| Captoresque a întrebat:

Întrebare întrebătoare.
Voi vă gândiți de 7 ori înainte de a pune o întrebare în acest site? Și când scrieți întrebarea, chiar o și gândiți sau este trimisă la mișto?
Nu de alta, dar mi-am pus această întrebare adineauri, că multe întrebări de pe aici mi se par ori că sunt trimise la mișto ori că sunt gândite de o persoană care nu se află în deplinătatea facultăților mintale.

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Sunt sigura ca intrebarea ta, se adresa unor anumiti utilizatori.Nu trebuie sa te justifici,daca unii,generalizeaza. Si mie mi-au provocat indignare,acele intrebari stupide puse de copii,care nu erau specifice varstei lor(intrebari vulgare despre sex,organe genitale, injuraturi).Am incercat sa raspund, dupa cum m-am priceput, chiar si celor mici, care se interesau daca au lasat insarcinata o fata sau daca ele intrebau daca sunt insarcinate fara sa stie nimic INAINTE de a face sex.Asa ca, mie mi se pare o intrebare LOGICA, pusa din partea ta! Poate o s-o citeasca CINE TREBUIE.

| Captoresque explică (pentru pietrean):

Exact, ăsta a fost scopul întrebării mele, și am rămas profund dezamăgită să văd că există persoane care nu mi-au înțeles întrebarea și m-au atacat, crezând că sunt sarcastică și că iau pe toată lumea în derâdere.
Eu din nefericire, sunt mai acidă și mai răutăcioasă. Nu îi insult, doar le dau niște răspunsuri absurde pe măsura întrebărilor lor ca să realizeze ridicolul situației în care s-au pus.

| pietrean a răspuns (pentru Captoresque):

Cei care pun intrebari stupide, nu pricep raspunsurile acide, absurde.Se simt, chiar jigniti si raspund ca atare.Eu prefer sa-i ignor!(vezi ca exista aceasta optiune in "profilul" lor)

9 răspunsuri:
| FearOfTheDark a răspuns:

Gandesc si cand dau un raspuns, nu numai cand pun o intrebare.
Si de multe ori recitesc pentru a vedea daca am scris corect.

| HaLoGeNNN a răspuns:

Eu gandesc intrebarile

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns:

Nu va inteleg! De ce sunteti atat de rai? De ce esti frustrat? Chiar nu te inteleg.Nu este problema ta de ce scriu altii intrebari "la misto", incorect gramatical.
Reprezinta o problema, dar nu inteleg de ce te deranjeaza, nu este problema mea.

De ce te adresezi cu "voi"?

"Sa-ti dau si un raspuns la intrebare.Nu,nimeni nu judeca. Toti cerem ajutor print unele intrebari pentru ca nu avem ce face.Si da, ne place enorm sa punem intrebari "la misto".Mai ales, mie.Pun intrebari.Ca trebuie, ca nu trebuie sa aflu ceva si sa fiu informata, nu conteaza.Pun intrebari si nu ma gandesc de 7 ori inainte de a o face.Am o placere, vai, mama mea sa pun intrebari asa.Ma simt atat de bine(...)"

Nu va inteleg.De unde atata ura pe niste persoane pe care nici nu va sunt cunoscute? De ce? E imposibil!

Pe mine, una ma amuza intrebarile pe care tu le numesti "puse la misto".De ce ma amuza? Asta este scopul lor.

Te las sa crezi in continuare ca esti singurul in "deplinatatea facultatilor mintale" (...)

| Captoresque explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Nu cred că mi-ai înțeles întrebarea. Nu am luat pe nimeni la mișto aici, am pus o simplă întrebare pentru că mă măcina curiozitatea.

De exemplu cum un copil de 12-13 ani a făcut sex și drăcii din-astea. Sau "aș dori să știu cu ce mă pot masturba". La genul acesta de întrebări m-am referit.

Nu am ură pe nimeni, draga mea, nu văd de unde ai tras această concluzie, chiar tu ai zis-o "de ce aveți ură pe niște persoane care nu vă sunt cunoscute?!". Da, de ce aș urî pe cineva cu care nu am nimic de împărțit?
Și m-am adresat la plural pentru că întrebarea mea este adresată unui colectiv, dacă asta e problema ta legată de faptul că am folosit "voi".

