| SaveTheNature a întrebat:

Vreau sa va rog foarte frumos ceva. Imi permiteti sa fiu IRONIC? Si sa ma prefac ca sunt ateu? Iata ce gandesc in acest moment:
1-Eu omul sunt un animal.O importanta diferenta intre mine si animale e ca eu am ratiune.(mare smecherie, mare branza)Nu prea e mare diferanta intre mine si maimute(doar ca eu stau in oras si ele in padure(mare branza)
2-Eu omul ma trag din maimuta Doar s-a dovedit stiintific asta de catre Darwin, si mai apoi de catre altii.
3-Dumnezeu e o inventie a oamenilor. Si cei care sunt fericiti ca "vorbesc" cu Dumnezeu si se roaga la El sunt penibili.
-Au construit astia Biserici, au inventat Biblia, au inventat o poveste cu Isus Cristos si crucificarea si i-a prostit pe toti.Ca sa-i faca de bani, si sa rada de ei de credinciosi.Ba mai mult au ajuns sa celebreze in toata lumea 2 mari sarbatori Craciunul si Patele in cinstea lui Isus Cristos(pesemne ca inventia a fost foarte buna) de a prins la atatia oameni si s-a perpetuat de la o generatie la alta.
4- Tot ce vad in jurul meu natura, cu animalele si plantele in miliarde de forme culori sunt niste efecte ale evolutiei timpului, a trecerii anilor.
5- Scopul pentru care a aparut viata si omul pe pamant?: D-AIA!
6-Aia care se comporta ca niste sfinti respectand cu strictete legile lui Dumnezeu sunt niste scelerati fara minte care viseaza ca tot ce zboara se mananca.si cred ca dupa moarte exista viata vesnica.Ha ha!
7-Povestea cu Dumnezeu se aseamana cu povestile cu Mos Craciun, Zana Maseluta, si a altor Printese. Doar ca in povestea cu Dumnezeu cred fraierii si cand devin adulti!
8-Ca Dumnezeu nu exista nu incape indoiala.(nu l-am vazut pana acum) Dar faptul ca oamenii cred intr-o carte cu povesti intr-un numar asa de mare e culmea prostiei. Nu-mi vine sa cred cati prosti exista pe planeta asta.
9-M-am saturat sa vad peste tot biserici,cruci biserici, icoane, sarbatori. Suntem in secolul 21. Cand o sa ne oprim sa traim ca niste triburi?
10-Ma intreb cat de cretini au fost astia in inventarea povestii cu Dumnezeu si Isus incat au inventat Orasul Sfant,cu mormantul sfant,cu muntele maslinilor,cu Giulgiul lui Isus din Torino, crucificare. Au inventat si Vaticanul, au inventat preoti,
Si multi fraieri se duc sa visiteze aceste locuri an de an.
11-Cardinalii din Vatican si Papa nu sunt casatoriti,nu au iubite, nu prea merg prin cluburi dar au o groapa sub pamant acolo sub vatican, unde tin ascunse niste cluburi cu femei si droguri.Acolo se distreaza ei pe ascuns. Apoi ziua ies afara din groapa si fac pe sfintii prefacandu-se ca se roaga.
12 Eu mi-am dat seama ca nu exista Dumnezeu, e simplu nu poate fi dovedit stiintific. Dar intrebarea e Cand o sa inceteze oamenii cu povestea asta odata. Cat sunt de prosti? ba da prosti sunt astia, multi dintre ei de fapt sunt fraieri manipulati.
13. Cel mai mult conteaza cat traiesc sa ma simt bine,sa ma distrez, sa profit de viata asta la maxim ca apoi mor si putrezesc.
Nu exista Dumnezeu,toata ziua il pomenesc, il vorbesc de rau si nu mi-a facut nimic pana acum, nici nu ma baga in seama -de fapt nu exista! Ar fi o mare fericire pentru mine sa vad ca oamenii inceteaza a mai vorbi despre Dumnezeu si Isus Cristos si toate tampeniile astea!
14 Oare de ce traiesc? oare de ce traiesc? oare de ce traiesc?
oare de ce traiesc? oare de ce traiesc? oare de ce exist? oare de ce exist? oare de ce exist? oare de ce exist? oare de ce exist?
15. Oare DE CE exist?

30 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Exist pentru că mama și tata a vrut să și-o tragă și să facă un copil. După cam 8 luni m-am născut și eu, mortă ce-i drept (surprinzător nu-mi amintesc raiul, iadul și alte povești de genul), după spre ghinionul planetei mi-a bătut inima și sunt aici, existând ca să mă bucur de viață. Nu e o poveste drăguță?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Ce te iei de Zâna Măseluţă?

| Inferno a răspuns:

Probsabil ai copiat exact parerile ateilor, pentru ca unele seamana exact.
De ce exist?
Stiu ce raspuns ai tu aici, eu am unul mai diferit.
Probabil raspunsul este :"Sa ne mantuim" Ok, am inteles... doar atat?
.....doar atat? Traiesti pe Pamantul asta idiot, iti pui toata viata intrebari despre univers, Pamant, Dumnezeu si alte anomalii inexplicabile ce iti dau logica peste cap si in final si in final, in final primesti mantuirea si atat? Si raspunsurile la intrebari le mai primesti? Iti spune Dumnezeu la sfarsit raspunsul la acele lucruri ce ti-au dat logica si ratiunea peste cap? Iti spune?
Eu exist pentru a afla adevarul la acele lucruri inexplicabile, la acele lucruri ce par a fi din filmele Sf. Asta e tot ce vreau, adevarul, nu minciuni imbecile la televizor, nu manipulare in masa si alte prostii de acest gen.
Imi poate oferii mie crestinismul acest adevar?

