| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Am si eu o nelamurire legata de prietena mea. Incepe sa isi puna semne de intrebare legat de faptul ca "eu mi-am pierdut interesul fata de ea" pentru ca nu facem sex des. Amandoi am terminat facultatile, acum suntem full time job (mai mult ea, eu in momentul de fata invat pentru a lua un examen ca sa ma angajez unde vreau), nu locuim amandoi deocamdata dar ajungem sa ne vedem seara cateva ore si in zilele ei libere. Nelamurirea ei este ca ea crede ca mi-am pierdut interesul fata de ea, pentru ca nu mai facem sex asa de mult cum isi doreste ea. In luna august, din cate imi amintesc, pentru ca ea isi noteaza in calendar am facut-o de 5 ori daca nu ma insel. Plus ca ea crede ca eu pun pe primul loc masturbarea si dupa sexul cu ea, care e complet gresit. Ajung la stadiul de masturbare in cazul in care azi chiar nu se poate face cu ea pe motiv: poate azi nu am chef sau lucrez. In jobul anterior pe care il aveam lucram 12 ore, 15 zile pe luna, si se intampla ca in zilele mele libere ca ea sa lucreze, deci a existat si situatii de astea, sa nu ne vedem zile intregi. Si ma intorc la masturbare, ea este 100% sigura ca eu fac asta zilnic ceea ce e complet gresit, ii arat istoricul meu ( ultima data cand am deschis un site de genul 20 august). Sunt si dati in care odata la 2 zile, dar ultima data a fost in 20 august. Cearta asta a aparut dupa ce nu a mai fost pe stop(de o saptamana si ceva), dupa ce am avut o altfel de cearta a aparut treaba asta cu sexul. Deci vreo 6 zile nu am facut nimic, am avut o cearta si dupa a aparut chestia asta. Unde vreau sa ajung eu este ca ce crede ea e complet gresit, crede ca modific istoricuri, ca fac asa fel incat sa fie in favoarea mea ( cu toate ca de-a lungul relatiei am prins-o ca a sters mesaje de la baieti, dar ma rog asta e alta problema nu intra aici). Si ce vreau sa zic e ca eu spun 100% adevarul, inca o iubesc, si nu masturbarea e pe locul 1 in relatia asta. Fac asta pentru ca nu reusesc sa ma vad cu ea sau N motive. Are asteptarea sa fie zilnica treaba asta, nu stiu de restul baietilor/barbatilor dar organismul meu nu poate sa faca asta zilnic ( sau chiar de 2 ori pe zi, cum ar vrea ea). Dar nu se poate asa, in momentul de fata construiesc un business, am probleme zilnice legate de el, imi cade parul de la stres, mai am si de invatat pentru un job unde se castiga bine. Mai apar probleme si in familia mea. Dar ea inca crede ca eu nu fac sex cu ea pentru ca pun pe locul 1 masturbarea si ca nu mai sunt atras de ea. A pus si ea o intrebare aici pe TPU in care si-a explicat problema numai din puntul ei de vedere, nu a explicat toata povestea pe care i-am spus o inainte de a o posta, a sarit pe mine sa imi dovedeasca ca ce crede ea e adevarat, nu judec pe nimeni care a comentat la intrebarea ei pentru ca si-au dat cu parerea cu informatiile pe care le-au primit. O sa las linkul la intrebarea ei: https://www.tpu.ro/......adulti-se/
Va rog, cum as putea sa ii explic sa inteleaga toata situatia, voi ce parerea aveti?
Multumesc foarte mult ca ati stat sa cititi atat si v-ati rupt din timp ca sa cititi romanul acesta. :))

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar nu știu cum ai putea să îi explici. Ce înseamnă să îi explici? Ce o să înțeleagă ea din vorbe? Ce vrea ea de fapt de la tine când se ceartă?

| Andy323 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu stiu sa raspund la intrebare, ce vreau sa zic e ca noi avem destule pe cap unu mai mult ca altul dar asta nu conteaza, ce conteaza e ca vreau sa ma inteleaga ca nu se poate zilnic, cum ar vrea ea, ea zice ca nu vrea zilnic, dar nici nu zice care e nivelul ei de multumire. Din linkul pe care l-am lasat a primit exact ce a vrut ea sa primeasca. Cu astea ma ataca si isi sustine punctul de vedere. Nu are nici o dovada ca eu practic masturbarea zilnic, crede ca am pe alta sau sunt obsedat de filme erotice in general. Ca sa raspund oarecum la ce ati intrebat, eu cred ca, cand se cearta cu mine vrea sa fac ca ea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Andy323):

