| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa va povestesc despre o fata. O fata atat de speciala si de frumoasa pentru mine incat as putea face orice pentru ea doar ca sa stiu ca e fericita. totul a inceput cu multi ani in urma, eram la scoala in clasele mici si eu nu mam integrat pre bine printre copii. Toata lume isi batea joc de mine.radeau de mine nu cu mine.si am ajuns sa fiu foarte suparat si sa stau singur in pauze. dar intr-o zi aceasta fata a venit si a stat cu mine.ne-am intales foarte bine si incetul cu incetul am devenit prieteni. ani au trecut ea a ajuns sa fie cea mai de treaba si mai frumoasa persona din lume. in clasa a 7 am inceput sa ma indragostesc nebuneste de ea.eram unpic nebun dupa ea.dar ea avea deja prieten si nu era genu ala de relatie de-a saptea adica o fost chiar seriosa. Acel an a fost cele mai greu pentru mine. mai ales ca stiam ca tipu so pus cu ea dintr-un pariu si nici macar nu tinea la ea.
Dupa ce s-au despartit am incercat sa ii spun ce simt pentru ea... am strans bani si am avut grija sa ii iau ceva frumos i o floare.(era ziua indragostitilor).asa ca mi-am luat inima in dinti. cand i-am dat cadoul am inceput sa tremur aproape ca plangeam. m-am uitat in ochii ei si i-am spus tot ce simt pentru ea. (ma rog aproape). nu am avut noroc caci ea se grabea la autoboz.mi-a spus ca si ea ma iubeste dar ca pe un prieten. doamne dar nu inteleg de ce fetele fac asa mai bine ar spune NU direct si nu near mai chinui cu Friendzone-ul ma rog. Dupa ce m-a refuzat am foast foarte deprimat in jur de doua luni. Eu sunt o fire foarte vesele si energica pusa mereu pe glume asa ca lumea a inceput repede sa realizez ca am patit ceva... dar eu nu am vrut ca ea sa vada ca eu sunt suparat din cauza ei asa ca am pus un zambet fals pe fata. de atunci incolo. Si incetul cu incetul am inceput sa mor pe dinauntru sad
Voi credeti ca mai are rost sa mai incerc vroedata?
am 16 ani.

Răspuns Câştigător
| sayWhaaat a răspuns:

Uite domnu', ti-am citit povestea si pe bune, ca ma ia o deprimare in toata regula cand mai vad cate unul in friendzone, pentru ca stiu cum e, si eu am fost acolo. Da, zambetul ala fals in fata prietenilor e greu de mimat, dar uite ce am facut eu, am incetat sa ma prefac fericit. M-am exteriorizat, si ma manifestam exact cum ma simteam, m-am simtit mult mai bine, mai natural dupa aceea.
In legatura cu ea, nu-ti mai bate capul, friendzone-ul e ca mafia, odata ce ai intrat nu mai iesi, nici nu are rost sa mai speri. Daca ramai prieten cu ea, starea de distrugere treptata pe interior nu va trece niciodata. Eu am realizat lucrul asta si m-am distantat usurel, usurel, doar ne salutam pe strada, atat.
Multa bafta, si fi tare!

15 răspunsuri:
| ChristtineA a răspuns:

Da, incearca pentru ca daca nu risti nu castigi. Si daca tu chiar ti la ea si chiar vrei sa fiti impreuna, lupa!

| BlackheartQueen a răspuns:

Buna!
Imi pare rau sa iti spun asta dar ea nu te merita. Nu o cunosc pe ea, nu te cunosc nici pe tine dar se vede din cate ai scris ca sentimentele tale au fost sincere. O apreciezi cu adevarat si tii foarte mult la ea dar ea nu merita asta. Fostul ei prieten despre care ai spus ca si-a batut joc de ea era exact opusul tau. Era probabil mai golan si se purta altfel cu ea. Pe tine te vede ca pe un prieten bun pentru ca te porti prea frumos cu ea. Sa mai incerci? Eu iti spun ca nu. Dar iti dau un mic sfat. Nu te descuraja. Esti abia la inceput de drum, o sa intalnesti o fata care te merita si care te apreciaza cu adevarat. Trebuie insa sa inveti sa schimbi ceva la tine. Trebuie sa inveti din fiecare experienta. Schimba-ti putin atitudinea. Fii barbat, cum se spune. Nu spun sa te porti ca un golan pentru ca asa nu ajungi nicaieri. Fii stapan pe deciziile tale si pe alegerile tale si nu lasa pe nimeni sa rada de tine sau sa te calce in picioare. Eu cred ca ar trebui sa o ignori, incet, incet. Iti faci mai mult rau daca o vezi cu altcineva. Si nu uita sa incerci sa te schimbi. Bafta!

| grab a răspuns:

Veselie,
Asculta aci, fata aia nu a avut intentii rele doar ca era ocupata si inca este.
Lasa tu cum s-au cuplat ei doi, nu te priveste deocamdata, dar daca se despart ai putea sa bati fierul atunci cat e cald.
Asta cu "mor pe dinauntru" e pura chimie, se rezolva numai cu pastile sau cu japca din partea unei persoane apropiate.
Daca ai 16 ani e numai bine sa incerci cu alta de 16 ani pe care sa o cunosti de la zero fara friendzone asta dubios.
Cat despre tipa de care zici, e clar ca ii place inca de celalalt si pe tine te-a trecut la "interzis in pasarica deocamdata".
Asteapt-o dar nu trai numai pentru asta. Fa-ti si alte ocupatii de preferat fara tangenta cu ea.
Spor!

| Cristiann25 a răspuns:

Stiu cum e chestia sa suferi dar in fata prietenilor sa pari acelasi, sa razi mereu etc.Cand iubesti nu renunti! Atat am avut sa-ti spun pentru ca nu mai are rost sa te iau cu alte porcarii.Succes!

| Charice a răspuns:

Meriti o fata care sa te iubesca cauta in continuare o fata care sa-ti semene happy

| OchiiDinUmbra a răspuns:

Am trecut si eu prin ceva asemanator, si cred ca te pot ajuta.lasami id-u tau la mesaje ca sa vorbim calumea.
e greu..foarte greu..si iti inteleg situatia.nu de mult, am fost si eu acolo.si am invatat ceva important. fetele, cel putin la varsta asta, habar nu au ce vor.pe toate le auzi spunand ca se simt singure, le vezi cu status-uri de dragoste mereu si cand apare un baiat ca tine, il refuza si in schimb se combina cu baietii aia smecheri care nu dau 2 bani pe ele. daca ea este o fata desteapta o sa-si dea seama ce baiat bun a refuzat, dar nu te baza ca asta o sa se intample maine, poimaine.aici vorbesc de cativi ani.trebuie sa te obisnuiesti cu ideea ca s-ar putea sa nu fiti niciodata impreuna, si incetul cu incetul sa nu mai tii atata la ea.pentru ca tu ai facut tot posibilul ca sa fii cu ea da? ok..acum e randul ei, tu trebuie sa-ti vezi de ale tale pana cand ea iti va spune ca sa razgandit.credema,daca incerci sa gandesti asa, o sa te simti mai bine si incetul cu incetul nai sa mai tii atata la ea.
si am si o veste buna pentru tine:
nu inteleg in totalitate psihologia feminina insa de cand sunt pe site-ul asta am vazut zeci de fete care refuza un baiat apoi ar face orice ca sa fie cu el.si stii ce face acel baiat ca sa le "inebuneasca"? ..trece mai departe, sau cel putin, se preface.asta trebuie sa faci tu,sa incerci sa ramii la fel de apropiat de ea,sa te comporti de parca nu iai fi recunoscut niciodata sentimentele alea,si desi s-ar putea so vezi in bratele altor baieti sa te gandesti "intr-o zi o sa fie a mea, trebuie sa ma tin puternic, trebuie so merit, nu sa fiu un fatalau care plange dupa ea"
in timp ai sa vezi:ori ai so uiti, ori va fi a tawinking

| Bugi_6159 a răspuns (pentru OchiiDinUmbra):

