| AmFostOdataEuOBaba a întrebat:

Întrebare pentru vorbitorii de limba germană.
Cel mai lung cuvânt era "Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertrag ungsgesetz" dar au renunțat la el prin 2013 ( https://www.romaniatv.net/......82861.html )
Voi reușiți să-l pronunțați?
"Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertrag ungsgesetz"
Eu nu reușesc. Nu știu limba germană, dar dacă mă chinui reușesc să citesc destul de coerent. Am încercat să-l pronunț și pe ăsta, dar nu mi-a ieșit.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desparte cuvintele asa îl pronunți mai repede ci mai corect, citește mai mult, cu voce tare cuvintele vei vedea ca o sa te obișnuiești

| NLS a răspuns:

5 secunde imi ia...

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru NLS):

Serios?

| NLS a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Da, undeva intre 4, 5 si 5... cu tot cu privit timpul de inceput si de final

trick: desparte in cuvinte individuale, pe care le inveti (si le pronunti) separat

Rindfleisch
etikettierung(s) (s este particula de genitiv)
überwachung(s)
aufgaben
übertragung(s)
gesetz

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru NLS):

Până reușesc eu să pronunț, cred că se desfințează și Germania! big grin Dar totuș mulțumesc de informație. big grin

| acerr a răspuns:

Loll e ceva cu legea despre etichetarea carnei de vaca

| AmFostOdataEuOBaba explică (pentru acerr):

Au renunțat la legea aia, am lăsat link la o știre în întrebare ca să nu-mi ziceți că mint

| MPersephone a răspuns:

Eu sunt in proces de invatare a limbii. Nu il pot pronunta, dar limba germana e plina de cuvinte lungi compuse sin mai multe cuvinte scurte.