| laSoledad a întrebat:

L-ati vazut? Cum vi se pare? https://www.youtube.com/watch?v=e9dZQelULDk

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Naspa.
Probabil remediul e ãsta.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLy69MfeMEjgn7nFxOUY6__JTzznosPuMH

| laSoledad explică (pentru anonim_4396):

Da, ii stiu de la TED. Respect.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din pacate democratia,capitalismul promoveaza lacomia,promoveaza ideea ca banul este totul,banul este Dumnezeu,banul este scopul vieti,am vazut clipul acum,cam asta e si realitatea,uitam de tot pentru bani,vezi si multe femei care pun pe primul loc cariera si uita de familie si barbati desigur,am observat faptul ca omul modern este obsedat de a avea o fericire permanenta,mancam de placere,bem de placere,ne drogam, facem sex, ducem o viata haotica, totul pentru a simti fericirea, iluzia fericiri

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Il vazusem mai demult; nu ma regasesc.
Eu daca imi permit chestii de mii de lei, nu inseamna ca nu ma mai bucur de lucruri mici (de 15 lei, de exemplu). Si nu doar pe plan material, eu (si multi altii) stim sa ne bucuram de chestii banale, pe care le putem face toata viata.
Job-ul nu e o capcana, pentru multi e o alegere, poate s-au apucat de placere de anumite domenii, si au ajuns sa scoata bani din asta.
Asta e cursul normal al vietii, nu ar trebui sa ni se para deprimant. Nu vad cum altfel s-ar putea trai.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Primul gand care mi-a venit in cap a fost chiar asta : "La naiba cu...".
Acest clip face referire la o carte pe care am citit-o acum ceva timp (sau e invers), legat de cursa sobolanului. Nu poti sa iesi din ea asa usor. Toate lucrurile pe care le ai te leaga si totul se repeta. Am citit de altfel un articol despre frica de a pierde si de cum prin africanii maimutele si daca nu vezi legatura sau vrea careva sa il citeasca... poate as putea sa il mai gasesc cumva.

Am mai vazut acest videoclip cu mult timp in urma si reactia a fost aceeasi la care se adauga faptul ca de atunci pana acum... nu am reusit. Nu am reusit sa gasesc un sens pentru toate lucrurile astea (nu trebuie sa citesti neaparat aburelile astea, deci pana aici poti considera ca a fost raspunsul meu big grin ).

Nu e totul roz, nu se poate ca cineva sa prospereze imediat sau chiar cu multa motivatie. Lucrurile astea nu sunt reale, poate nimic nu este real.
La naiba cu toti banii astia, nu poti sa fii fericit fara ei, dar nici cu ei, asta e concluzia mea. Daca cineva spune ca nu banii aduc fericirea, atunci nu este partial asa. Poate asa era pe vremea dinozaurilor. Daca cineva nu ar avea nici un ban si ar ajunge pe strada, atunci cum sa mai fie acea persoana fericita? Se imbolnaveste si moare in cele din urma.
Desigur, fiecare are o parere despre asta, o proprie conceptie si probabil ce am zis aici stie toata lumea sau asta ar zice oricine, pentru ca asa si este. Nu putem schimba asta. Poate doar daca am trai intr-o tara care nu s-ar numi tara, separata de restul lumii, unde nu ar exista bani. Pur si simplu persoane cu demnitate care sa contribuie la evolutiea atat a stiintei, cat si a propriei minti.

| Andreeush a răspuns:

O pierdere de timp.

| StrongHeart a răspuns:

Frate asa ma simt eu la metrou,parca traiesc printre sobolani, realizez ca nu sunt nici eu perfect si am multe de schimbat, dar sunte multi, ca viermii ne inmultim si nu ne pasa de nimic, doar consumam si distrugem...cateodata sa vad eu lucrurile

| StrongHeart a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=2frJ3e0hxPE
Nu cred ca e sfaristul lumii si nu va fi prea curand, dar cred ca multe lucruri sunt ascunse, multe minciuni acoperite...cam asa traim

| laSoledad explică:

Si TPU este o pierdere de timp, foarte ironic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prea dramatic.

| Jus7t a răspuns:

E realitatea pe care mulți nu o acceptă și nici nu o percep ca fiind realitate.
David Icke
"The greatest form of control is where you think you're free, when you're being fundamentally manipulated and dictated to. One form of dictatorship is being in a prison cell and you can see the bars and touch them. The other one is sitting in a prison cell but you can't see the bars but you think you're free.

What the human race is suffering from is mass hypnosis. We are being hypnotized by people like this: newsreaders, politicians, teachers, lecturers. We are in a country and in a world that is being run by unbelievably sick people. The chasm between what we're told is going on, and what is really going on, is absolutely enormous.
The greatest hypnotist on the planet Earth is an oblong box in the corner of the room. It is constantly telling us what to believe is real. If you can persuade people that what they see with their eyes is what there is to see, you've got them. Because they'll laugh in the face of an explanation that portrays the bigger picture of what's happening… and they have. "