| anonim_4396 a întrebat:

Limba sanskrita poate fi folosita pentru programare pe calculator?

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Limba naturala nu poate fi folosita că limbaj de programare pentru calculatoare, fie că e vorba de engleza, franceză, rusă sau română. Astea folosesc limbaje concepute special să fie înțelese de calculator (C, Java, PHP, Python, etc.).
Majoritatea limbajelor de programare folosesc alfabetul latin.

Sunt câteva articole pe net care spun că sanscrita e un candidat bun pentru Natural Language Processing pentru că are reguli destul de simple de înțeles de un computer.

Altfel spus cea mai buna limba de înțeles de către servicii precum Alexa, Cortana și Siri e sanscrita. Nu are treabă cu programarea propriu zis.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

big grin cred ca nici 1 din noi nu intelege despre ce este vorba.

| JicaContra a răspuns:

Da, daca face cineva un limbaj de programare in limba aia
insa pana acum nu am auzit de asa ceva