| SaveTheNature explică (pentru Inferno):

Adevarul e in fata ta. Il vezi in fiecare zi, dar fugi de el si incerci sa il cauti in alta parte.
Stiu ca nu suna bine, dar Oamenii in suferinta isi amintesc deDumnezeu.Cand au de toate uita de el.(asta e adevarul)
Nu am copiat parerile ateilor.Dar adesea am incercat sa ma pun in pielea unui ateu. Dar nimic nu e mai urat decat sa fii ateu. e oribil. Dumnezeu este speranta nadejdea si dragostea adevarata. Fericirea nu e in " a avea" ci in " a fi" Noi suntem pentru ca asa a vrut Dumnezeu, si nici o cruce nu e prea grea de carat alaturi de El.
Si fiul meu s-a nasctu cu o problema grava de sanatatea, a fos operat si i s-a extirpat o mare parte din colon. Si acum e tinut in perfuzii. Si eu sunt bolnav. Insa viata e o fractiune de secunda.Cand vom trece in cele vesnice ne vom da seama cat de scurta a fost viata. Intreaba un batran cat de scurta e viata.
In viata toti oamenii vom intampina suferinta, si vom intampina moartea.Intrebarea este
Vom fi pregatiti de ele?
Cu cat te urci mai mult cu atat caderea este mai dureroasa.

Si oamenii nu sufera pentru ca ii pedepseste Dumnezeu. Dumnezeu ne-a lasat cu liberul arbitru, si noi oamenii ne chinuim unii pe altii.
Desi pare greu de crezut oamenii au creeat bolile, si suferinta.Noi oamenii in cautarea comfortului si a avutiei, a banilor, ne autodistrugem incet dar sigur.
Nu am copiat int

| Inferno a răspuns (pentru SaveTheNature):

„Adevarul e in fata ta." Ironia sortii... am folosit aceasta replica mult timp si o foloseam de fiecare data cand aveam ocazia si acum cineva imi spune acelasi lucru.
Fug de adevar? dar de ce naiba fug? Nu vreau sa fug ca tot timpul am fugit, vreau sa ma opresc si sa gandesc. Sa ma opresc sa sa gandesc, fara a mai fugii. Dar se pare ca nu se poate. Odata ce ai luat-o la vale nu mai poti sa te opresti.
Spui ca il caut in alta parte. unde ar trebui sa il caut? L-am cautat in stiinta, dar am vazut ca nu ma ajuta. Pana cand stiinta va mai descoperii ceva eu voi fi mort de mult. Apoi am cautat-o in religie, in pseudostiinte, in magie in toate lucrurile care nu sunt recunoscute de stiinta.
Omul este extrem de prost. Distruge etajul 1 de la un bloc, doar pentru a cladii etajul 11. Dar atunci, cum mai poate rezista blocul, din moment ce tu ai distru exact baza ce il sustinea? Asta facem noi. Distrugem natura, doar pentru a construii orase. O prostie uriasa.
Nu suferinta e prroblema si nici moartea. Sunt indiferent in privinta lor, cel putin deocamdata.
Din intamplare ti-am citit povestea cand ai adresat-o doamnei Ema.
Unde sa caut adevarul?

| Leutzbv a răspuns (pentru Inferno):

Prietene, oricati crestini si oricine ar vrea sa-ti dea raspunsurile la ce intrebari ai, tu nu vrei sa primesti aceste raspunsuri. Am mai spus-o si o mai spun. exista doar doua variante:creationismul sau evolutionismul. Doar una este adevarata si nu poate fi luata prin eliminare. Eu ma bucur pentru ca-ti pui intrebarile astea, pentru ca ele nu te vor lasa sa dormi si te vor conduce tot la Dumnezeu. Asa am fost si noi astia pe care ne consideri ignoranti pentru simplul fapt ca noi credem din cele doua variante pe aceea cu Dumnezeu ca si creator. Nu doar ca asa ne gandim noi, dar intr-adevar Scriptura schimba omul pe interior, face din oameni de nimic niste oameni morali, cinstiti si corecti. Ca li se pune in carca crestinilor vina pentru toate porcariile unora care au inteles Biblia asa cum au vrut ei este normal. Isus a spus asta inca mai inainte ca acestea sa se intample si asa este.

| Polaris a răspuns:

Ești relevant, Yoda. Prea relevant...

| SaveTheNature explică (pentru Polaris):

Ateii isi imagineaza ca credinciosii. Sunt prea orbi ca sa-si dea seama ce inseamna sa fii ateu.
Cu cat iti dai seama mai mult ce gandeste un ateu, cu atat esti mai convins de existenta lui Dumnezeu.
Dumnezeu exista, si mi-a dovedito deja.Mi s-au intamplat multe miracole. De aceea CRED in El si il iubesc! Si imi pare rau mereu de pacatele mele.
Nimic nu e mai urat pe lumea asta decat sa pacatuiesti.
Nu exista fericire mai mare pe lumea asta decat sa il apropii pe Dumnezeu de tine.
Dumnezeu ne iubeste!

| EmaS a răspuns (pentru SaveTheNature):

