| sylverr47 a întrebat:

La ce persoana din Iași sa-i iau un interviu de portret pentru o tema la facultate? (ce 'personalități' propuneți?)

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Originalul poet Nicolae Ionel, cel apreciat in comentarii extrem de favorabile de insusi Augustin Doinas sau chiar de Alexandru Paleologu. Discursul sau este unul original si interesant iar personalitatea complexa si interiorizata. Daca reusesti sa-l faci sa vorbeasca, vei descoperi un om extraordinar.Succes!

soothe
| soothe a răspuns:

Eu as numi interviul "Omul de langa noi". si as alege un om obisnuit, sau cele putin nu in virful piramidei. As merge in gara si as lua interviu unui impiegat de miscare, pe langa care trecem cand plecam sau venim din vacanta si nu ii dam nici o importanta si datorita caruia ajungem sanatosi la destinatie. As putea sa iti dau o sumedenie de exemple,: farmacista din colt, frizerul, postasul, tipul ala antipatic de la chiscul de ziare (poate prea plin de necazuri, in ultimul an)... oameni pe langa care trecem zilnic, cere ne fac viata mai usoara sau mai frumoasa, unii dintre ei, chiar posibila!
Succes!

| sylverr47 explică:

@april: mersi mult. am sa ma documentez si o sa vad daca 'merita'
@soothe: nu prea pot sa fac asta. avem anume conditii. prima este sa fie o persoana publica. in plus, titlul la un interviu e o afirmatie extrasa din raspunsurile individului (un fel de regula).