda celui mai bun raspuns...
Multumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Din punct de vedere religios, animalele nu au suflet şi nu îl cunosc pe Dumnezeu.
Animelele ne ţin companie sau ne apără casa. Interesant este că ne ataşam de animale şi ele de noi.
Acum, depinde de fiecare. Încredererea apare atunci când ai siguranţa că nu o să te ''atace'' cel de lângă tine.
Un animal te atacă din instinct deoarece îi lipseşte raţiunea. În cazul omului, nu o face din fire, ci din propria sa voinţă.
Desigur, animalele sunt periculoase, dar oamenii sunt şi mai periculoşi.

| DomnishoaraTPU explică (pentru FemeiaPisică):

Daca nu au suflet, atunci Dumnezeu de ce le-a creeat?!

| FemeiaPisică a răspuns (pentru DomnishoaraTPU):

Pentru că aşa a fost voia Sa. De ce copacii nu au suflet? Copacii deşi nu au suflet, contribuie la existenţa noastră pe acest pământ. Aşa, şi animalele contribuie la existenţa noastră.
Când un om moare, sufletul lui este judecat de Dumnezeu pentru faptele care le-a făcut de-a lungul vieţii sale. Putem să deducem că sufletul nostru este veşnic. Pe când un animal dacă moare, nu este dus la judecata de apoi.
Dumnezeu a creat animalele şi le-a lăsat în responsabilitatea noastră, noi le folosim în scopul nostru. Fie pentru a ne hrăni, fie pentru companie, fie pentru pază şi aşa mai departe.

| T0T a răspuns:

Animalele nu au suflet.

| DomnishoaraTPU explică:

Buna!
Deci sa ne lamurim:
Am vazut oamenii mincinosi, care isi tradau prietenii si mame(oameni) care isi abandonau copii.
La animale nu prea am vazut (ele isi cresc pui sunt loiale stapanului).
Bine sunt si animale care ataca sunt agresive care ataca oameni...
De aia va intreb...

| ridhimagupta a răspuns:

Pentru ca sunt cei mai loiali si credinciosi am iti apun din propria experienta daca ar fi sa iti scriu i-ar trebui vreo 6 pagini

Răspuns utilizator avertizat