| Mosotti a întrebat:

Ma uitam la emisiunile alea de pe National Geographic si anume Securitatea aeroport Brazilia, Columbia, cu aia pe care-i prinde in aeroport cu droguri.
Alea-s regizate adica ca un fel de film nereal? Sau sunt pe bune? Adica filmeaza real activitatea alora de acolo? Ca vad lume pe acolo, nu pare a fi ceva regizat.

Nu de alta dar daca e pe bune, cat de idiot sa fii sa speri ca scapi cu drogurile bagate in tine sau in valiza in perete dublu sau altele de genul?! Cand aia din Bogota au si scaner cu raze X in caz ca inghiti ceva.
Cum sa incerci sa treci vama cu asa ceva? Ca sa risti ani grei in parnaile alora de doi lei pentru un 10000 euro pe care le-ai fi avut daca ai fi trecut.
Cand se stie ca de acolo pleci cu cocaina ieftina sa o duci in Europa sa o vinzi cu 100000 kilu in loc de 1000-1500 cum e in Columbia. Deci oamenii-s pe faza la cine pleaca de acolo catre alte tari.

De fapt ce ma mir, romanul ala care a vrut sa vina cu amfetamina din Malaezia, a incercat sa treaca...si si-a luat-o.
Si dupa ce l-a arestat pe ala da era sa-l omoare, a mai incercat si altul si ala si-a luat-o.

65 răspunsuri:
| Mosotti explică (pentru Floridori):

Da, hahaha. Pai de ce sa nu ma distrez ca lumea, ca odata m-as duce pe acolo.
Nu-s sanatos dar macar recunosc.
Eu nu am inteles niciodata de ce majoritatea adultilor nu se mai bucura la fel de mult de chestii ca in adolescenta!
Probabil are loc o scadere naturala a dopaminei, serotoninei si noradrenalinei, endorfine.

Sau sa ma duc in Rusia acolo departe in Yakutsk unde-s -45 grade iarna, si sa ma duc sa iau fara sa platesc, si fac pe boul, si te mai faci ca nu stii limba asa ca sa iasa mai interesant, si tot asa filmat.
Si la o adica "aaa pai scuze, n-am stiut ca si aici e pe bani, nu mi s-a zis, mi s-a zis ca ar fi totul gratis ca plateste statul tot cum ca lumea n-ar avea bani".

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Daca faci asta in Rusia, te otraveste Putin laughing

Adultii nu se mai bucura pentru ca aleg sa fie superficiali.Pentru ca intervin temerile, fricile, faptul ca vor sa afiseze o anumita imagine pentru ca este cea "normala" si "corecta", pentru ca sunt crescuti cu ideea ca atunci cand vor deveni adulti, viata inseamna numai responsabilitati si griji.Sunt programati asa de mici de catre societate.Aici as putea sa insir pagini si pagini de detalii ca doar mintea oamenilor m-a fascinat mereu.Este drept ca exista reactii chimice diferite la nivelul creierului dar e vorba doar de alegeri facute de catre noi dar induse si fortate de catre ceilalti.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Da, ma otraveste Putin cu Novicioc.

Ete na, asa-s programati..., dar eu in ce societate am trait, nu in asta? Dar mi-am dat seama ca e proasta programarea aia si n-am preluat-o.

E vb cred de chimie, ca-s si oameni bogati fara griji care tot asa sunt, deci nu depinde de griji neaparat.
Si in copilarie cum era? Era full de griji, cand se facea scoala ca lumea, cel mai mult din timp era sa inveti, sa te duci la scoala sa faci teme, aveai frica ca te lasa corigent, ca...iei note mici, trebuia sa inveti la toate, ce dracu asa frumusete de copilarie?!
Din contra, la maturitate a mai bine, ca te duci la lucru, e rutina, sti ce ai de facut, vi acasa si esti liber. Ai si banii tai, nu te mai rogi de parinti sa-ti ia una si alta.