Exact asa mi se intampla si mie.Cu cat citesc mai mult pareri si teorii ale stiintei cu atat mi se mareste credinta in Dumnezeu!

| muffy1 a răspuns:

Daca tot esti ironic...cu toate ca nu ai absolut nici o idee ce inseamna ironia, tu ai fost sarcastic da fie, nu prea cunosc oameni care sa stie diferenta, sunt curios de puntul 6. de vreau sa fiu crestin, trebuie sa respect tot? sau doar ce vreau?
intreb, nu de alta, dar in cartea aia de care tu crezi ca eu fac misto ziua, de parca alta treaba nu am, in noul testament spune clar iisus ca el a venit sa intareasca legile vechiului testament nu sa le schimbe, si nu a zis, da, stiti legile alea, eu vin cu altele.
deci, cu ce sa incep ca sa fiu sfant si sa respect cu strictete?
ma gandeam sa imi iau un sclav evreu, scrie ca pot sa il pastrez doar sase ani, si apoi sa il eliberez, cred ca e suficient, imi pun la punct treburile numai bine, si ma mai gandeam de o sa am vreo fiica, daca sa o vand in sclavie inainte de facultate sau dupa?
aa, si am vazut mai multe femei care poarta haine din materiale diferite, ar trebui sa le omor cu pietre eu sau sau chem mai mult crestini ca mine care respecta cu strictete?
daca ma convertesc, ar trebui sa omor pe altii din celelalte religii sau sa anunt autoritatile sa se ocupe ei?
as intreba ce sa fac legat de legile ce privesc genocidul, da, sunt doar un sigur om, si ma gandesc ca nu pot sa omor un intreg popor de unul singur, dar, de vrei, adunam toti crestinii de pe site si cu biblia in mana putem incerca.
na, eu intreb, daca in biblie pana si in noul testament este scris ca tocmai trebuie intarite legile vechiului, ma gandesc ca eu ca simplu muritor nu pot alege ce legi sa respect, si trebuie sa le respect pe toate, fie ca imi suna bine fie ca nu, ca daca dzeu a spus, cine sunt eu sa incep sa analizez cuvantul nu?

| SaveTheNature explică (pentru muffy1):

Bineinteles fiecare rastalmaceste Biblia asa cum vrea, pana la urma tot Biblia are raspunsul la intrebarile tale. Pana la Isus era bine ca oamenii sa respecte vechiul testament, pentru ca acela ii facea mai buni De la Isus incoace oamenii trebuie sa respecte Noul Testament. Dar daca citesti toata Biblia, gasesti raspuns la intrebarile tale. Toti oamenii au gasit raspunsuri la toate intrebarile.Tu cum de nu gasesti? Pune-le cap la cap. Asa dea valma nu iese nimic.
Dar totusi am sa-ti raspund eu la intrebare asa cum pot.
Un om il intreba pe Isus: Doamne, sunt atatea legi si atatea porunci, dar care e ceai dintai si cea mai importanta porucna ce ne duce spre mantuire. Si Isus i-a raspuns:
Sa-l iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta, din tot sufletul tau si din tot cugetul tau si pe aproapele tau ca pe tine insuti! Simplu!

