| anonim_4396 a întrebat:

M-am apucat de fumat si vreau sa imi explice cineva cum ii cu cancerul, adica de la cate tigari faci cancer. laughing Si inca ceva....cum fumezi corect? Nu stiu cum e asta cu tragi in piept sau ceva de genu'laughing). Si nu imi ziceti in comentarii ca sa nu ma apuc de fumat si chestii, e decizia mea.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu scrie nicaieri la cate tigari te imbolnavesti de cancer. Sunt situatii diferite depinzand de calitatea genetica a fiecaruia. Am vazut oameni la 90 de ani care fumau si n-au facut cancer, am auzit de oameni care au facut cancer de tineri si n-au fumat in viata lor si alte situatii. Astazi, insa, cand factorii de stres externi sunt mult mai puternici e posibil sa faci cancer si maine. Ideea este sa nu te mai stresezi si cu tigarile.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce te ai apucat de fumat? Cancerul nu il faci de azi pe mîine, dar il faci daca mai continui cu tigara, indiferent ca e țigară normală sau electronică tot rea si nocivă este, asa ca cel mai bine renunta acum cand esti incă la inceput si nu ai obisnuit organismul cu țigară, daca nu te opresti acum i ti va fi greu, si vei vedea ca te vei imbolnavii, plămînii îi distruge țigara, limba dintii gîtul vor ceda rind pe rind, tu ca femeie cum te suporti mirosind toată a fum de tigară, ca muncitorii de pe șantiere, i ti place sa fugă toti de tine ca mirosi? I ti va mirosii gura a tutun dintii se vor îngalbenii de la tigară, banuiesc ca esti o fată tînără care va vrea in viitor sa se marite, daca nu ai acum grijă de tine, in 5 -10 ani va fi prea tirziu, de cit timp fumezi? poate m ai poti face ceva sa renunti ce zici? Sanatate că-i mai bună decît toate.

| Violleta2022 a răspuns:

Bravo, daca-i decizia ta inseamna ca stii foarte bine ca, fumatul, atat pasiv (cand fumeaza altii in jurul tau) cat si cel activ (cand fumezi tu) este cancerigen. Nu-i nevoie sa fumezi multe tigari pe zi, este de ajuns una singura, dar in timp, esti predispus la cancer.

Răspuns utilizator avertizat