| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut un test de inteligenta IQ la o clinica de psihologie și am obținut un coeficient de 120 IQ. Ce înseamnă asta?

14 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Sigur nu era 021?

| johnnny123 a răspuns:

Testele de inteligenta nu au vreo mare relevanta sau precizie, sunt folositoare cel mult pentru identificarea cazurilor extreme: retarzi si (potentiale) genii. In rest, in partea "groasa" de sub curba distributiei, unde sunt ingramaditi majoritatea oamenilor, nu sunt suficient de rafinate incat sa ofere informatii prea relevante. Cel putin nu testul pe care l-ai facut tu.

120 inseamna ca nu esti nici retard, nici geniu. Iti functioneaza creierul in parametri normali, si cam atat. Este spre partea din dreapta a spectrului, dar nu iti planui inca discursul pentru acceptarea premiului Nobel.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Media e pe la 100, 120 e teoretic foarte inteligent, aproape geniu mai entry-level. Ca nu prea il duce pe el capul cu exprimarea si logica, asta e partea a doua. Testul de IQ arata cam ce POTENTIAL ai.

| johnnny123 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, media este cam pe la 100, dar peste 115 au cam 16% din oameni. Daca esti in top 16% nu esti nici pe departe "aproape geniu". Geniu in opinia mea inseamna sa fii in top 0. 0001%, "aproape geniu" inseamna sa fii in top 0.01%.

Iar daca luam in calcul marja de eroare uriasa si cat de discutabile sunt definitiile "inteligentei" si indicatorii pe care-i masoara un test de inteligenta, 120 ala nu spune aproape nimic.

Nu exista niciun fel de garantie ca un om care obtine un scor de 120 la un test din asta va avea rezultate mai bune in viata decat unul care obtine 110.

Dupa cum spuneam, este cat de cat "relevant" numai daca esti in afara spectrului, fie la stanga, fie la dreapta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Rezultatele in viata au destul de putin de-a face cu inteligenta. Vezi de exemplu matematicienii si super-geniile ce parcurs au avut. Tenacitatea e mult mai importanta. Ce, crezi ca Bezos, Gates sau Tzuck bubuie de geniali ce sunt?

| johnnny123 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu pune semnul egal intre "rezultate" si "rezultate financiare". Rezultatele pot imbraca foarte multe forme.

Newton a avut cateva "mici rezultate" in domeniul fizicii si matematicii, chiar daca in domeniul investiilor financiare a fost un dezastru total si a pierdut o avere.

Cat despre Bezos, Gates si Zuck, nu sunt niste genii de nivelul lui Newton, dar niciunul dintre ei nu este un imbecil. Sunt acea combinatie foarte rara de inteligenta, tenacitate si noroc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Absolut de acord. La noi merge si combinatia aia de tenacitate, badaranie, noroc. Vezi clanul Becali...

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Înseamnă că trebuie să-l repeți laughing te-au mințit.

| Lukasssz a răspuns:

Ca trebuie sa ne faci cinste cu cate o bere, sa sarbatorim vestile bune.

| Zuzu1991 a răspuns:

Inseamna ca iti merge mintea repede, totusi tu nu ai fost in stare sa cauti pe google ceva de gen:
https://www.google.com/search?q=ce+inseamna+un+IQ+de+120
https://ziare.com/scoala/educatie/stii-ce-iq-ai-si-ce-inseamna-asta-1244637

testele de IQ masoara NUMAI viteza de reactie a inteligentei... NU inteligenta, pentru ca inteligenta implica si cunoastere, iar ca sa iti demostrez s-au adaptat si aplicat teste de IQ la negrii bantu, din Africa, care nu stiau sa faca 1+1, dar scoteau scoruri de 180 care cica ar inseamna savant emerit

| CIaudiu a răspuns:

Daca ne intrebi ce inseamna clar nu iti meriti IQ-ul ala.

| cfrtobias a răspuns (pentru CIaudiu):

Inca scrie "m-a facut un test de inteligenta ", nu mi-am laughing parca l-ar fi batut testul

| cfrtobias a răspuns (pentru CIaudiu):

Sau voia "Am" si de la emotii nu a observat

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Computerul a câștigat, a depășit coeficientul IQ al omului.