| muffy1 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Oo ce imi place, stii si tu ca nu ai raspuns la intrebare pentru ca nu poti, ai bagat o vrajeala ca asta cu: bai, intelegi cum vrei biblia, iti raspunde la intrebari, prima porunca e sa il iubesti pe dzeu..."
ce conteaza care e prima porunca? chiar tu ai spus ca trebuie respectata biblia cu strictete, si cumva chiar trebuie sa ma lupt cu forte diabolice ca ateii ca mine care vor face misto
pai de o respect cu strictete, scrie negru pe alb in noul testament ca iisus a venit sa intareasca legile noului testament nici decum sa le elimine? da..nu ia loc de interpretare, nu a venit cu metafore, a zis clar..trebuie respectate nu eliminate, nu poti rastalmaci asta
scrie clar tot ce am zis eu? da, nu e vreo metafora cu: de ai in dominatie o fiinta din neamul lui moise sa il faci fericit dupa 6 ani sau ceva de genul, scrie foarte clar ca poti avea sclav evreu 6 ani, scrie clar ca trebuie sa imi omor fratele sau veciunul de planteaza 2 tipuri de plante pe acelasi camp, scrie clar fara loc de rastalmacire ca trebuie sa ucid o gramada de tipuri de oameni pentru tot felul de lucruri. hei, nici macar sa ma tund nu am voie sau de vad pe cineva ca se tunde trebuie pedepsit.
astea nu sunt lucruri de rastalmacit, de tu cumva, sa zicem ca scrii o carte si in ea e o lege care spune du-te si omoara pe cei care nu stiu, poarta pantaloni negri sa zicem, si unul ia cartea ta si omoara pe toti cu pantaloni negri, tu nu poti niciodata, cu cea mai mica farama de logica, sa spui aa, da stii.mi-a rastalmacit vorbele..eu de fapt bla bla bla. nu, scria clar ca sa omoare pe aia, nu ai aparare.
asa si aici, nu se folosesc alte metafore, a ucide nu e folosit ca sa exprime du-te si da flori, e folosit clar cu semnificatia de a ucide.
asa ca uite, o sa iti explic rabdator si sper sa ma urmaresti, voi folosi chiar logica ta.
tu spui ca trebuie respectata cu strictete biblia, prin asta un om se poarta ca un sfant. buun. atunci ori iei biblia crestina doar noul testamant, ceea ce e, ori iei si cartea evreilor, care e vechiul testament. daca iei doar noul testament, toate prostiile cu pamantul a fost creeat in 7 zile, adam si eva si altele dispar, pentru ca sunt ale evreilor. dar banuiesc ca nici un crestin nu renunta la ipocrizie si la a minti in ceea ce priveste istoria, si nu o sa recunoasca ca vechiul testament e o carte evreiasca si trebuie tratata ca atare, si nu e o carte crestina.
deci biblia, compusa din ambele carti trebuie respectata cu strictete. bun.
avem doua variante acum:
1-ce am zis eu, respecti cu strictete tot ce scrie in ea, incluzand toate legile vechiului testament, mai ales ca noul testament il intareste, nu scrie lasati cartea aia ca e veche. ai sclavi, iti vinzi ficele, omori tot ce mica, bla bla.
2-nu respecti, si spui ca trebuie sa iubim pe dzeu si atat. bun. dar atunci de biblia e cuvantul lui dzeu, cine iti da voie sa nu respecti ce scrie in ea?
raspunsul tau, asa evaziv si fara nici o substanta a insemnat un lucru foarte important. ca intelegi ca biblia e doar o carte de pilde, despre cum ar trebui sa iti traiesti viata, intelegi ca e scrisa de oameni primitivi care au facut legi ca sa le fie lor bine si au scris legi despre ce credeau ei ca e pacat, dar nu poti recunoaste asta. pentru ca de ai recunoaste asta ar insemna sa recunosti ca e o pilda arca lui noe, e doar o pilda adam si eva, e o poveste aia cu 7 zile. ar insemna sa accepti realitatea, sa nu mai spui ca cercetatorii mint pentru c, in versiunea ta rastalmacita iti contrazic religia. si nu poti accepta asta, nu poti intelege evolutia, formarea universului, asa ca o dai sus si tare cu biblia. atunci daca tot spui ca tot ce e in biblie e adevarat, atunci nu ai voie sa nu te duci pe strada sa omori femeile ce poarta doua tipuri de haine. e cuvantul lui dzeu deci e mai presus de oameni, sau recunosti ca doar niste oameni au scris cartea?
si ca ultima parte: in noul testament, in doua carti: matei si faptele apostolilor, in una scrie ca iuda a aruncat banii inapoi la evrei si s-a spanzurat, in alta scrie ca a cumparat cu banii un camp si a murit despicat in doua pe campul ala. nu pot fi amandoua adevarate, asa ca e o greseala in biblie. problema e ca tu de esti crestin, ori spui ca nu-i nici o greseala, si faci afirmatia ca ambele sunt adevarate, ceea ce te face prea prost ca sa ai vreo discutie cu cineva, vreodata, de fapt ar trebui internat, ori recunosti ca e o greseala. daca recunosti ca e o greseala, atunci orice argument pe care il ai ca in biblie scrie ca evolutia nu poate exista, ca pamantul a fost inundat, pica. pentru ca si alea pot fi greseli, deci de ce mi-ar pasa de argumentele tale din o carte gresita.
nu vreau sami rapsunzi. stii si tu ca nu ai ce, ce am zis eu e perfect logic. vreau doar sa intelegi, biblia nu e suport moral pentru nimeni. e plina de genocide, de legi oribile, e scrisa de oameni care nu intelegeau nimic. vrei sa crezi in un dzeu, fie, da nu mai pune tu si alti crestini ca tine creatia inaintea creatorului. cumva zicand cuvantul biblie ar trebui sa insemne ceva, sa fie argument pentru ceva. ghici ce, nu e argument pentru nimic. in momentul in care aduci biblia in o discutie ca justificare, contraargument sau dovada, inseamna ca ai ramas fara raspunsuri si apelezi la o chestie asa, na, e credinta mea ce daca nu e realitate. nu face nimeni misto de voi ca sunteti crestini, in schimb fac, si eu voi face cu atat mai mult in continuare, pentru faptul ca aveti cap, dar decideti sa nu il folositi. daca un lucru asa minunat ca inteligenta este lasat sa putrezeasca, si e inlocuit cu biblia, da, voi face misto pentru ca meritati, poate macar atunci cand va veti satura de a rade lumea de voi, veti decide sa invatati realitatea, sa intelegeti lucrurile pe care le atacati pentru ca nu se gasesc in biblie, si sa traiti in secolul 21 nu secolul 1.

| SaveTheNature explică (pentru muffy1):

Am inteles ideea. Sa stii ca religia islamica se apropie foarte mult de teoriile tale.
Ei inca pedepsesc femei care fac adulter, si inca respecta mult din teoriile pe care le-ai descris tu.De aceea eu nu am atacat niciodata o alta religie. Fiecare om e indreptatit sa faca alegerea care i se pare lui corecta, conform propriilor simtiri.
Eu nu doar citesc Biblie si sustrag de acolo ce mi se pare mie, contrar trairilor umane. Orice om are insuflata in el puterea de cunoastere. Discernera intre bine si rau, adesea o face mai bine un copil decat noi adultii.
Si sincer imi pare rau ca nu sunt pastor, si nici preot si nu pot sa-ti transez ideile.
Stiu ca vechiul testament pare mai degraba fabulist decat real. Penbtru tot ce scrie acolo sunt oameni care stiu sa iti explice mai bine. Eu nu sunt in stare si recunosc. Dar asta nu ma face sa nu mai cred.

