| chyutzu a întrebat:

Stau si ma intreb oare de ce viata este asa de grea?

11 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Daca ar fi usoara, nu am aprecia atat de mult weekendul, o plimbare in parc cu iubita sau iubitul, o iesire cu grupul de prieteni la un suc sau un film, etc. Lucruri simple, care totusi ne inveselesc ziua, si viata.
Daca la lucru ar fi amuzant, usor, frumos, nu am aprecia linistea, timpul liber. Daca nu te-ar durea capul din cand in cand, nu ai aprecia faptul ca esti sanatos, (din pacate nu toti pot sa spuna asta, pentru ca sunt multi bolnavi.). As putea continua cu exemple toata ziua.

Si, de multe ori, noi singuri ne complicam viata, si ne-o facem mai grea.
O zi buna!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Si pentru Iisus a fost grea. Si din mai multe motive din cauza neascultarii de Dumnezeu se intampla TOATE nenorocirile din lume.

| AlleSss a răspuns:

Si eu imi pun adeseori aceasta intrebare si nu prea gasesc raspunsuri. Probabil, daca ar fi usoara ni s-ar urca tuturor la cap.hee hee. Faza e ca viata asta a fost dintotdeauna grea. Nu cred ca e cineva care nu are astfel de probleme sau astfel de intrebari. Sfatul meu este sa ramai tu cu zambetul pe buze, orice s-ar intampla. Asa este viata si asa va fi mereu indiferent de ce raspunsuri vei primi,.
Bafta!

| AliveOne a răspuns:

Pentru ca cei din jurul tau o fac asasad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde din ce punct privesti! Daca esti o fire mai negativista cu siguranta ti se pare grea. Daca esti contrariul atunci nu ai de ce sa gandesti in modul asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiindcă-i grasă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O complicam singuri, facem din chestii minuscule adevarate tragedii.

| Adelina004 a răspuns:

Vezi tu..si eu mi-am pus intrebarea asta,si nu o sigura data ci de mai multe ori si am ajuns la concluzia ca viata ar fi mai usoara daca ai avea bani.
este grea probabil si din cauza ca poate peste noi dau si nenorocirile(moarte,boli-cancer,boli la plamani, la inima)Dar noi nu trebuie sa ne descurajam, Dumnezeu vrea doar sa ne puna la incercare, sa vada cum reusim sa trecem peste, sa vada daca nu renuntam la credinta pe care i-o purtam.Asta e viata, asta e mediul in care traim.Asa a fost sa fie.Greu! sad

| GumiFreeStyle a răspuns:

Viata e grea pentru c animeni nu vrea sa o faca fumoasa.
Chiar si tu zici ca vrei o viata mai frumoasa, chiar si eu dar schimbam ceva ca sa fie asa?
Si putini sunt cei care reusesc sa si-o schimbe.
[Iar alti spun ca depinde si de cat de opt. si pesimist esti, dar nu conteaza ca de multe ori chiar nu exista parti bune]

| Endymion a răspuns:

Pentru ca e un stres permanent. in generala pentru liceu, in liceu pentru facultate, in facultate pentru job, apoi un job mai bun. nu ne da nimeni pauza. ne-o luam singurirolling on the floor

| elisa17 a răspuns:

Eu cred ca tine si de noi, cum ne facem viata. multi si-o complica singuri...sau pur si simplu nu pot face fata situatiilor mai grele, fi optimist/a!