| anonim_4396 a întrebat:

La persoanele cărora le lipsește într-o proporție covârșitoare sentimentul rușinii, putem afirma fără dubiu că suferă de probleme psihice?
Dacă nu, atunci de unde credeți că vine absența rușinii?
Aici mă refer la acea rușine pozitivă, să-i zic, cea din care izvorăște bunul simț, nu timiditatea/fobia socială.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Suferă doar de absența rușinii.

| Sekim a răspuns:

Probleme psihice nu, nu putem spune că au așa ceva doar pentru că le lipsește rușinea. Lipsa acestui sentiment poate proveni din foarte multe surse, de la educație până la întâmplări ( traume ). Ceea ce poți afirma totuși, cei lipsiți de rușine in general sunt cei mai prosti oameni, care nu vor face mai nimic în viața.