| gogosaru a întrebat:

La anul va trebuii sa merg la liceu, si m-am gandit sa dau la profilul stiinte sociale. As vrea sa stiu mai multe despre acesta: pe ce materii se pune accent, la ce dai teze, la ce facultate poti da mai departe dupa aia, ce materii noi include fata de cele care sunt in gimnaziu in clasele a 9-a, a 10-a, a 11-a si a 12-a...Astept raspuns

3 răspunsuri:
| porto89 a răspuns:

Frate incerc sa te ajut cat pot bnintzeles ca am aavut acest profil si ce iti pot spune ca e perfect nici mate nici filo nici altceva...ai logica in a 9 psihologie in a 10 economie in a11 si filozofie in 12 la bac o sa ai un maaaare avantaj atat te pot ajuta

| maria912013 a răspuns:

Stiintele sociale pun accent pe istorie, romana, o lb straina.este unul dintre cele mai usoare profiluri,spre deosebire de mate-info unde te vei satura de mate, fizic, chimie si sa nu mai zic info.eu am terminat filologie, si mi-a mers bine. diferenta dintre filologie si stiinte sociale e aceea ca filologia pune accent mai mult pe romana, lb straine...deci trebuie sa iti placa f mult literatura, care sta la bazele acestui profil.la stiinte sociale faci cate putin din toate, predominante fiind dupa cum am amintit mai sus, istoria si romana.in rest, aceleasi materii ca si la celelalte profiluri, doar ca mult mai putine ore de mate(a 11-a si a 12-a chiar nici una), fizic etc.bafta,vei face alegerea corecta!

| gogosaru explică:

Vreau mai multe raspunsuri, daca se poate!