| Meme10Meme a întrebat:

La voi orele de desen si muzica sunt optionale? Ce credeti de faptul ca se predau si in generala?

5 răspunsuri:
| oglindasultanului a răspuns:

Cand eram in clasele primare, invatatoarea le pusese vineri, si inlocuite cu matematica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La liceu la unele profile nu se preda. In cadrul generalei este necesar. Poti descoperii ca ai un hobby sau un talent in asta. Eu la scoala la orele de desen am descoperit ca am talent la desen, astfel niciodata n.as fi pus mana pe creion.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Parerea mea este ca ar trebui sa fie materii optionale pentru ca nu toti copii au pasiune pentru desen si muzica. In multe tari dezvoltate este asa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Este pentru recreere, dupa 2 ore de mate nu cred ca vrei sa treci pe romana. In clasa a 3-a, a 5-a, a 7-a chiar nu cred ca ai avea pica pe ora de desen. Ti.am zis, eu fara scoala nu descopeream talentul la desen, n.as fi pus mana pe creion altfel, de acolo s-a nascut pasiunea. La muzica din nou, altii poate nu stiau ca au voce pana nu au pus.o in practica in cadrul scolii. Copilul nu avea de unde sa stie asta daca n.ar fi orele. Poate daca ii spuneai de ora asta daca ar vrea s.o faca poate ar fi spus nu nestiind de calitatile lui reale. Eu consider ca pana in clasa a 8-a sunt bine venite.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Aici ai dreptate, eu unul as zice sa se faca asa: Pana in clasa V sa fie ora obligatorie, iar daca copilul vrea sa faca in continuare ora, poate s-o faca pana in clasa 8. Dar sa fie optionala, daca elevului nu ii placea ora in clasele primare sa nu maifie obligat, eu asa zic.