| Victoria18 a întrebat:

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum de o persoana care isi pierde tatal, fratele, etc. (persoane foarte apropiate) pe care le-a iubit(tu stii asta ca ai vazut pe parcursul timpului) mai poate sa posteze pe Facebook mesaje de condoleante sau sa isi actualizeze poza de profil cu doliu?

4 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Pentru că suntem o nație de maneliști împuțiți obsedați de a fi în centrul atenției. Părinții le postează copiilor în cronologie urări de la mulți ani și invers. Când oricum le zic "la mulți ani" în persoană, e clar că fac aia doar să vadă lumea cât...nu am idee. Nu știu ce concluzie ai putea trage din aia, decât că ești idiot. Chiar dacă nu ar avea posibilitatea să le spună în realitate, de ce nu în mesaje? De ce ai vrea să vadă lumea că îi zici plodului tău "la mulți ani"? God, cât de patetic, mi-e scârbă.
În cazul de mai sus, cât de stupid să fii ca să-ți schimbi poza de profil după e ți-a murit cineva, sau să scrii nu știu ce că caturi despre asta? Nu pot să îmi imaginez ce trebuie să ai în capul ăla să faci aia doar pentru ca niște persoane să te bage în seamă, fie să-ți zică "condoleante", fie să-ți dea mesa pe privat și să zică niște căcaturi pe care oricum nu le cred. Pentru că nimeni nu dă doi bani pe cine ți-a murit ție. Oamenii doar vor ceva. Trist e că unii se bagă în seamă cu tine după ceva de genul ca să-ți spună că le pare rău, după care continua sa faca conversație, iar în 2 zile te invită în oraș. Și mai trist e că nimeni nu-și dă seama că ăla a folosit ca pretext moartea lu' tacică-tu ca să se bage în seamă cu tine. Dar cine să se prindă, ăia care își schimbă poza de profil înainte să fie siguri dacă a murit măcar persoana?
Dreptul ăsta la viață e cel mai prost lucru pe care l-a putut inventa omenirea.

| AwGenetix a răspuns:

Poate parea ciudat, dar e destul de normal. incearca sa ramana in viata...pentru ca oricum nu are de ales.

| relian a răspuns (pentru AwGenetix):

Si trebuie sa postezi pe Facebook orice chestie? Pfff ce mai oameni au ajuns sa faca public orice, numa sa fie bagati in sama.Cred ca mai au unia sa puna video sau poze cum au facut sex, asta mai lipseste, postari cu copii nascuti recent. zile de nstere la copii de 1-2 ani,poze facute in baie laughing ces astea frate, adica sa inteleg nu poti trai fara astea? Nu ai de ales ce anume? Ok ai pierdut pe cineva din familie asta e viata, dar nu fa din asta o obsesie deacu.
Raspunsu e unu singur, vrea sa vada lumea ce s-a intamplat, vrea sa vada lumea ca si ei sunt pe undeva prin lumea asta, ca si ei exista.Asa si cu ce te ajuta astea? Cu nimic, macar dear vorbi cu cineva, ma refer astia care pierd pe cineva sau care au depresii

| Dante30 a răspuns:

Pe cat de rece va suna ceea ce urmeaza sa spun, pe atat de indreptatit ma simt sa o fac...
Attention whoring, asta e parerea mea vizavi de astfel de lucruri.
Cu totii suferim si existam mai departe neavand de ales, bine inteles ca vor mai fi si excepti ce isi vor pune capat zilelor.
Dar hai sa fim sinceri... Si acum o sa dau in altele, oarecum.
In ziua de azi, cati oameni mai pot intru totul spune ca inteleg ideea de solitudine, ca o imbratiseaza ca atare datorita libertatii ce o ofera?
Suntem o societate bazata pe consumerism si pe ideea de Hive Mind, iar persoana mentionata de tine pare a nu fi o exceptie.
Poate ca am judecat prea dur, sau am generalizat prea mult, dar totusi, asta este parerea mea.
Validarea existentei printr-o retea a ipocriziei postand N lucruri inutile, ce mai ca nu urla " OBSERVATIMA!", Infantila mai este lumea in care traim... Dar hey, Cine sunt eu sa judec nu? Hahaha...