| anonim_4396 a întrebat:

Mă aflu într-o situație dificilă. Anul acesta am inceput clasa a 12-a. Ca orice alt elev, îmi doream să învăț mai bine și poate să iau bacul. Însă, după aproximativ două săptămâni de școală, a apărut o problemă în familie. Acest lucru mă obligă să îmi folosesc tot timpul disponibile pentru a întreține casa și să îngrijesc de frățiorii mici între anii 3-12, împreună cu sora mea mai mică cu un an. Înainte stăteam după școală cu temele până la 6 seara chiar 8 dacă aveam de învățat. Acum abia am timp să trag cu ochiul printre exerciții. Am ajuns să mă întreb dacă voi fi în stare să fac școala. Astăzi profesoara de bio a vrut sa asculte, i-am spus scurt că nu am învățat și pentru sinceritate îmi dă 4. A vrut să asculte și alți colegi dar ei au dat motive penibile, că nu ar fi fost prezenți la acea oră sau că au fost online și nu au primit notă. Oricum chiar dacă ar afla de la mine cu o seară înainte, m-am pus abia la 5 să învăț pentru că atunci mi-am dat seama că am biologie ziua viitoare și că nici nu am citit două propoziții că m-am trezit cu dificultăți de concentrare și reținere. Am inceput să plâng și m-am stresat, gândindu-ma că am de lucru. Am renunțat din păcate (poate) și m-am dus să o ajut pe sora mea. Acum, cu ce vreau de fapt să mă ajutați. Mă tot gândesc să renunț la școală și să rămân acasă să am grijă de familie sau să mă duc la școală și să învăț neglijând nevoile celorlalți și curțenia casei, ceea ce mi se pare imposibil pentru mine. Sau să rămân aici, făcând ce pot pe acasă și să fac temele posibile, chiar dacă voi lua note mici in continuare.

20 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Buna,

Hmmm, imi dau seama ca este o perioada stresanta pentru tine si imi pare rau pentru ca treci... prin ce treci.
Trebuie sa stii ca aceste lucruri sunt doar temporare, si o sa vina si perioada in care totul o sa fie bine, iti garantez acest lucru.

Pe langa asta, privind scoala... probabil ai auzit celebra replica clasica cum ca "notele nu conteaza". Poate asa este, insa scoala conteaza. NU renunta la scoala, mai ales acum cand esti asa de aproape. Daca vrei cu adevarat sa iti ajuti familia si pe tine, pe viitor, atunci trebuie sa continui scoala si sa iei bacul. Altfel, risti sa pici intr-o prapastie de unde este greu sa te mai ridici dupa.

Incearca sa inveti incat sa treci si sa iei bacul, iar dupa... cine stie, poate si studii superioare. Nu este nicio problema ca ai luat o nota mica. Tin minte cand eram in liceu, profa mea de romana mi-a spus ca notele sunt doar niste cifre trecute in catalog si nu inseamna nimic. Tin minte cum ofta cand zicea asta happy Evident ca noi nu reuseam sa vedem altceva la varsta respectiva. Dar anii au trecut si vad in jurul meu... chiar acest adevar, ca nu au contat asa de mult acele momente, in sensul negativ.

Persoane au ramas corigente la info, si dupa au inceput sa invete asta si sa ajunga sa lucreze in domeniul respectiv.
Persoane au invatat tot liceul pentru o facultate de medicina, si s-au razgandit in ultima zi, mergand la o alta facultate dupa bac, si au ajuns sa traiasca chiar bine, necontand nicio nota pe care a luat-o, doar faptul ca a ajuns pana acolo.
Persoane au trecut prin scoala si liceu fara nicio grija, niciun stres, cu note doar de trecere, si acum tot fara niciun stres probabil ca traiesc big grin
Si da, persoane au invatat de au rupt si au ajuns persoane de succes astazi.

Exista fel si fel de cazuri, tot felul de oameni. Si totusi... cum am spus la inceput, acesta este un moment, care o sa treaca. Nu iti face griji.
Dar un lucru au in comun aceste persoane spuse de mine mai sus, faptul ca au terminat si ai continuat scoala, care este foarte impotanta. Nu notele, ci acea bucata de hartie care te ajuta la angajare sau la alte lucruri similare.

Cand o sa treaca timpul si o sa te gandesti la aceasta intrebare, sigur o sa zambesti si o sa te gandesti ca... cum ai putut sa spui asta (:, dar nu este nicio problema.

Daca treci printr-o perioada grea, te rog sa ne spui ce anume te deranjeaza, ce ai pe suflet, ce te doare. Poate putem sa te sustinem moral si te putem ajuta sa treci peste.
Gandeste-te ca... continuam impreuna, cu toti de aici acest drum si te sustinem in ceea ce faci. ORICE vrei sa spui cuiva, poti sa spui aici daca te face sa te simti mai bine.

Iti doresc multe zile cu soare, pe care sigur o sa le ai happy

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Mulțumesc mult, m-ați ajutat, mă bucur și pentru ce-a mai mică vorbă de susținere. happy Mulțumesc!

