| Nemesis_9263 a întrebat:

Ma cert mereu cu mama pentru ca ea incearca sa ma controleze.Eu cred ca sunt destul de mare pentru a face anumite lucruri singura dar ea nu vrea sa inteleaga.Stiu ca toti adolescentii intampina probleme cu parintii dar eu nu mai suport certurile zilnice.Cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cred ca ar trebui sa-ti intelegi mama mai bine pentru ca ea nu iti vrea raul, are motivele ei sa te controleze si daca o face nu cred ca o face din rautate. Ea are o experienta de viata pe care tu nu o ai si din aceasta cauza are acest comportament. Cauta sa o intelegi si vei vedea ca o sa fie bine, respecto si nu o ignora.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic sa incerci sa te conformezi regulilor la inceput. Asta iti va aduce liniste. Apoi apuca-te de invatat foarte foarte bine, du-te la o olimpiada si vei vedea ca de pe pozitia de olimpica nationala, eleva numai de 10, vei negocia altfel cu mama ta.

| DianaLostInDreams a răspuns:

Incearca sa o intelegi si pe ea, incearca sa te protejeze.Si eu gandeam ca tine acum cativa ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ce are de spus mama ta si daca respecti acele reguli, vrea sa te protejeze, de ce crezi ca le stii pe toate? nu le stii, se intampla multe, explica-i ca trebuie sa aiba incredere in tine, si asta calm stand de vorba cu ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi de acasa. nu te mai certi cu nimeni.stai in canal esti libera si independenta, pe picioarele tale. termina scoala, facultatea si fa-ti o cariera. te casatoresti si nu-i dai voie sa-si vada nepotii.arata-i tu ei, ce poti. da ce crede ea? ca tu esti proasta? pai tu esti mare fata.sau exajerat de mare.ma rog. asta depinde si de pretenar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceiasi problema o am si eu cu parintii mei. O buna perioada de timp am ascultat sfaturile gen mama iti vrea binele si ca nu o face din rautate... dar din pacate a ajuns sa imi controleze aproape toata viata, incepand de la relatia mea in care adesea au aparut conflicte doar pentru ca mama isi baga coada si continuand pana la alegerea faculatatii (cu toate ca decizia imi apartinea in totalitate mie! apropo de la jurnalism am ajuns sa fac ce si-a dorit mama adica pedagogie la fac de limbi straine.) M-am certat o perioada enorm de lunga cu ei pana am ajuns la concluzia ca nesimtirea e cea mai buna prietena. De cand m-am departat de ei certurile au incetat ba chiar ma sustin in anumite decizii pe care le iau! In concluzie nu te lasa santajata din punct de vedere emotional sau financiar de ei! Trust me!

| 994 a răspuns:

Vb cu ea calm si demonstreazai ca poti face anumite lucruri de una singura si ca esti destu de mare sa intelegi lucrurile la valoarea lor