| muffy1 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da cred ca ai citit ca tiam spus sa crezi in continuare.
argumentul cu islamul pica, pentru ca eu ti-am zis din biblie, nu din coran. plus ca nu poti spune nici ca discerni intre bine si rau, pentru ca in biblie legile alea sunt scrise ca porunci de la dzeu, deci nu pot fi rele, si nu poti sa zici eu ca om spun ca porunca lui dzeu e gresita.
de aia zic ca e pilda.
dar oamenii aia care anlizeaza si explica mai bine, sunt teologi si preoti ai bisericii catolice si ortodoxe. cardinali si prea inalti preoti, sau care o fi titlul lor.
si ghice ce, atat biserica catolica cat si cea crestina au spus, nu luati biblia drept carte de istorie si carte de lege. pamantul nu a fost creeat in 7 zile, potopul global nu a existat, si ambele biserici au spus sa invatati evolutia ca este o cunoastere profunda a realitatii si alumii lui dzeu. daca pana si cei mai mari capi ai bisericii spun ca asta e realitate, dar nu inseamna ca dzeu nu exista, ci doar arata cat de interesanta e lumea lui, de ce puii mei ma va treziti voi mai teologi, toti crestinii de pe site, si sa contraziceti pana si ce zice biserica voastra?
nu pe bune acu, daca biserica, ce biserica, papa a zis ca evolutia e una din cele mai mari intelegeri a lumi lui dzeu, si biserica ortodoxa are aceeasi parere, si voi negati, si aveti alte invataturi ale bibliei, k, nu sunteti ortodocsi sau catolici, na, va puteti numi penticostali, pocaieti, martori a lu iehova, e treaba voastra. da de luat biblia drept carte adevarata, nu va puteti numi in aceeasi religie cu biserrica de care ziceti ca apartineti

| SaveTheNature explică (pentru muffy1):

*Anii se calculau altfel inainte.
*De ce au impartit oamenii de pe toata planeta saptamana in 7 zile?
*Primii oameni Adam si Eva aratau ca niste maimute, cu trecerea timpului, schimbarea climatului, si adaptarea la conditiile de mediu si trai oamenii si-au schimbat si infatisarea.Deci vezi si evolutia si creatia stau in picioarehappy
*De ce nu se casatoresc preotii catolici? de bine?

| muffy1 a răspuns (pentru SaveTheNature):

A da, pentru ca in biblie, cand dzeu spune ca l-a creat pe om dupa infatisarea sa, intai la facut sa arate ca o maimuta. probabil am omis pasul ala evolutiv din biblie.
lasa incercarile si interpretarile tale personale. nu incerca sa faci biblia sa para mai mult decat e. o carte primitiva, scrisa de niste pastori in desert care incercau sa inteleaga cum a aparut omul si pamantul. logic ca vor zice ca a fost creeat direct omul de dzeu, nici nu aveau cum altfel, si binenteles ca vor gasi o povestioara despre cum zeii au creeat pamantul.
dau credint noului testament ca vorbeste despre intelegere, iubire, pace. dar a apara vechiul testament e egal cu a spune ca ai aceeasi intelegere despre univers ca niste pastori de acum 2600 de ani, si ca toate descoperirile de pana azi sunt de neinteles pentru tine.

| SaveTheNature explică (pentru muffy1):

Toate descoperilile duc catre Creator. Cu cat aflu mai multe despre stiinta cu atat ma conving mai tare de faptul ca Exista Dumnezeu..Si ca noi suntem, si stim nimic comparativ cu ce e Universul asta..Nimic. si ne dam ca stim totul.

