| anonim_4396 a întrebat:

La 19 ani poti sa iti faci tatuaj fara sa le spui parintilor? Ce poate sa zica parintii cand vad ca copilul lor de 19 ani vine acasa cu tatuaje permanente? Sa il dezmosteneasca? laughing)

12 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Cred ca parintii pot sa fie mai ingrijorati cand copilul de 19 ani nu stie sa faca acordul subiectului cu predicatul.
La 19 ani esti major si daca vrei tatuaje e decizia ta. Parintii nu cred sa te dezmosteneasca pentru atat lucru.

| anonim_4396 explică (pentru Eireann):

Scrie tu corect ce am gresit eu, sa rescriu te rog

| Eireann a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ce pot sa zica" fiindca sunt 2 deci e plural. Ai mei au zis ca sunt majora, banii mei, pielea mea

| FreddieM a răspuns:

Dacă deschid usa propriului meu frigider, îmi fac tatuaj și pe cooaie. Dar dacă casa care încă ma susține, ma îngrijește și-mi da de mâncare nu e de acord cu asemenea practica, nu prea as vrea sa ma războiesc cu ei. Dacă ei s-au străduit atâția ani să-mi transmită cele mai bune fundamente ale educației, ale decentei și ale bunului simt, gestul meu ar părea o sfidare și o nerecunoașterea a straduintei lor. Și pe bune chiar nu ar merita,, rasplata'' asta. În schimb, as mai aștepta oleaca, ca poate-mi vine mintea la cap și as incepe sa caut îndeletniciri pozitive care sa ma ajute sa cresc, ca se pare ca am nevoie.
Cheers

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur ai 19?

| AdeLeu a răspuns:

Când împlinești vârsta de 18 ani, faci tot ceea ce îți doresti tu.

| anonim_4396 explică (pentru AdeLeu):

Daca te lasa ai tai :?

| AdeLeu a răspuns (pentru anonim_4396):

De lăsat nu prea au cum sa te lase. Nu mai ești sub autoritatea lor, chiar dacă locuiești cu ei. Ei nu mai rapsund de tine. Poți sa iei decizii de unul singur.

| elennax a răspuns:

La 19 ani esti major, deci…

| anonim_4396 explică (pentru elennax):

Si daca ai parinti religiosi...

| elennax a răspuns (pentru anonim_4396):

Ei sunt religiosi, nu tu. Eventual poti sa-ti-l faci unde nu se vede.

| anonim_4396 explică (pentru elennax):

E o solutie si asta, dar as strica tot tatuajul daca nu e in zona buna