| DeNyyy a întrebat:

M-am saturat... dna mea diriginta s-a suparat pe toata clasa si ne-a mutat... a mutat fata cu baiat... dar pe preferatele ei 2 (nu e cazul sa dau nume) le-a mutat impreuna... dc oare... voi cum credeti ca era corect? iar azi eu si cu prietena mea ne-am dus sa ii zicem sa ne mute inapoi ca nu vedem la tabla si ea vorbea cu preferatele ei si nu ne-a bagat in seama

13 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Nu ne spui in ce clasa esti dar eu cred ca ati putea-o ruga pe doamna diriginta sa va lase sa stati dupa preferinte, bineinteles asigurand-o ca nu veti sta la taifas taman in timpul orelor.Cum se poate pentru altele, se poate si pentru voi. Eventual, cand va duceti sa o rugati lucrul asta, duceti-i si un buchet din florile ei preferat.imeni n-ar trebui sa reziste unui gest frumos.Asta daca nu cumva sunteti dintre nazdravanele clasei si provocati necazuri...Succes!

| juniper a răspuns:

Si pe noi ne-a mutat in clasa a 7a, dar pe mine si pe prietena mea ne-a lasat sa stam impreuna si nu pentru ca eram preferatele ei, ci pentru ca eram singurele cuminti din clasa, nu faceam nimic rau, nu vorbeam neintrebate, eram atente, poate ai uitat sa mai scrii ceva la intrebare... esti sigura ca nu sunt si ele cuminti?

| DeNyyy explică:

Nu...eu sunt mult mai buna la invatatura decat ele doua si sunt mullt mai cuminte

| viatadecacatt a răspuns:

E cam nedreapta diriginta voastra cu "preferatele ei" cu tot.
Adica daca alea sunt preferatele ei trebuie sa faca exceptie?
Asa am patit noi cu o diriginta, avea vreo 3 colegi de ai mei carora le dadea numai note mari, ii scotea la tabla si altele.
Noi ceilalti colegi am vorbit cu parintii sa vina la scoala sa o ia la intrebari de ce este asa de nedreapta, pentru ca nu e drept ca unii sa aiba 3 la o lucrare de ex si sa i-o treaca iar unui coleg sau colega preferata sa i-o mareasca.
Si ne-a schimbat diriginta din fericirelaughing
Si pur si simplu spunetii intr-o ora asa:doamna diriginta, dar pe fetele alea 2(cum le-o chema) de ce nu le mutati cu baieti? toti colegii trebuie sa fie tratati egal, nu cum faceti dumneavoastra!
Sau chemati mai multi parinti la scoala adunati-va si voi nu va lasatilaughing

| Bishop a răspuns:

Pai de obicei numele conteaza intr-o clasa, nu cunostintele sau comportamentul elevilor.

| Brotacelu a răspuns:

Minte proasta,,,, nu ai ce sa ii ceri laughing)

| elenahd a răspuns:

In clasa sunteti in numar egal fetele cu baietii? Daca nu sunteti in numar egal si sunteti mai multe fete atunci asa a fost sa fie, sa fie si doua fete intr-o banca. Dar voi de ce a-ti suparat-o pe d-na diriginta? Ea v-a demonstrat voua ca ea este sefa si are si metode si are si ultimul cuvant in fata voastra doar asa veti intelege ca exista in lumea asta lucruri care sunt permise si lucruri care nu sunt permise. Vorbeste cu toti colegii tai si intelegeti-va sa nu o mai suparati pe d-na diriginta iar dupa aceea alegeti-va un purtator de cuvant care sa vorbeasca la ora de dirigentie in numele tuturor si sa-i propuna d-nei o discutie deschisa, in care voi sa fiti cu bun simt si fara sa fiti "smecheri", discutie in care sa-i promiteti d-nei diriginte ca nu o sa o mai suparati si sa se mai gandeasca si sa va ierte si sa va permita sa reveniti in formatia anterioara inainte de a va schimba d-na, dar ATENTIE trebuie sa va tineti promisiunea pe care o sa o faceti d-nei diriginte deoarece o promisiune facuta implica si respectarea ei si doar tinandu-va promisiunea veti avea posibilitatea sa formati o echipa. Echipa fiind formata din d-na diriginta si voi toti elevii din clasa. Sa stii ca d-na diriginta nu are "preferate" probabil cele doua colege au un comportament respectuos fata de dansa, probabil sunt mai interesate de a invata si sa ia note bune si de aceea d-nei ii face placere sa stea de vorba cu ele.Gandeste-te impreuna cu ai tai colegi si analizati impreuna.

| Beatrice a răspuns:

Eu zic sa mai incerci si sa-i spui CLAR ca nu vezi la tabla... dar daca nu face nimic spune-le parintilor.

| ThinkPink a răspuns:

Salut. Diriginta m-a despartit pe mine si pe cea mai buna prietena, colega mea de banca(statusem in banca 6 ani), am plans foarte mult una dupa alta, si nu doar pe noi, ci pe mai multi, si un coleg a avut inspirata idee sa stam asa doar la orele care le avem cu diriginta.Desigur, ideea asta depinde si de cat de unita e clasa pentru ca la noi cu totii am fost de acord, desigur, pana la urma a venit la ora de romana(ea nu e de romana) si ne-a vazut cum stateam, nu ne-a zis nimic si asa am ramas-cu vechii colegi de banca.big grin

| Deea_4962 a răspuns:

Buna! Cred ca esti in clasele 1-8 dupa cum ai scrii. entru ca asa faceam si eu cand eram mai micahee hee
acum ma inteleg chiar fff bine cu colegii si stau si cu ei in banca cu toate ca nu ne muta nimeni. O sa ii treaca dirigintei tal.-a mutat asa ca sa nu stati de vb... fa galagie cu noul coleg de banca... poate te mutalaughingbig grin

| buli a răspuns:

Te muti cu colega in aceeasi banca si ii spui: doamna diriginta eu aici vreau sa stau ca sa vad la tabla! punct. Daca mai comenteaza ceva ii spui mamei tale sa vina sa vorbeasca cu ea. (ce hal de dirigintaoh go on si eu am patit la fel cu dirigu, dar dupa 1 saptamana nimeni nu a mai stat asa cum ne-a pus ellaughing )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga mea happy

Ar trebui sa mai incercati odata dar cand este singura. Spunetii ca vreti iar sa stati impreuna pentru ca voi nu faceti rele, si reprosaza-i ca pe preferatele ei le lasa sa stea impreauna dar pe voi nu. Am mpresia ca face discriminari... urat din partea unui cadru didactic. Lasza ca treceti voi peste happy si cand se vor linisti apele si nu va mai asa suparata va va lasa impreuna din nou. Dar totusi va sugerez sa luati initiativa. Roagai pe parinti sau pe director/oare. Poate asa se va gandi de doua ori... Oricum nu este sfarsitul pamantului,,, asa ca succes kiss

| misterosu a răspuns:

Esti cam suspicioasa dumneata. Preferatele ei 2? Laso balta. Nu iesi la pensie la scoala. Adica nu stai acolo toata viata. Mergi doar cativa ani ca sa inveti.