| nad_5168 a întrebat:

Rog frumos pe cine stie, ce pot sa fac pentru a intra in posesia altui certificat de nastere, in conditiile in care nu mai am nici-un act romanesc, sunt nascut in Curtea de Ag. Exista solutie? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| myname1s a răspuns:

Acum nu stiu sigur, dar o posibilitate este pentru ca oricum figurezi in registrele din Curtea de Arges. si ma insel ca ai sa afli raspunsul aici, cel mai bine incerci la primarie. Si daca nu poti merge personal fie dai un e.mail la: primariacurteadearges@yahoo.com
fie, si cred ca cel mai bine ar fi sa suni la 0248. 721. 033 si sa intrebi acolo. Pt ca e altfel cand vb.esti decat atunci cand scrii. Incearca si vezi...
adresa primariei este: B-dul Basarabilor nr. 99, loc Curtea de Arges, jud Arges, cod 115300 iar site. ul oficial http://www.primariacurteadearges.ro

Sper sa reusesti, succes.

2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Trebuie sa te duci acolo cu o cerere sa-ti elibereze un duplicat. Uite niste informatii pe care le-am obtinut de pa Primaria Curtea de Arges (www.primariacurteadearges.ro):
CAZURI SI PROCEDURA:
A.Solicitantul domiciliaza sau are resedinta in localitatea al carei consiliu detine actele sale de stare civila.
In acest caz, solicitantul depune cererea pentru eliberarea unui nou certificat de stare civila la Consiliul Local la care au fost inregistrate nasterea, casatoria sau decesul, mentionand imprejurarile pierderii, disparitiei sau distrugerii actului solicitat.
In termen de 48 de ore de la primirea cererii, delegatul de stare civila elibereaza certificatul solicitat.
B.Solicitantul domiciliaza sau are resedinta in alta localitate, al carei consiliu nu detine actele sale de stare civila.
In acest caz, solicitantul depune cererea la Consiliul Local al localitatii in care domiciliaza.

soothe
| soothe a răspuns:

Mergi la Starea Civila. Eu am obtinut unul in cateva ore, prin amabilitatea si profesionalismul celor de la Starea Civila din orasul cu salcami. NU am dat spaga.