| Beyourself1245 a întrebat:

Ma tratez cu Serlift 50gm pentru Anxietate si Depresie.
La inceput eram ok, mai aveam recăderi, dar acum ma simt aproape ca la început.
Parintii mei sunt toxici cu mine mai mereu, din cauza lor m-am apucat sa fumez, nu am prietena, am 18 ani si sunt clasa a 10-a din pacate pentru ca am pierdut 2 ani tot din cauza lor (a mamei mai mult).
Sunt la profesională.
Ce ma sfatuiti sa fac?
Acum m-am apucat din nou de sală si iau GFX sa arat si eu mai bine si sa am mai multa incredere in mine.
De fel sunt sociabil, dar m-au prostit ai mei, uit mai mereu lucruri si sunt zapacit.
Am o oarecum frica de oameni si mai ales de bataie pentru ca nu m-am batut pana acum.
Am si probleme de limbaj si de coerenta, din ce cauza pot fi?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Ai anxietate (cel mai probabil anxietate socială). Medicamentele tratează simptomele dar niciodată nu o sa trateze cauza. Trebuie sa faci și tu un efort sa te schimbi, poate ai prea multă încredere in oameni și mai putina încredere in tine.

| Donsavas a răspuns:

Frica de bătaie e normala, toti fugim de umilire si durere fizica. Cata vreme nu atragi prea mult atenția și nu deranjezi pe nimeni, nu prea cred ca vei fi bătut. Eu iti spun din experienta ca nu mi s-a intamplat. Stai mai mult cu cei de varsta ta, colegi de ai tai, vorbește cu lumea si ai sa vezi ca esti in siguranta. E mai greu cand esti singur iar depresia apare cand nu ai cu cine vorbi.

| gothicbat a răspuns:

Pierderile de memorie și zăpăceala la fel și frica de oameni sunt simptome comune ale anxietății/depresiei.
Nu-mi permit să dau sfaturi medicale și te-aș sfătui și pe tine să mergi la psihiatrul care ți-a prescris tratamentul, poate e nevoie să-ți mărească sau reducă doza.
Poți încerca, dacă-ți permiți, și terapia.

E foarte bine că te-ai apucat de sală, sportul ameliorează într-o oarecare măsură anxietatea/depresia.
Sfatul meu e să te axezi mai mult pe propria ta persoană (studii, viitor, self-care etc).
Multă baftă ^^