| Catrice a întrebat:

Ma întreb... oare nu e mai ușoară viata unui băiat/bărbat?!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu e grea daca stie sa faca mancare

| Drimmero a răspuns:

Nu sangeram lunar incat sa avem nevoie de tampoane, nu suntem atat de sensibili sa plangem la filme, nu ne place drama amoroasa,, in 5 minute ne aranjam in oglinda si apoi iesim afara, nu suntem obsedati de curatenie, cand ne bagam in pat ne doare in cot de ziua de maine si nu ne facem griji de lucrul pe care nu l-am facut, asta e barbatul in linii mari,, ne usuram viata cumva, asta daca privim superficial, dar avem si noi indatorarile noastre.

Cu alte cuvinte...mandru ca sunt barbat!

| RainmakerX a răspuns:

Nu este deloc mai usoara. Barbatul chiar are o viata mai grea privind lucrurile din perspectiva oamenilor din Europa din aceasta perioada. (Nu discutam despre femeile de pe alte continente unde clar sunt defavorizate major sau de vechime unde erau dezavantajate de fragilitate)

Cel mai greu lucru din punctul meu de vedere este faptul ca nu ne putem arata sentimentele. Nu avem voie sa avem slabiciuni caci suntem baieti/barbati, daca plangem sau incercam sa ne descarcam suntem priviti ca niste slabi. Din cauza asta de multe ori ne ascundem chiar si de persoanele dragi noua (iubite de ex) si asa se aduna incetul cu incetul multe lucruri.

In al doilea rand lumea are asteptari mai mari de la tine. Cand esti baiat ori te nasti intr-o familie bogata ori o sa muncesti mult pentru a ajunge undeva.

Ca fata ai optiunea de a gasi un baiat mai implinit ca tine, nu neaparat bogat si sa traiesti si tu alaturi de el.

Ca baiat ori castigi ori te sclavagesti (scuze pentru termenul asta) pentru bani. Muncesti mult, chiar foarte mult pentru a avea grija de cei pe care ii iubesti caci tu esti barbatul in casa.

In principiu e usor sa fii mediocru. Daca te complaci in situatia asta atunci poti sa supravietuiesti mult mai usor dar cam atat.
Din cauza celor de mai sus si a multor altor factori rata de sinucideri in randul barbatilor este mult mai mare decat cea a femeilor, in Europa chiar de 4 barbati la 1 femeie.

| RAY a răspuns (pentru RainmakerX):

De acord cu tine

| Catrice explică (pentru RAY):

Da, da, ca voi nu ne luați fiindcă noi avem mai multi bani ca voi laughing

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Argumentele prezentate sunt reale si prezinta realitatea, voi fetele aveti o viata mai usoara

| Catrice explică (pentru RAY):

Am văzut demult un documentar/studiu/cercetare, habar n-am ce era, în care un bărbat și o femeie, cu CV-uri identice, aceleași facultăți, aceeași experienta etc., au mers la interviu la același job. Și ce crezi?! Bărbatul a fost cel ales/preferat. Și nu era vreo munca fizica, chiar un post decent, parca chiar de conducere.

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Bine aici depinde de ce fel de munca

| Catrice explică (pentru RAY):

Chestii de birou. Chiar nu-mi mai amintesc precis, s-a întâmplat cu vreo 4-5 ani în urma.

| RAY a răspuns (pentru Catrice):

Se poate sa fie si misogism

| mentholinks a răspuns:

De ce te intrebi?

| Catrice explică (pentru mentholinks):

De curiozitate.

| mentholinks a răspuns (pentru Catrice):

Viata e grea si pentru barbat si pentru femeie din cauza lui Dumnezeu. Voi incerca sa remediez asta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Gresit, viata barbatiilor e mai grea si tu stii bine de ce, noi baietii suntem mai prosti decat voi si voi stiti bine asta dar na continuati sa ne faceti zile fripte si sa ne provocati mai ales ca stiti bine ca speranta de viata in randul barbatiilor e mai sczuta decat la voi cu cel mult 15 ani, ce sa faci (bine sunt si exceptii)? asta-i viata mergem inainte.

| Endoryus a răspuns:

Nu.

| CleanHeart a răspuns:

Ba da
La ei totul e ușor și perfect
Nu draga mea, e cam la fel ca o noastră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce puncte de vedere?

| Catrice explică (pentru anonim_4396):

Din multe puncte de vedere.
Ca băiat ești privit altfel, îți găsești de lucru mai ușor, dacă e sa ai o relație, nu apar bârfe cum ca ai sta cu celălalt pentru bani sau mai știu eu.

| mgtow a răspuns (pentru Catrice):

Daca stiam sa fac mancare nu ma plangeam in viata in rest stau bine & trag ceva stres dupa mine ca am multe de tras singur

| DorelExpertu a răspuns:

Daca esti frumos si daca ai bani, da, e mai usoara.
Dar pentru majoritatea, cei ce nu exceleaza nici la frumusete nici la bani, nu e tocmai usoara.

Adic, ca fata, la disperare, ai variante pentru un trai usor, gen cauti un partener bogat, sau faci videochat sau oferi placeri.

Insa ca baiat, la disperare, ce variante ai? Mergi la constructii sa-ti rupi spatele? Te apuci de hotii?

Sa nu mai vorbim de relatii, daca esti ghinonist, te ia si depresia.