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce! big grin

Poate data viitoare cand o sa mai ai momente de genul, o sa te simti difert si poate ai alte intrebari. Nu ezita sa scrii! ^_^

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

happy

| Catrice a răspuns:

Încearcă seralul.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Îți mulțumesc, dar nu am așa ceva la mine în oraș și nu pot pleca de aici. Dar, sincer e pentru prima dată când aud de așa ceva.happy

| LoveSleep a răspuns:

Nu te lasa de școala, dar nici nu trebuie sa ignori treburile pe care le ai acasă pentru școala. Continua la fel ca și pana acum, dar încearcă sa le faci pe amândouă mai bine.

Când ai timp liber folosește Internetul sa înveți lucruri. Uita-te pe YouTube la podcasturi, abonează-te la oamenii inteligenți care oferă platformei o valoare adăugată fără sa ceara nimic in schimb. Profita de accesul asta la informație pe care îl ai, citește sau asculta tot de la educație sexuală la educație financiară, istorie medicina, neuroștiința și așa mai departe.

Singura ta șansa e sa nu rămâi la stadiul in care esti, mental. Odată ce rămâi copilul tipic de la țara care vrea sa renunțe la școala, sa aibă grija de frații ei, sa se căsătorească la 19 ani cu vreun tip banal, sa facă la rândul ei copii și sa nu evolueze deloc, sa rămână același om redus cu educație 0, nu ai nicio șansa.
Nu contează școala atat de mult cât ai crede, poți termina 12 clase cu bacul luat și sa fii tot la același nivel, la fel și cu facultatea. Ideea e ca odată ce te lași de liceu si facultate, te mulțumești cu stadiul de educație in care esti acum si cu ala rămâi toată viața. Dacă continui cu liceul si facultatea tot te mai lovești de niște educație, de exemple de alți copii care duc o viața mai buna, etc, iar șansele tale sa vrei mai mult cresc.

Dar asta nu e o chestie vitala cât timp știi sa te educi si fără școala. Acum ai posibilități infinite. Folosește-le sau vei fi femeia tipica care zice ca cea mai mare realizate a ei sunt copiii, chestie la câte o bat oricum țigăncile.
Totodata copiii sunt motivul pentru care mai rămân in căsnicie sau chiar mai trăiesc unele femei. In rest, viața lor e o mizerie.

Legat de problema cu problemele de acasă, sa nu trăiești cu iluzia ca ai vreo responsabilitate. Părinții tai au responsabilitatea sa aibă grija de tine si de frății tău, nu tu. Indiferent ca sunt abuzivi, alcoolici, leneși sau morți, tot ce faci tu pentru familia ta trebuie sa fie din pura iubire sau plăcere. Nu esti datoare nimănui cu nimic, nu ai nicio responsabilitate fata de nimeni. Dacă vrei sa pleci acum de acasă, nu ar trebui sa regreți, nu era treaba ta sa ai grija de nimeni.
Sa nu uiți asta.

| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

Mulțumesc,...nu mă așteptam la un astfel de răspuns, ce să spun... îți mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună, îmi spune să aleg câștigătorul, dar ambele răspunsuri sunt la fel de bune, chiar bune. Nu am habar le care să aleg, vă rog să mă ajutați, dacă se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mulțumesc mult! Ai scris atât de multe lucruri și folositoare. Aș da răspuns câștigător la toate răspunsurile că toate sunt minunate și fiecare știe în sinea lui că a scris lucruri frumoase, de acea îmi este teamă să dezamăgesc, pe unii dintre voi, alegând unul singur. Nu știu ce să fac.

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi eu am cont nou happy Am mai avut conturi de 30, 84 și 60 de insigne. (le găsești în întrebarea mea) big grin Aș vrea să strâng și pe acesta, deci dacă vrei desemnează-mi mie! Mulțumesc! big grin

| anonim_4396 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Pentru că ai cerut-o, ai scris mult și ai nevoie cu adevărat de acest găștig, o voi face.

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru anonim_4396):

Contează enorm pentru mine. happy Cu asta mă ocup de fapt; ajut pe cei cu probleme emoționale și cu stima de sine scăzută și depresie big grin Cu acest răspuns m-am marcat și afirmat pe această platformă happy De fapt, am dat copy-paste, : )) mi-ar fi luat cred că ore să scriu acel răspuns. L-am adoptat dintr-o carte, "Puterea prezentului", happy de Eckhart Tolle, pe care ți-o recomand în format audio, dacă nu ești adeptă a cititului : )) happy Ești o draguțâ și foarte sensibilă din câte am observat, prin ceea ce scrii. Mi-ar plăcea să păstrăm legătura. Ai cont de Facebook? happy

| anonim_4396 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Nu am cont de Facebook.

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru anonim_4396):

Whats Up? big grin Ești creștină, bănuiesc, după felul calm și emoțional cu care vorbești... happy

| anonim_4396 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Sunt de aceași religie, dar nu am ajuns in pragul de creștin, a fi unul e să ai deja o legătură puternică cu Dumnezeu, iar eu încă nu o am. Am Watthap, dar(, mă gândesc că știi că fetele de această religie nu accepta să aibă un nr. de telefon unui om străin în telefon, dar să mai vorbească cu el ca cu un cunoscut. Îmi rău!

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce religie? happy

| anonim_4396 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Penticostala, dar părereaea este că nu contează religia. Și ce ești.

| PsihologDanielBotezan a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu sunt tot penticostal. happy Da, nu religia contează, ci relația ta persoanală cu Dumnezeu.winking

| anonim_4396 explică (pentru PsihologDanielBotezan):

Adevărat, adevărat! Mă bucur!