| Fatamuntilor a întrebat:

Jurnalul vremii, episodul n.
http://www.tpu.ro/......ontinuare/
Ma uit pe calendar, 20 martie.Am intrat si calendaristic si astronomic in anotimpul numit primavara.....cica,, pentru ca:
-daca ma uit pe geam :afara e zapada de vreo 5 cm a nins ieri,ninge si acum
-ma uit la mine pe cuier:inca nu au dispatut hainele de iarna,e destul de frig
-desi peste zi e soare,inca mai fac focul in soba...
-sunt sigura ca daca cei de pe partie s-ar stradui putin, ar putea amenaja putin partia pentru schi
-barza care obisnuia sa vina,nu si-a facut aparitia
Oare avea dreptate Toparceanu,cand spunea,, Primavara asta, nu-i decat o copie?"
Oare vine primavara anul asta?:))

Poate atragem primavara
https://www.youtube.com/watch?v=qJa-c0d8Qfc

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Eu am vazut niste muguri intr-un copacel, zilele trecute! ma tem pentru ei, au fost tare reci ultimele nopti...
Sa nu uitam ca astazi avem eclipsa de soare happy cam ultima, pentru viata asta... urmatoarea e in 2081, am dubii ca o mai prind happy
La mine e senin, am ochelarii pregatiti, sa inceapa eclipsa!

| Fatamuntilor explică (pentru Kaℓi):

Pai acel copacel a crezut ca vine primavara...Au fost si niste zile mai calde...
Am si eu ochelari de ecplipsa din 1999, aia a fost in august, si am nu vazut-o!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa zapada aia de 5 cm acolo, ca-i buna asa cum e.Mare prostie ai facut daca ti-ai aruncat bradul impodobit.Primavara asta, de Pasti se poarta impodobit, cu iepuri la poale.Da, asta-i problema ta acum, nu ma dispera ca sa-ti dau unul.
Barza de care zici, nu mai vine.In tarile calde si sarace s-a inventat aerul conditionat. Posibil sa evite Romania, ofertele turistice si de acomodare pentru berze, in Belgia sau Franta, au devenit tot mai bune.
Toparceanu e oldschool, nu e updatat.Tot el mai zicea:
"Dupa-atata frig si ceata/ Iar s-arata soarele." Dar soare canci, acum la eclipsa vrea luna sa-si faca selfie avand soarele in spate.
Am sa o modific un pic daca nu e fara suprare adicaaa...asa:
Dupa-atata frig si ceata
Tragem inca un biss cu gheata.
Inghetara c0aiele
De nu-mi simt picoarele.
Primavara-i doar de forma
Situata peste norma.
Soarele se vede sto',
Dupa plapuma de nori
Omul de zapada-s Yo
Stau aici doar pana mori.

| Fatamuntilor explică (pentru anonim_4396):

Ioi....am aruncat bradul... la naiba
Nu stiam eu de ce, de Craciun NU prea a fost zapada...ca fie de paste...
Nu-i nimic, gasesc eu o crenguta de brad, doar stau la munte.
Nici vorba de eclipsa aici, si am pregatit ochelariii
Pai daca nu vine barza, copiii cum aparrolling on the floor
In rest, ai dreptatehee hee