Și, de asemenea, nu m-am legat de gramatica nimănui.

A fost o simplă întrebare, nu am dat în cap nimănui, și nu văd de ce te ataci în halul ăsta.

Și apropo, sunt fată.

| VisezCuOchiiDeschisi a răspuns (pentru Captoresque):

Ba am inteles-o, si inca foarte bine.Sau poate nu mai esti de acord cu tine atunci cand ai scris intrebarea? Ai luat o schimbare de atitudine.

Nu inteleg de ce judeci acei oameni care "nu sunt in deplinatatea facultatilor mintale". Chiar imi e greu sa-mi explic. Poate ai vrea sa imi spui ce ai vrea sa intrebe, poate chiar sa le dictezi tu intrebarile.Fiecare este liber sa se exprime sa sa faca ce-l taie capul.Nimeni nu ar trebui sa il judece si sa il considere un copil/adolescent cu probleme, pentru ca nu il cunosti.Nu stiu de ce tocmai pe mine ma intrebi motivul pentru care tu ai uri acele persoane.Nu eu ii desconsider, crezand ca pun intrebari la misto.Si sincer, nu inteleg scopul intrebarii.Ai spus ca te macina.Ce raspunsuri te asteptai sa primesti? Voiai ca toti sa fie de acord cu tine, doar pentru ca "cei care nu sunt in deplinatatea facultatilor mintale" sunt desconsiderati?! Eu nu inteleg si nu va voi intelege niciodata de ce va uitati in ograda altora.Nu vad de unde atata superioritate in fata anumitor persoane. Asta e, pe toti ne-a dus mintea, cand eram copii la mai multe prostii (fie ele de orice tip). Unii am fost condamnati pentru ce am facut, altii mai putin.Ar trebui sa judecam doar pentru ca noi suntem in deplinatatea facultatilor mintale? Si nu inteleg, de ce limbajul asta?

Un lucru e sigur.Am uitat sa fim oameni, am uitat sa mai ajutam si cel mai important...sa intelegem.

| Captoresque explică (pentru VisezCuOchiiDeschisi):

Dacă susții sus și tare că înțelegi scopul întrebării mele, atunci reacția ta este complet nejustificată.

"Fiecare este liber să se exprime sau să facă ce-l taie capul". Asta ar însemna că are voie cineva să te omoare pe stradă doar pentru că este un psihopat/nebun. Dacă ar fi să ai dreptate, acum am trăi într-un haos care nu poate fi controlat. Tu chiar gândești ce scrii?

Eu nu judec pe nimeni. Nu am adus o derogare la adresa nimănui. Nu am folosit injurii de genul "proști", "tâmpiți", "idioți", am spus "nu se află în deplinătatea facultăților mintale".
Nu ți-am cerut să fii de acord cu mine. Nici nu vreau să fii de acord cu mine, mai bine să fie lume care să nu fie de acord cu mine, pentru că e și o vorbă din popor care spune "Câți oameni, atâtea păreri", sau vorba lui Nicolas Chamfort: "Opinia publică este regina lumii, deoarece prostia este regina proștilor".

Spune-mi tu mie dacă cineva pune o întrebare de genul "am făcut baie acum 2 luni într-o baltă și mi-a apărut o bubă în picior am avut ciclu ieri sunt însărcinată?!" nu este o întrebare care te face să te gândești dacă ăla/aia care a pus întrebarea nu cumva ăla este dus cu capul sau a făcut totul la mișto. Este o curiozitate inofensivă, chiar amuzantă.

Nu dictez nimănui ce întrebări să pună. Pentru mine a fost o curiozitate, iar eu în continuare nu înțeleg de ce ești atât de afectată și vorbești cu atâta patimă.

Nu văd ce este de înțeles în chestia aceasta, pentru că aici nu se pune problema de înțeles și de ajutat. Și ce atâta trebuie să ajuți pe ceilalți? Mai întâi te ajuți pe tine, că dup-aia nu mai ai cum să-i ajuți pe ceilalți.

Și spune-mi tu mie cum i-ai ajuta pe copiii ăștia? Le-ai cere adresa și le-ai trimite un ghid Kama Sutra, nu?
Eu îi ajut foarte simplu: le dau un răspuns în doi peri ca să înțeleagă că s-au făcut de râs și să mai lase prostiile astea pentru când vor fi mai mari.