| anonim_4396 a întrebat:

Limba armeana face parte din familia de limbi dravidiene?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Armena aparține grupului satem (satəm) al limbilor indo-europene; acest grup include acele limbi în care opririle palatine au devenit fricative palatale sau alveolare, precum slava (cu baltica) și indo-iraniana.

Limbile dravidiene sunt o familie de limbi vorbită de peste 215 de milioane de oameni, în principal în sudul Indiei și în nordul Sri Lanka, cu buzunare în altă parte din Asia de Sud. [2] De la epoca colonială, au existat comunități de imigranți mici, dar semnificative în afara Asiei de Sud, în Mauritius, Hong Kong, Singapore, Malaezia, Indonezia, Filipine, Marea Britanie, Australia, Franța, Canada, Germania și Statele Unite.

Limbile dravidiene sunt atestate pentru prima dată în secolul al II-lea î.Hr., sub forma unui script Tamil-Brahmi înscris pe pereții peșterii din districtele Madurai și Tirunelveli din Tamil Nadu. [3] [a] Limbile dravidiene cu cei mai mulți vorbitori sunt (în ordinea descrescătoare a numărului de vorbitori) Telugu, Tamil, Kannada și Malayalam, toate cu tradiții literare îndelungate. Limbile literare mai mici sunt Tulu și Kodava. [4] Există, de asemenea, grupuri mici de triburi programate vorbind dravidian, care locuiesc în afara zonelor vorbitoare de dravidian, cum ar fi Kurukh în India de Est și Gondi în India Centrală. [5]

Doar două limbi dravidiene sunt vorbite exclusiv în afara statului India post-1947: Brahui în regiunea Balochistan din Pakistan și Afganistan; și Dhangar, un dialect al Kurukh, în părți din Nepal și Bhutan. [6] [ este necesară o sursă mai bună ] Toponimele dravidiene de-a lungul coastelor Mării Arabiei și influența gramaticală dravidiană, cum ar fi clusivitatea în limbile indo-ariene, și anume marathi, konkani, gujarati, marwari și sindhi, sugerează că limbile dravidiene au fost odată vorbită pe scară largă în subcontinentul indian. [7] [8]

Deși unii cercetători au susținut că limbile dravidiene ar fi putut fi aduse în India prin migrațiile de pe platoul iranian în mileniul IV sau III î.Hr. [9] [10] sau chiar mai devreme, [11] [12] limbile dravidiene nu pot fi ușor conectat la orice altă familie de limbi și ar putea fi indigen în India. [13] [14] [15] [b] https://en.wikipedia.org/wiki/Dravidian_languages

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

Asa Ray, spune-le tu lor.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Sa vorbeasca cine stie. Ma infurie astia cu categoriile lor de "asemanari"absurde.
Rusa este ca tamila, tamila a existat inainte de rusa (mai exact slavica veche este tamila).
Armenia este o tarisoara cu o cultura si limba proprie in mijlocul unor civilizatiii dravidiene.

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Da da, subscriu.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4f/IndoEuropeanTree.svg Este separata.
Prakrit este malayalam, avestana veche este sanskrita vedica. (difera unele litere)
Iar etruscana este o limba intre sanskrita si latina. Mai sunt si alte limbi, si oricum sunt la intrebarea despre armenia. Latina e a vaticanului (ca greaca,, ebraica), imperiul roman erau indieni.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar, mai degraba hindi face.