Ce să înțelegi d-ta de la mine. Metaforic viața este o călătorie. O relație este o călătorie împreună. Partea sexuală din această călătorie este cea mai importantă, dar nu este unica parte. Nu sunteți încă împreună. Împreună veți când veți împărți același acoperiș, cameră, pat. Situația de acum poate să ducă la conviețuirea în comun, sau la despărțire. Ce face ea când provoacă cearta după părerea mea. Dacă ar fi lângă tine în pat în fiecare seară, ar solicita. Astfela ajunge să controleze, să domine. Ce vrea ea acum este să domine, să controleze partea ta de viață când nu ești lângă ea. Și cum încearcă să facă asta, cu ceartă, scandal, deci cu mijloace violente. Dacă accepți modalitatea ei de negociere, de tranzacție, cu violență, asta se transformă la ea în obicei. Va conchide că așa merge treaba în relația cu tine. Apoi când veți fi tot timpul împreună, va folosi același mijloc să își satisfacă nevoile de orice fel.Ce poți să faci. Să nu accepți cearta. Să pui stop tentativei de ceartă atunci când cearta începe. Refuzi acel ton, acel dialog pe ton de ceartă.

| Andy323 a răspuns (pentru sadrian46):

Multumesc

| mihai69 a răspuns:

Până la urmă, masturbarea e ceva firesc, normal și natural.
Dacă nu o faci atunci când ea ar fi disponibilă cu fluturașul umed lângă tine, e foarte ok.
Că ea nu pricepe asta, e problema ei, nu a ta.
Ce ai putea face să i-o schimbi? Mă tem că nimic.
Trimite-o să se satisfacă în altă parte, ai tu destule pe cap. Nu meriți un stres în plus, oricât ai iubi-o.
Rău cu rău, dar în cazul vostru, mai bine fără. Armonia sexuală e un pilon de bază în orice cuplu / relație.

| Goete a răspuns:

Spune-i ca nu poti mai mult dar o iubesti si stiind ca ea vrea mai.nult sex, vorbesti cu vreun prieten sa o satisfaca in momentele in care tu nu poti.
Asa isi va da seama cat inseamna ea pentru tine, si ca esti capabil sa faci orice pentru ca ea sa se simta binewinking

| anonimuIl a răspuns:

La ce ai scris și dacă citește ea ar trebui acum să termine relația cu tine.

| dani0078 a răspuns:

Cam acum ar fi cazul sa aveti o discutie clara despre ce vreti cu adevarat de la relatia voastra si ce sunteti dispusi sa investiti pentru a o face sa mearga si sa se dezvolte.
1.EA-din cele povestite mai sus pare un pic cam posesiva,certareata,neincrezatoareAr trebui sa aprecieze faptul ca va vedeti cateva ore pe zi, avand in vedere ca nu locuiti impreuna si sa incerce sa se bucure de timpul petrecut cu tine, sexul doar daca ajungeti in mod organic, nefortat la el, fara sa para ca esti obligat sa prestezi.Nu mi se pare normal sa verifice istoricul accesarilor tale, ca e porno sau mai stiu eu, TPU.Tu verifici ce face ea? Daca sunteti ajunsi aici, nu va vad prea bine, increderea e un element cheie al oricarei relatii.
2.TU-cand sunteti impreuna, incearca sa lasi deoparte orice are legatura cu preocuparile tale legate de afacere sau alte probleme din afara relatiei.De patru sau cinci ori pe luna pare cam putin, de doua ori pe saptamana mi se pare mai rezonabil.In momentul in care ati renunta la certuri discutii si alte distrageri din afara relatiei ati afla ca aveti destul timp pentru mai mult sex(si aici cred ca ati avea de dezvoltat, cand zic sex nu ma refer tac pac mersi madam, mai exersati la capitolul preludiu, cred ca v-ar folosi la amandoi)
Si incercati sa luati din raspunsurile noastre de aici sfaturi care sa va intareasca relatia nu argumente pentru noi certuri.