| anonim_4396 a întrebat:

Iubirea necesita abuz psihologic emotional pentru a exista in victima?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vrei să întrebi mai degrabă dacă abuzurile şi traumele psihologice pot sensibiliza victima şi să-l transforme într-o persoană mai umană? Hm! Şi da şi nu. Unii pot deveni exact opusul în urma traumelor: adică plini de ură, resentimente şi frustrări şi ajung mai târziu în viaţă infractori. Alţii da, într-adevăr, suferinţa proprie îi poate sensibiliza şi îi pot opri din a face rău altora, fiind conştienţi ce au trăit ei pe pielea lor, iar empatia şi amintirile dureroase, le vor pune frână în a imita şi ei aceleaşi comportamente faţă de alte persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu cred că există abuz(depinde de percepția fiecăruia).
într-un fel poți să zici că necesită. Multe persoane care abuzează nu își dau seama că o fac, nu sunt conștienți că ce fac ei produce durere altora. Și nu prea exista vreo persoana care sa nu fi comis vreun abuz psihologic.
Și în plus, cred că ce fac chiar face un bine victimelor. Chiar dacă e abuz, e înrădăcinat tot din iubire.

| EntertainYou a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba sunt foarte constienti. NU LE PASA.
Nu exista scuze pentru abuzuri psihologice. Prin urmare, nici macar nu sunt recunoscute de abuzator.
Ba chiar dimpotriva, abuzatorul pozeaza cel mai bine in victima la urma.

| EntertainYou a răspuns:

Da. Mai ales asta trebuie sa fie iubirea. Abuz psihic. Da, da.
Mai in gluma, mai in serios, fix abuzatorul pozeaza in victima.