| muffy1 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu, asta e, stiinta spune ca nu stim nimic. nu numai ca nu stim nimic, dar sa progresaml la fel pestru un milion de ani si tot vor fi nenumarate lucrui pe care inca nu le-am aflat. cea mai mare calitatea este tocmai capacitatea de a stii cat de putin stim.
cat priveste sarcasmul tau din intrebarea originala. care da dovada de o nesimtire si tupeu crancen, eu zic sa incetezi.
nu, nu ma cunosti, nu stiice cred eu despre viata, nu sti ice consider eu a fi scopul vietii, nu imi propun sa traiesc pentru o viata ce va sa vina poate, ci traiesc pentru asta singura care o am, traiesc cu speranta ca poate o sa am ocazia sa fac o schimbare cat de mica pentur oameni, si de am ajutat macar pe cineva in viata mea e suficient, si nu consider ca sunt pe pamant sa conduc sau sa fiu stapan peste ceva, pentur ca sunt egal cu celelalte vietati de pe planeta asta, noi suntem ai planetei nu planeta e a noastra, asa cum am vazut ca mai pui in intrebari cum de noi am ajuns sa stapanim planeta, nu stapanim nimic, de maine ne distrugem cu toate bombele si substantele otravitoare, ghici ce, planeta va ramane in continuare, se va regenera si va continua acelasi drum, doar noi vom disparea. deci nu mai considera ca oamenii stapanesc ceva.
nu, nu ii consider pe crestini prosti, credinta in dzeu e o parere personala si fiecare alege sa creada in ce il face fericit. dar, consider inculti si prosti oamenii care ataca evolutia, ataca big bangul si alte concepte fizice, asa ca religia lor le spune, fara ca macar sa fi citit o carte despre ele, si nu cacaturi de siteuri crestine, nu, carti sau documentare adevarate despre teoriile astea. oameni care nu au habar ca exista de 100 de ori mai multe dovezi pentru teoria evolutiei decat pentru teoria gravitatiei, dar cu toate astea spun sus si tare ca e doar o teorie. da, nu am cum sa ii consider inteligenti sau sa consider ca acele specimene merita o discutie, vad peste tot faza cu impartialitate. NU, toti oamenii au aceleasi drepturi, dar niciodata unul care a citit doar biblia si 2 3 siteuri de conspiratii descpre cum ateii si oameni ide stiinta mint nu va fi indreptatit sa se considere egal sau sa considere ca parerea lui este la fel de pertinenta ca a unui profesor sau cercetator care are cel putin 10 mii de ore de pregatire in un domeniu, si atat timp cand citesc rezultatul muncii acestor oameni si vine unu care nici facultate nu are sau a facut o facultate asa, sa fie o diploma acolo, si critica anii de descoperiri si teste ale cercetatorilor ca a interpretat el o carte scrisa de pastori din desert, are noroc ca il consider doar tampit si prost si nu iau manualele de biologie de clasa a 6-a si il bat cu ele.
nu, nu ma deranjeaza libertatea credintei, si o consider unul din drepturile fundamentale ale omului, si mi se pare normal ca de ai o credinta sa ai un loc in care sa iti exersezi credinta. dar este de inacceptat ca religia sa intervina peste celelalte lucruri. in Romania sunt mai multe biserici decat scoli si spitale puse la un loc. in fiecare an mereu vine cineva sa ceara bani pentru construirea bisericii in timp ce cate o scoala sau spital sunt inchise odata la 2 3 luni. catedrala neamului costa 400 de milioane de euro. niciodata rugaciunea nu a ajutat. oo daaa, eu cand m-am rugat am gasit loc de munca, sau pana la urma m-am vindecat sau alte tampenii. nu. locul de munca se gaseste prin pregatirea si dezvoltarea inteligentei oamenilor in scoli. sanatatea este data de medicamentele si ajutorul dat de medici, care la fel, trebuie instruiti in scoli nu biserici. da, uneori medicatia ia foarte mult timp, sunt boli la care ia ani pentru a isi face efectul si a se vindeca. dar tot datorita spitalelor si scolilor este posibil. de un copil nu stie sa citeasca e dus la scoala iar de un om cade si isi rupe piciorul este dus la spital, nu sunt dusi la biserici pentru ajutor. si cu toate astea baza se pune doar pe constructia unui numar obscen de biserici in tara, de parca asta ar ajuta. in loc sa stea in genunchi sa pupe icoane lumea ar trebui sa isi scoata lenea din cur si ignoranta, si chair sa incerce sa schimbe ceva, sa se instruiasca pentru un nou loc de munca, sa se educe in legatura cu politica, ce implica si ce decezii trebuie luate pentru alegerea unor lideri corecti, sa inceapa sa sustina constructia unor institutii care chiar ajuta, scolile si spitalele fiind doar unele din ele. diferenta intre Romania si europa asta e, acolo se implica, fac, incearca sa schimbe, nu se pun in genungi si da cu doamne ajuta. ia, de sute de ani tot doamne ajuta si suntem bataia de joc a europei, pana si bulgaria are o gramada de zone unde este mult peste noi. asa ca da, sunt impotriva bisericilor, si m-am saturat de nesimtirea cu care noi si noi si noi biserici sunt promovate de parca ar fi altceva decat o risipa.
si nu sunt doar ale mele punctele astea, sunt a o gramada de atei, de fapt toti cu care vorbesc, ca sunt forumuri unde sunt zeci de mii din toata europa. si america si asia. ignoranta, tupeul si sarcasmul din intrebarea ta imi fac sila, de ai intalnit pe unu care credea macar un lucru din alea pe care leai zis inseamna ca e un prost, iar a generaliza pot si eu. sunt o gramada de crestini care pe youtube tot pun filmulete despre cum pamantul nu se roteste si universul se roteste in jurul lui. ia, toti sunteti asa nu?

| SaveTheNature explică (pentru muffy1):

Sunt de acord cu tine in legatura cu multe lucruri. Bisericile alea mari in care se investesc multi bani nu isi au rostul.
Insa sa stii ca fiecare tara are neajunsurile ei.
Sa stii ca Franta, Anglia, Germania, Turcia si chiar si America de ex nu prospera pentru ca au muncit mai mult decat Roamanii sau decat Etiopienii de ex. ci pentru faptul ca au colonizat, au ucis, au furat foarte foarte mult in trecut. Au psu sub sclavie natiuni intregi. Au subjugat oameni.
Istoria isi spune cuvantul in fiecare natiune. Romanii nu au dus razboaie de cotropire.
Momentan sunt in ukl si iti spun sincer sunt cu muult mai tristi decat noi. Se imbraca foarte prost, mananca foarte prost.Internetul e varza.Semnalul la telefoane e varza. crede-ma!
Au si ei multe neajunsuri.Fiecare tara are neajunsuri.
Romania a avut ghinionul sa fie sub conducere comunista.si democratia se invata greu, Istoria spune asta.Si timpul le rezolva pe toate
Si in intrebare mi-am cerut voia sa fiu ironic sau sarcastic in fine. pentru ca ce am scirs acolo nu simt.Eu simt total invers.
De obicei nu atac ateismul.Nici nu m-a interesat vreodata asta. Dar aici pe forumul asta se exprima pareri.
Si sincer Nu am nimic cu ateii. Dintr-un mare motiv.Nu cred ca exista ateu cu adevarat.Pur si simplu nu cred. Si cred cand cineva se considera ateu, e doar ceva de moment. De cele mai multe ori cei mai inraiti atei nu discuta despre credinta.
Peste tot sunt foarte multe biserici.In toata lumea
Statele arabe, pakistanul, india sunt intesite de moschei. Si acolo de ex politica e combinata cu religia.Deci acolo daca pacatuiesti vei fi pedepsit si de catre guvern
De cand am plecat din Romania am fost in Italia(2 ani) Suedia (2 luni) Si uk(5 ani)Si iti spun sincer, toate tarile au probleme, au tipul lor de probleme.Nu exista tara perfecta. Romania are de toate -are si oameni culti, are si manelisti si rokeri, si relief, si caini vagabonzi, si oameni mai saraci si mai de mijloc, si mai politicosi si etc.
Din toate tarile in care am fost uk e cea mai josnica sincer. Sunt pe dos in toate.Si de abia astept sa vin in romania.Am fost anul trecut.Am stat cateva luni. Si m-am bucurat sa stau intre cei mai frumosi, destepti, de treaba, oameni-romanii.

