| anonim_4396 a întrebat:

Intr-o societate, cine stabileste limitele bunului simt?

11 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Moralistii. Ei ne spun ce e bine sa facem si ce nu dandu-ne exemple vietile lor publice pline de principii morale.Moralisti care intretin aparentele unei bune cresteri la umbra educatiei. Cei care fac acte de caritate si cheama presa. Aparenteraised eyebrows

| Arthur a răspuns:

Limitele bunului simţ sunt stabilite tocmai de membri acelei comunităţi.

| anad a răspuns:

"Bunul simţ este ceva înnăscut. Practic ştii din instinct ce anume poţi spune în faţa unei persoane sau a unui grup de persoane, în faţa unei situaţii sau a unui eveniment la care participi sau într-o instituţie în care te afli. Bunul simţ dictează modul în care vorbeşti, ce şi când să spui şi mai ales ce să nu spui, cum să te comporţi. Bunul simţ este o indicaţie de atitudine, o posibilitate de comportament aproape mecanică. Bunul simţ te ajută ca dintr-o dată să poţi să vorbeşti şi să ai o atitudine corespunzătoare persoanei şi situaţiei în care te afli."(Radu Campeanu)

| gigiro a răspuns:

Etica, disciplina a filozofiei, se ocupa de normele morale. Etica ca stiinta, e foarte veche(Socrate, Platon, Aristotel)si in fiecare societate de-a lungul timpului s-au stabilit norme de etica, universal valabile, dar si particulare. Exista etica medicala, etica scolara, etica in orice domeniu de activitate.Deci ca raspuns la intrebare, toti filozofi, sociologi, pedagogi, ingineri, medici, etc. Exista diferente de la o tara la alta, dar principiile morale (etice) generale sunt aceleasi.

| tyana a răspuns:

Cu bunul simt te nasti sau nu.caracterul fiecarei persoane se formeaza in primii ani de viata, bunul simt insa nu stiu daca poate fi implementat de cei care fac educatia, respectiv parintii.Am cunoscut oameni cu o educatie extraordinara ai caror copiii se comportau cu multa lipsa de bun simt dar si invers.De asta am ajuns la concluzia ca te nasti sau nu cu bun simt.

| BeT a răspuns:

Frumoasa intrebare, pe bune. Bunul simt este o raritate in zilele noastre iar cu trecerea timpului va dispare. Daca nu ne trezim acum Vai de noi.Fiecare isi urmareste interesele personale, cu toti vb. dar fapte, fapte, fapte nu sint.

| want2bMajestic a răspuns:

Ficare, orcine care are o judecata limpede si corectawinking tu eu el ea etc

| oky a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| Boo a răspuns:

Nu prea exista bun simt

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare persoana are limitele sale in orice. Nu-i poti impune cuiva: fii cu bin simt! Sau: te rog fii cu bun simt! Are, sau n-are.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Educatia fiecaruia, ca nu e standard!