| Shadow136o a întrebat:

Ma aflu într o situație în care n as fi vrut sa ajung în punctul asta, dar...
Eu cam niciodată n am fost de acord cu relațiile între colegi fiindcă în primul rand nu mi-a mers în trecut și în al doilea rand, nu știu, nu merg, părerea mea. In clasa a 9 a când am cunoscut o colega, am simțit de atunci o puternica conexiune și îmi plăcea de ea. Deși eram distanți la școală, nu prea vorbeam. Prin clasa a 12 a am început sa vorbim mai altfel dar n a ținut prea mult iar acum, ca nu mai suntem colegi și am terminat anul asta clasa a 12 a, vorbim iar. Ba chiar...acum suntem împreună, nu de mult timp. Simt ceva pentru ea și la fel și ea, dar, nu știu, cumva ma deranjează ca în trecut am fost colegi. Deși poate nu ar trebui sa gândesc asa, dar eu sunt și genul de om mai negativist dar care pune mult suflet. Am momente când ma bucur la maxim ca sunt cu ea și am momente când pur și simplu sunt gol pe dinauntru, trist și accept situația și încerc sa zâmbesc în fata ei. Am mai avut o relație în trecut care a durat 5 luni, dar nu consider ca a fost ceva real. Acum, ea ar fi prima din toate punctele de vedere. Dar, nu știu, faptul ca noi am fost colegi ma zgarie pe creier. Vreau sa continui cu ea ce am început, dar asa de neom ma simt uneori, gol pe dinauntru...

1 răspuns:
| Bella999 a răspuns:

Daca vrei sa ai o relatie cu ea, trebuie sa renunti la gandul acela ca "ati fost colegi" care nu mi se pare ceva negativ. Relatia voastra nu ar trebui sa fie influentata de trecutul vostru in nici-un fel! Chiar daca ai avut o experienta negativa cu o fosta colega, poate ca nu e cazul cu actuala. Nu mai sunteti colegi, de acum sunteti adulti. Trebuie sa te uiti la situatie din alta perspectiva si sa renunti la gandirea negativa care nu te ajuta deloc. O sa vezi ca in timp va fi mai usor, trebuie multa rabdare. Cu cat te gandesti mai mult cu atat o sa fie mai greu. Trebuie sa inveti sa te bucuri de momentele cu ea?