| Sabina_Filipescu_1975 a întrebat:

De ce unele verbe se conjuga cu avoir sau etre. multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Pai majoritatea verbelor se conjuga cu "avoir".Cu "etre" conjugi verbele de miscare:aller(a merge), venir(a veni), in fine ai prins ideea si verbele pronominale, adica cu "se" in fata:se laver, se lever...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Pentru ca asa-i gramatica limbii franceze.
Probabil te referi la passe compose care se conjuga cu etre sau avoir la prezent +participiul trecut al verbului de conjugat.
De exemplu, voir= a vedea, se conjuga cu avoir.
j'ai vu
tu as vu
il a vu
nous avons vu
vous avez vu
ils ont vu
Iar, de exemplu verbul arriver se conjuga cu etre.
je suis arrive
tu es arrive
il est arrive
nous sommes arrives
vous etes arrives
ils sont arrives
Cred ca la asta te-ai referit. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea verbelor se conjuga cu "avoir".Cu "etre" conjugi verbele de miscare.