| Berzerka a întrebat:

Probabil intrebarea asta o sa-mi fie stearsa, dar ma risc.

Sa-mi spuna si mie cineva macar un motiv bun, original, constructiv si pozitiv pentru care vrea sa faca copil in tara asta.

mai toti vor sa faca copil ca asa e moda, sa fie in randul lumii, pentru a se mandri cu el, pentru a crea o mini varianta a lor (care constituie un narcisism grotesc), pentru a avea cariera pe care ei nu au avut-o, pentru a-i controla viata, si cand acesta nu le indeplineste asteptarile, il percep ca pe o dezamagire, si chiar nu se sfiesc sa-si arate fata de el acest sentiment descurajator si care are un impact negativ major asupra copilului.

exemplele sunt infinite, auzim peste tot astfel de cazuri, pe internet sunt o gramada de povesti de exemplu, am dat recent de una care m-a facut mai rau sa ma intreb daca cumva parintii isi iubesc copiii sau chiar ii fac pentru un scop propriu si personal. Nu intelegeti ca generalizez, ca asa sunt toti parintii, dar situatii de genul sunt prea multe. Povestea recenta peste care am dat prezinta un tanar care se sinucide din cauza ca a fost renegat de parinti cand acestia au aflat ca e gay sau lesbi, nu mai stiu exact, el fiind perceput ca o rusine in familie si prin imprejurimi (vecini, etc). Deci cat de daramat sa fii ca parinte, ca om, sa iti renegi propriul copil dintr-un motiv atat de banal? Multi prosti spun ca aceasta chestiune de orientare sexuala "its just a phase!". Nu, nu e just a phase! te-ai gandit ca poate el nu alege sa fie atras de acelasi sex? In fine, trec mai departe.

Revin la chestiunea cu facutul de copii in Romanica. Am spus deja motivele principale pentru care unii fac copii. Aceste motive pur narcisiste surclaseaza traiul acestor copii in aceasta precara si mizera tara? Adica e mai important sa faci ce vrei tu din copilul tau, sa te mandresti cu el, (copilul neavand niciun cuvant de spus, fiind practic obligat sa-ti indeplineasca tie obiectivele impuse si sinistre), decat starea lui mentala si sufleteasca intr-o astfel de tara? Inevitabil, va suferi. Sistemul de invatamant e praf, exista bullying peste tot, unii educatori/profesori isi bat elevii, parintii nu comunica cu ei, repet, scopul copilului e sa devina un robot, si astfel apar din ce in ce mai multe cazuri de suicid in randul tinerilor. Habar nu are lumea cat conteaza pentru un copil sa fie ascultat, sa fie inteles, sa comunice lumea cu el, sa fie acceptat orice ar fi, asa ceva face diferenta cu adevarat. Din pacate sunt din ce in ce mai putini parinti care stiu sa-si sprijine copilul din toate punctele de vedere. Nu ma refer ca e bine sa razgai constant copilul, e bine sa aiba niste obiective, dar stiti prea bine la ce cazuri predominante negative ma refer eu.

ca tot vorbeam de sistemul de invatamant si cazurile imense in tara de abuz emotional si de violenta in scoli, eu de exemplu daca as auzi ca ar fi victima copilul meu, daca as auzi ca s-ar atinge cineva de copilul meu, eu practic as face crima, as ajunge la puscarie. Nu am auzit sincer de niciun parinte sa faca crima pentru copilul lui in astfel de cazuri. In ciuda stresului si nefericirii constante la care e supus, mai toti parintii nu fac absolut nimic, pentru ca nu-i asa? Un robot trebuie sa suporte.

Acestea fiind spuse, consider ca aceste cazuri negative in societate surclaseaza alte motive minimale care cica ar fi pozitive...cand vine vorba de a alege sa faci copii.

Deci repet, sa mi spuna si mie cineva, macar un motiv bun pentru care ar face copii (in aceasta tara, mai ales). Si inca ceva, pentru ca stiu in mare ce raspunsuri o sa primesc, si anume clisee de zane si zani, cum ca iubireeeeaaa! iubireaaa e cea mai importanta! iubirea e totul, e motivul principal. Sorry to break it up to you, dar iubirea nu e totul. Iubirea nu e de-ajuns si nu e un motiv destul de bun. Tocmai aia e, ca din iubire nu faci copii.

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Inteleg ce zici... Totusi nu sunt de acord cu anumite lucruri de acolo.

De ce sa faci un copil?
Eu vreau sa fac mai mult de 1... o sa fac cat de multi o sa-mi permit sa cresc.
Daca nu o sa pot atunci o sa adopt.
Mi se pare o prostie daca ai bani sa nu ii folosesti la ceva bun.