| muffy1 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu nu zic cai lapte si miere acolo in afara, da nu vezi in europa, hai construim biserici si sa inchidem spitale si scoli.
cat priveste faza cu ateii, pai tu ai zis hai sa fiu ironic si sa ma comport ca un ateu. nu ai mentionat nimic la sfarsit de genul: astea sunt punctele crestinilor de pe site, sau acu sa explic de ce sunt gresite. nu, ai facut misto, si nici macar atat, ca nu cunosc vreun ateu sa gandeasca asa, deci ai inventat niste faze pe care tu spui ca nu le crezi, da nu leai justificat in nici un fel altfel decat haha ma faceam ca sunt ateu.
cat priveste faptul lca Romania o duce rau ca nu a dus razboaie de cucerire. serios? pe bune chiar ai spus asa ceva? inteleg ca democratia se ivnata greu, si nu dau vina pe religie ca o ducem rau, nu i ntotalitate, dar e preponderenta mentalitatea: las ca de ne rugam va fi bine. e cea mai nociva gandire, si majoritatea populatiei o are. in afara stiu ca e rau, mai ales de cand a fost criza, dar si majoritatea populatiei e atee. mai e rau da hai incercam gasim solutii, e rau deci hai ne rugam e ca a fi mort de sete langa o fantana acoperita, si in loc sa incerci sa faci o lopata din bete, sau sa sapi cu mainile sau ceva, te pui in genungi.doamne doamne, ridica pamantul asta ca mi-e sete.
si hai, nu fa sa sune asa roz si naspa situatia acolo. de era asa rau nu ramaneai 5 ani, nu pleaca lume de aici ca o duce prea bine si acolo e nasol. sunt medic veterinar, am colegi si in familie chiar 2 medici umani, si sunt de varsta mea, abia terminata facultatea. o gasit in anglia sa munceasca cu 3000 de lire pe luna, cand aici avea 8 milioane. bai o fi mancand aia rau si so imbraca prost, nu stiu, da prefer sa am bani cu ce sa imi cumpar pentru mine mancare rea si haine naspa decat sa ma uit aici la altii cum mananca bine. zic metaforic, nu moare lumea pe strada ca nu a mancat 6 zile, dar si motivul pentru care o face e ca prea multi isi dau toti banii numai sa aiba ce manca si isi iau gandul de la alte cheltuieli. si nu e admisibil asta, poate acu 1000 de ani tot scopul omului era de a trai ca sa aiba ce sa manance, da in ziua de azi nu e considerat standard de viata, ca sa traiesti doar pentru a avea cu ce cumpara mancare si atat, ca altfel am trai toti i ncamp si gata.

| doctorandus a răspuns:

In ce priveste intrebarea nr. 15, religiile si filosofiile ofera raspunsuri la ea de mii de ani si tot nu s-a ajuns la niciun consens in privinta asta. Asa ca sensul vietii e la fiecare dupa cum crede si il taie capul, iar la unii este fie imposibil de aflat, fie nu l-au aflat ei insisi, fie nu exista un sens al vietii, deoarece considera ca viata este absurda.

| cucarachaalien a răspuns:

Intreaba-i pe ce-i care te-au facut de ce te-au facut ca sa afli de ce existi.

| dragos9234 a răspuns:

De ce existi?
De aia.
Multumit/a?

| SaveTheNature explică (pentru dragos9234):

