| max_4494 a întrebat:

La intrebarea legata de dorinta de a ajuta un prieten am primit raspusuri peste asteptari. Ce facem totusi daca vedem ca un om se ineaca si nu poate cere ajutor? Asteptam sa ne ceara colacul sau facem fapta buna si apoi asteptam concluziile? La situatii ca astea nu s-a gandit nimeni?

Răspuns Câştigător
| Bacemi a răspuns:

Aici nu as putea face nimic pentru ca eu nu stiu sa innot. E altceva cand e o situatie critica. Situatia se schimba fata de prima ta intrebare. In situatiile critice de importanta majora as incerca sa il ajut chiar daca asta ar insemna sa risc sa pierd un prieten. Daca ma cunoaste cu adevarat stie ca nu am vrut decat sa il ajut. Peste un timp probabil va intelege si se va intoarce si isi va cere scuze. Si eu nu ii voi purta ranchiuna si vom fi prietenii de altadata.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca stim inota ori avem o barca sau altceva ce putem folosi pentru ajutor, il ajutam, fara a fi nevoie ca acela sa strige ajutor, ne putem gandi ca este mut si nu poate sa o faca.

| cornel a răspuns:

Il ajutam noi.
faza cu colacul e numai in desene.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai maxule intodeauna ti-e gindul numai la maxime legate de existenta? Il vei salva dar numai si numai daca esti destul de pregatit(a)pentru ca un om in agonia mortii minat de instinctul de supravietuire nu-si da seama, nu mai constientizeaza ca se tine disperat de tine si-ti blocheaza toate miscarile ducindu-va la fund pe amindoi. Faza cu un colac de salvare e buna dar asta presupune ca tu sa fi-i acolo pe ceva care pluteste si destul de navigabil si pentru celalalt macar pina la malul apropiat. Daca nu, atunci o sa aveti aceeasi soarta ca in cazul inotatului.Asa ca, daca vrei sa poti salva pe cineva trebuie sa fi-i pregatit(a) sa mori odata cu el.