| anonim_4396 a întrebat:

Limba din cer este armeana, ebraica sau sanskrita?

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ne raportam la ce se spune, atunci asa presupun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te referi la ce limbă vorbesc îngerii între ei, Dumnezeu şi ceilalţi sfinţi? Dacă da, atunci nu cred că este o limbă cunoscută de noi oamenii, ci o limbă pe care nu o ştie nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Cand eram mica cineva mi-a zis ca "limba din rai este armeana" cand vorbeam noi ceva religios. Trebuia sa o mentionez in intrebarea asta rolling on the floor. De fapt biblia este o "opera de arta" a evreilor (limba lor fiind ebraica), dar asa numita limba "din cer" este sanskrita. In hinduism, "cerul" este un fel de memorie al existentei, de unde se poate "scoate" fiecare chestie care a existat vreodata. Cei care au scris cartle indiene, au "descarcat" din acea memorie, limba sanskrita fiind "limba divina".