Daca o sa fiu relativ-sarac atunci o sa fac doar 1. Ma dezgusta oamenii care fac zeci de copii si care dupa nu au bani sau timp ca sa-i creasca.

Vreau ca dupa ce mor sa aiba cine sa ramana in urma. Sa nu traiesc degeaba.
Target-urile mele sunt simple. Sa am un job bun,bani multi,sa calatoresc si sa-mi ajut la randul meu copiii sa ajunga bine si sa continue ce am facut eu.

M-am gandit de cateva ori la posibilitatea "Daca nu as gasi vreo fata pentru mine." Ei bine,atunci as adopta.
Bani sa am...

Stiu bine ce parinti au unii dar eu imi respect si imi iubesc parintii.
Mereu am fost primul din clasa *deci tocilar*, clar victima "batausilor" si cel aratat mereu cu degetul pentru ca nu pleca de la ore si statea sa dea test.

Plangeam mereu...
Cand eram mic nu aveam niciun prieten *toti m-au tradat cu timpul*

Era asa de plictisitor... sa inveti si sa inveti, ca un robot, fara sa ai vreo satisfactie.

A fost o gluma. Adevarat,am o memorie vizuala extrem de buna si multi ma considera "robot" dar parintii mei au fost alaturi de mine in fiecare clipa.

Cand eram mic ma jucam cu tata pe pc *des, foarte des*, o ajutam pe mama prin casa, jucam monopoly, rummy, faceau temele cu mine cand aveau timp... Nu am fost niciodata singur. I-am avut pe ei.

Am spus asta ca sa realizezi ca exista si exceptii. Vreau sa fac copii ca sa fiu si eu la randul meu un ajutor pentru ei, ca sa raman in memoria lor asa cum au ramas si ai mei in memoria mea.

Si ca idee... daca un copil de-al meu ar fi gay atunci nu ar fi vina lor. Nu i-as face nimic. Ar fi vina mea. De ce?
Asta ar insemna un esec in rolul de parinte. Acel copil a avut un gol. Era datoria parintelui sa-l sesizeze dar cel mai probabil nu a fost langa copil.

Pe scurt o sa traiesc ca sa mor. Timpul este o resursa. Candva o sa se epuizeze asa ca vreau sa fac cat mai multe pana atunci.

Eu nu vad lucrurile chiar asa de rau.
Ma bucur ca m-am nascut in tara aceasta. Este concurenta mica si la nivelul meu imi este usor sa ma remarc.

Este doar parerea mea.
Succes!

| Felys a răspuns:

Daca nimic din ce ti-a scris raluk27 care este de foarte mult bun simt si la obiect, macar facem copii pentru perpetuarea speciei, daca nimeni nu ar mai face copii din diferite motive pe care le expui tu sau altele, am dispare definitiv precum dinozaurii de pe planeta

| raluk27 a răspuns:

Da, ce-are, draga, sa te nasti in Romania? Ce problema existentiale ai intampinat de nu-ti mai suporti tara?
Zi merci ca nu te-ai nascut in Siria sau in Somalia.
Americanii, rusii, nemtii sau alte natii, de ce crezi ca fac copii? Ratiunile pentru care faci copii sunt aceleasi, indiferent de popor. Crezi ca motivele romanilor sunt diferite?
Sistemul de invatamant e praf in principal din cauza elevilor care nu mai invata nimic (ca mai nou, facutul temelor e motiv de stres si e mai bine sa stam pe Facebook sau sa ne jucam pe tableta), dar si a parintilor care nu mai au atat de multe pretentii de la proprii copii si le baga in cap ideea ca e mai bine sa ai bani decat scoala. Nu ai voie sa tipi la elev, nu ai voie sa ridici mana, iar notele proaste nu mai constituie motiv de disciplina, pentru ca nu mai exista notiunea de rusine. Te doare undeva ca ai luat un 3. Dar cu toate astea in Romania s-a facut mai multa carte decat in alte tari. Uita-te la americani, care nu stiu nici macar ca Europa e un continent.
Bullying-ul exista peste tot, deci nu are legatura cu Romania.
Este extrem de trist ca singurul lucru pe care l-ai inteles este ca un copil este "practic obligat sa-ti indeplineasca tie obiectivele impuse si sinistre". Ce ti se pare sinistru in a dori sa iti indrumi copilul sa devina un om ca lumea, cu principii de viata, cu reguli de convietuire sociala, cu bun simt si decent, a nu-ti lasa copilul sa se drogheze, sa nu aiba un anturaj dubios, sa nu vina in coma alcoolica acasa la 14 ani, sa nu-l mai strangi de pe drumuri, sa "agate" scoala de gard etc, atat timp cat tu i-ai dat viata, l-ai crescut, ii dai sa manance si il intretii? Sunt niste obiective de bun simt, pe care orice parinte le doreste si nu-l poti condamna pentru asta. Interesul e ca de pe urma ta sa ramana un OM, nu o epava, nu o scursura a societatii.
Si cam care e starea mentala si sufleteasca la 12 ani, de exemplu, cand singura ta grija e scoala? Ce mari angoase si probleme intampini? Te supara guvernul Ciolos?
Tinerii se sinucid ca prostii, influentati de ce vad in jur. L-a certat mama ca a luat 5 la matematica. Vai, ce grea e viata! Ce deprimat si emo sunt! Oh, ma duc sa ma sinucid! Really? Du-te, frate la un psiholog daca ai probleme. Toti avem. Insa modul cum stii sa le gestionezi si sa le rezolvi face diferenta intre oameni puternici psihic si cei slabi si depresivi.
Daca un parinte nu face crima pentru copil, nu inseamna ca nu il sustine, ci pur si simplu are suficient creier incat sa se gandesca la faptul ca dand in cap, sfarseste la puscarie. Copilul ala ajunge sa fie crescut doar de celalalt parinte, de matusi si bunici sau de stat. Da, l-ai ajutat mult!
Daca un parinte isi invata copilul ce e bine si ce e rau, inseamna ca ii controleaza viata? Ai o viziune foarte gresita asupra lucrurilor.
Si da, in general copiii se fac din dragoste. Cu exceptia cazurilor cand e viol sau s-a intamplat vreun accident in urma unui one night stand. Nimeni nu e suficient de cretin sa faca un copil cu o persoana pe care nu o place.
Personal consider persoanele care nu fac copii ca fiind un monument de egoism (nu ma refer la cei care sufera de infertilitate). Esti atat de egoist incat nu esti in stare sa te ocupi decat de pielea ta. Traiesti si respiri si faci chestii numai pentru tine. Iar cand ajungi la batranete, esti omul nimanui, singur ca un caine, fara sa te intrebe nimeni de sanatate, fara sa-ti deschida nimeni usa.Iar toata averea aia pe care ai strans-o din supremul tau egoism de duce pe apa sambetei.
De ce as face copii? In primul rand pentru ca sunt niste chestii mici si foarte dragute, iar cand ajung la 3-4 ani, pot fi chiar funny. In al doilea rand, pentru ca a creste un copil este un lucru foare frumos. Sa il vezi cum creste sub ochii tai, cum invata lucruri noi, cum evolueaza pe zi ce trece, sa il asculti vorbind, cantand, sa te ia de gat cand ajungi acasa si sa-ti dea un desen, facut de el doar pentru tine, sa iti spuna "te iubesc" exact atunci cand te simti mai singur, sa ai ocazia ca alaturi de el sa iti retraiesti copilaria, sa ai sansa de a te relaxa jucandu-te cu el pe covor. In al treilea rand, imi doresc sa stiu ca pot influenta destinul unui om, ca il pot forma ca persoana, ca ii pot transmite tot ce stiu, tot ce am invatat din experientele proprii, astfel incat peste 30 de ani, cand va ajunge un om apreciat si indragit pentru ceea ce este, sa stiu ca undeva, am pus o "caramida" la chestia asta.
Si batranetile sunt mai frumoase cand ai copii si nepoti, ca nu stai singur si te damblagesti in casa. Decat sa cresti pisici, mai bine faci copii.

| pufulescu a răspuns (pentru raluk27):

Hai las-o jos ca macane, ai scris jumatate de ora ca sa ne demonstrezi ca e ok SA-TI BATI COPIII PENTRU NOTE? Nu avem toti de pe siteul asta varsta de 10 ani sa ascultam asemenea povesti... Vaaai, fac copii fiindca sunt draguti la 3 ani dar cand il injura profesorul la scoala ma fac ca ploua... vaaai ce gandire avansata am! Chestiile astea sa le spui lui Mutu fotbalistul :-|

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe tine nu te doare capul? La ce pui intrebari asa complexe pe TPU? Nu te inveti minte? Ti-au placut raspunsurile? Cum sa pui o intrebare doar ca sa regreti ca ai pus-o când atatia mediocri aroganti raspund si nimeni mai cu scaun la cap nu exista pe site sau nu se incumeta sa raspunda?

Răspuns utilizator avertizat
| UnNumeLaIntamplare a răspuns:

In unele cazuri, ai descris-o pe mama, dar las asta la o parte. Daca nu vrei copii e alegerea ta. Nu pentru toti copiii sunt niste minuni ale pamantului. Si faza cu Romania. Pot sa-ti zic ca ai respectul meu pentru cele zise. Din cauza coruptiei si a nedreptatii am ajuns sa fiu antisocial si un mare hater. Daca nu iubeam, eu ma spanzuram de mult fiindca nu mai suport lumea asta.