Bugi.bogdan@yahoo.com

Multumesc de raspunsuri!

| sayWhaaat a răspuns (pentru OchiiDinUmbra):

Sa ramai la fel de apropiat de ea spui, inseamna ca nu ai fost niciodata indragostit cu adevarat parerea mea. Daca ai fi iubit vreodata cu adevarat, ai stii ca nu este posibil ce spui, sa o vezi in bratele altuia, si sa fii tare? Cred ca glumesti, ori fac eu un atac de cord, ori ii omor pe amandoi. De asta multi prefera sa dispara complet din viata persoanei iubite, printre care si eu.

| OchiiDinUmbra a răspuns (pentru sayWhaaat):

Crede-ma ca am fost foarte indragostit de ea si as fi facut orice pentru ea, am plans pentru ea si am suferit cateva luni bune.dar mi-am dat seama intr-un final ca lupta nu s-a terminat, ca mai pot face ceva ca sa schimb decizia ei.si atunci am inceput sa fiu asa cum am zis mai devreme, si a functionat.acum nu mai simt ca sunt calcat de tren cand o vad cu alti baieti si am increderea ca o sa fie a mea.pentru ca sunt convins ca tine la mine si chiar daca tine ca la un amic, asta se poate schimba, si o sa se schimbehappyiar daca nu, atunci am incercat tot ceam putut dar nu a fost sa fie, si nu are rost sa mai fiu trist

| sayWhaaat a răspuns (pentru OchiiDinUmbra):

Eu vad altfel lucrurile in cazul tau, faptul ca inca stai dupa curul ei inseamna ca nu te-ai impacat cu refuzul, si sa accepti sa fi in friendzone cu o fata pe care o placi? Unde iti este orgoliul de barbat, domnu'?
Desi consider ca orgoliul este un rahat fix, pur si simplu, sa astepti dupa o fata mi se pare cea mai mare idiotenie de pe planeta asta, dovedeste imaturitate, nesiguranta, si neincredere in propriile forte. Oricum, fiecare dupa cum il duce capul.
Bafta!

| OchiiDinUmbra a răspuns (pentru sayWhaaat):

Poate ai dreptate, insa situatia mea actuala, cu toate dedesupturile ma face sa cred ca de fapt se "minte singura" atunci cand imi spune ca ma vede doar ca un prieten.ma rog..fiecare cu parerea lui.nu ma putut sa descriu toata situatia aici doar in cateva cuvinte

| sayWhaaat a răspuns (pentru OchiiDinUmbra):

Daca vrei putem continua conversatia pe privat, da-mi un pm mai multe detalii, te pot asculta happy

| OchiiDinUmbra a răspuns (pentru sayWhaaat):

Multumesc pentru ca te oferi dar nu stiu daca mai putea ajuta. daca te uiti la intrebarile mele ai sa vezi ca am cerut foarte des ajutorul oamenilor de pe TPU si am fost bagat si mai tare in ceata.am renuntat sa incerc sa o mai inteleg, si sa cer ajutorul oamenilor pentru ca am vazut ca, cu aceasta fata, nu functioneaza. daca totusi vrei sa vb iti las id la mesaje

| kagome17 a răspuns:

Buna...e o poveste trista si stiu asta din propria experienta. Stiu ca e greu sa uiti iubirea care o porti pentru ea si e posibil ca ceia ce simti acum sa mai dureze. Solutia este TIMPUL...trebuie sa astepti pana cand intr-o zi vei intalni o fata pe care sa o iubesti la fel de mult si sa te merite. Stiu ca este foarte greu sa astepti sa treaca timpul dar alta solutie eu nu am gasit. Poti sa o mai intrebi odata dar daca iti va da acelasi raspuns te vei deprima mai tare, asa ca stai linistit, distreaza-te cu prieteni si cu timpul vei intalni fata care te merita.

| Bugi_6159 a răspuns:

Multumesc mult la toti pentru raspunsurile sincere si va multumesc ca nu v-ati batut joc...happy