Existam ca dupa aceasta trecere sa aflam ce inseamna fericirea vesnica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bun, deci nici tu nu ai inteles ca omul nu se trage din maimuta. Tu ca specie, esti superior altora prin nivelul de inteligenta mai ridicat (si celelalte au un nivel de inteligenta doar ca mai scazut, in comparatie cu omul). Ele, iti sunt superioare tie fizic. Nu toata lumea a ajuns sa celebreze sarbatorile crestine. Din totalul de 7 miliarde, sunt crestini doar 2.5. S-a ajuns la acest numar deoarece, in trecut, daca nu vroiai sa fi crestin erai ucis, daca aveai alta religie, erai ucis, daca nu vroiai o religie, erai ucis. Crestinismul s-a raspandit prin crime si frica. Doar pentru ca mai multe persoane cred ceva, nu inseamna ca acel ceva este corect. Spre exemplu, foarte multe persoane au crezut ca sorele se roteste in jurul pamantului. Din partea mea, poti urma ce reguli si ce zeu vrei atata timp cat nu mi-l bagi pe gat. Atata timp cat nu incepi sa ma ameninti si sa ma insulti doar pentru ca sunt ateu sau am alta religie, eu nu am treaba cu credinta ta. Cat despre p9, dupa cum am zis, n-am treaba atata timp cat sunt lasat in pace. Sunt si biserici faine, mai ales alea gotice. Dar, din moment ce se distrug scoli, spitale si altele ca sa se construiasca biserici tot mai multe, asta deja nu-mi convine. Oamenii abia mai au ce sa mance, cu sanatatea stau prost, nivelul de inteligenta e in scadere si altele iar popii se scalda in bani, aur, au masini, palate (in ce stau ei nu se mai numesc "case"). Poate o sa ziceti "pai da ba, dar mai sunt si unii care sunt corecti". Da, e drept ca sunt, dar acele persoane sunt doar ca sa distraga publicul de la cei care strang averi si care profita de pe urma credulilor. Tu, traiesti pentru tine. Traieste-ti viata cum vrei tu atata timp cat nu ii deranjezi pe ceilalti. Fiecare are un set de reguli personale dupa care se ghideaza. Una din regulile mele este " imi da-i pace, iti dau pace". De ce existi? Sa zicem ca ai castigat "maratonul". Cu unele chestii spuse de tine nu sunt de acord, in multe esti ignorant si ironic. Presupun ca raspunsul meu nu o sa conteze pentru tine si vei tine cont doar de cele "crestine".

| SaveTheNature explică (pentru anonim_4396):

1Omul domina pamantul.Pamantul ii apartine omului, si are toata puterea in maini sa faca ce vrea cu animalele si cu pamantul. e foarte usor de inteles. e foarte usor de vazut ca suntem foooarte diferiti de animale( nu d, p.d.v fizic).
2. Oamenii pacatuiesc, oamenii gresesc.Intotdeauna au fost,oameni,preoti,biserici, crestini, etc care au facut greseli,mari sau foarte mari. Pacatele oamenilor nu tin seama de religie, biserica, etc Oamenii sunt predispusi sa pacatuiasca, chiar daca stiu ca ceea ce fac nu este bine. Deci un preot poate pacatui ca si un aoricare alt om, la fel si orice crestin.Sa nu uitam ca si Diavolul lucreaza.
3.Sunt de acord cu tine ca unele biserici sunt rodul unor afaceri pamantesti, a unor preoti sau a unor oameni.prin urmare si aceea gresesc.Biserica nu este acea cladire ci comunitatea de oameni care se aduna in numele lu Dumneze.
4.Este indatorirea fiecarui credincios sa-L faca cunoscut pe Dumnezeu in toata lumea. Si eu ma simt dator sa-L fac cunosctu pe El si toata creatia LUI.
Nu fortez pe nimeni sa devina crestin sau credincios, ci doar povestesc cat de frumos este. Dumnezeu nu pedepseste, in lipsa Lui ne autopedepsim, pentru ca fara El noi Oamenii cadem in pacat, si facem din religie un pacat mai mare.
Dumnezu ne asteapta pe toti si ne intinde mana in fiecare zi, noi nu trebuie decat sa intindem mana. si el ne va ajuta.

5 Crestinii credinciosii care ameninta un ateu sau il injura nu sunt crestini, credinciosi, ci doar pretind. Biblia nu scrie sa hulim pe altii ci sa-i iubim. Isus vrea ca noi sa-i iubim si pe dusmani si pe pacatosi si pe toti la fel, chiar EL INSUSI NE DAT DIFERITE DOVEZI
A iertat talharul de pe cruce care era si ateu,
I-a iertat si pe cei care l-au batut si l-au alungat, si l-au scuipat.
Biblia spune: Iubiti-va DSUMANII caci si pacatosii isi iubesc familia. Si ce rasplata vi se cuvine daca va iubiti numai familia si prietanii caci si pacatosii fac asta.
Dumnezeu ne iubeste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aferim.forta fie cu tine.si te vei adauga stramosilor tai, infiderent ca esti ateu sau credinsios si vei lua contact cu adevarul scris; ca din pamant esti si in pamant vei merje.ca din tarana esti si in tarana ti vei intoarse.

| SmexyBoy a răspuns:

Existi si traiesti in aceasta lume, pentru a face o alegere, in momentul in care faci alegerea esti si responsabil de ea, existi pentru a alege sa crezi in Dumnezeu, sau sa nu crezi si sa iti traiesti viata asa cum iti place. In momentul in care faci una dintre aceste alegeri, vei fi responsabil de ea,

| SmexyBoy a răspuns:

Existi si traiesti pentru a face o alegere, intre a crede in Dumnezeu, si a nu crede in EL, in momentul in care faci alegera vei fi direct responsabil pentru ce ai ales, ramane de vazut cine a avut dreptate la finalul acestei vieti pe pamant, noi cei care credem ca Dumnezeu exista si moartea nu ne v-a afecta, pentru ca asa spune Dumnezeu: Cei ce cred nu vor fi pierduti ci vor trai vesnic, sau voi cu clasicul "nu exista". Vom vedea dragii mei cine are dreptate si cine nu. Aleluia!

| MaicutaMaui a răspuns:

Exist ca sa ma duc la plaja sa ma balacesc in apa.