| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru cei care ați locuit în străinătate. Considerați că este o experiență utilă pe care ar merita să o aibă cât mai multe persoane, chiar dacă nu au de gând să se mute definitiv?

Răspuns Câştigător
| UnDiavol a răspuns:

Da

Dar Niciodată sa nu uite de unde au plecat dacă se văd cu euro in buzunare sa nu Creadă ca lumea este a lor fericirea Adevărată nu sunt bani și nici nu poți cumpara fericirea Adevărată cu bani Niciodată

V-am lăsată ma pun sa mânca sawruma trebuie sa am grija și de nebuni ăștia doi mici se bată cu viva pe aicia )))

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles. Macar 3 luni sa locuiesti in alta tara, dar nu ca turist si ca localnic sa vezi cum e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am muncit in străinătatea dar presupun ca pot sa imi dau cu parerea.
Cred ca e ok sa muncești acolo atat timp cat esti medic,avocat, afacerist, bancher si alte domenii in care esti respectat si ai o funcție, ca e clar ca vei fi tratat mai ok acolo datorită educației.Dar cand muncești sezonier pe câmpuri, pe șantiere si alte chestii nu stiu cat e de plăcut.
Muncești cu romani de ai tăi ce te sapa, plus ca străini o data ce mergi acolo la o munca necalificata si mai esti si roman nu prea dau doi bani pe tine.Stiu de la două femei (cred ca am mai zis asta) ce sau dus la munca in strainatate si una cand i-a zis ca e din Romania patronul a zis "aaa curva".Iar cealalta copii șefului ii spuneau românca împuțita.
Avantajul e ca acolo iei niste bani in plus cu care iti plătești facturile aici.