Ce draci regreta astia nu pricep deloc.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Da, vezi tu ca depinde si de experienta si de felul in care percepi lucrurile.Eu, una inteleg viciile mai mult la nivel teoretic, stiintific si din experienta altora asa ca am aceste cunostinte limitate de anumiti factori.Cu toate ca sunt foarte interesata de mecanismul care conduce la anumite comportamente, la nivel practic, omul din mine nu le pricepe.Adica eu inteleg stiintific ce anume in creier cauzeaza o stare de dependenta, ceea ce nu pricep ca om este ce mama naibii te-a facut sa incepi sa consumi acea substanta la inceput.
Sunt constienta ca si anumite medicamente pe care le prescriu, ajung in timp sa creeze dependenta dar ma consoleaza gandul ca in lipsa acelui medicament, omul ala s-ar sinucide sau ar putea deveni un pericol pentru ceilalti la un moment dat.
Vezi tu, atunci cand primesc pe cineva in cabinet, incerc pe cat posibil sa fiu intelegatoare si atenta la problema, astfel incat sa ii pot oferi un tratament care sa ajute, insa cu toate ca inteleg perfect o stare de anxietate sau depresia de exemplu, atunci cand aud povestea din spatele lor, nu poate sa nu existe un mic moment de judecata in care sa ma intreb de ce cineva accepta anumite situatii umilitoare sau parteneri care inseala de "n" ori sau de ce isi complica viata si incearca sa aiba o viata dubla sau de ce vor neaparat sa afiseze o imagine gresita despre ei...Asta tot un fel de dependenta este si desigur ca nu toate cazurile sunt la fel dar cele in care exista acest comportament, ma fac sa am zeci de intrebari referitoare la cum si de ce?

Cat despre copilarie, ma gandesc ca este vorba de mai multi factori dar exista doua mari categorii: cei care copiaza comportamentul parintilor si cei care fac exact opusul.Aici intervine si inteligenta nativa care ne ajuta sa distingem anumite comportamente ca fiind benefice sau nu pentru noi.Repetitia este cea mai veche forma de "invatamant" (chiar si cand viata era limitata la microorganisme) si care a ajutat la perpetuarea speciei, dar evolutia a dus ca incet, incet repetitia sa fie facuta intr-un mod conditionat.Desigur ca pentru a perfectiona asta, naturii ii va trebui ceva timp, poate alte cateva mii, daca nu milioane de ani.
Pana atunci va trebui sa vedem cum lumea imita cele mai ridicole comportamente din societate si se bazeaza pe cele mai stupide idei.

Uite, eu am intrat aici din 2 motive.1)pentru ca am observat ca sunt foarte multi oameni(adolescenti in majoritate) care au nevoie de sfaturi si informare si mi s-a parut interesant sa incerc si eu sa ajut si 2)curiozitatea care ma incearca mereu in a analiza gandirea umana.Si nu am fost dezamagita pentru ca am ramas socata sa vad si sa aud anumite tipuri de gandire, atat in intrebari dar mai ales in raspunsuri.
Ma intreb uneori unde sunt aceste zeci de mii de ani de evolutie a umanitatii pentru ca la unii gandirea este cea a oamenilor pesterii.Credeam ca odata cu evolutia tehnologiei, va exista si o expansiune spectaculoasa la nivelul gandirii umane, dar pe multi i-a indobitocit mai tare.
Si m-am gandit, oare nu astia care au un nivel de gandire mai redus sa fie cei mai susceptibili in a deveni dependenti de orice?

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Pai e f simplu de ce pun unii mana pe substante, sunt doua categorii:
1 - Multi incearca doar de curiozitate zicand ca nu mai iau dupa aia, si devin deja f rapid dependenti si nu se mai pot lasa. Testeaza de curiozitate desi se simt f bine natural. De ce au curiozitatea asta? Asta depinde de felul de a fi.
2 - Unii au deficit de serotonina, dopamina, endorfine si au nevoie de ceva ca sa fie cu tonusul mai sus, si atunci incep sa se ajute de substante ca altfel nu le e bine in mod natural, sunt mai mohoarati, nu se bucura de mare lucru, ii ucide rutina munca-casa fara mare bucurie.
Ca cineva reglat zice "nu am nevoie de alea, ma simt f bine si fara", si evident cineva care nu are curiozitatea de a testa ceva.

Tu nu intelegi ca gandesti din punct de vedere subiectiv, dar nu toata lumea gandeste ca tine.

La psihiatrie in afara de benzodiazepine si opioide (care se mai dau in SUA in doze mici pentru depresii rezistente, de ex buprenophine), nu prea da dependenta medicatia.

Oamenii accepta situatii umilitoare tot din cauza felului de a fi, au fel de a fi slab, au probleme psihologice, nu are neaparat treaba deloc cu partea psihiatrica, si de prosti de fapt. Ca un om destept si reglat psihologic nu accepta asa ceva sub nici o forma. O fi ca in psihanaliza, din cauza problemelor psihologice din copilarie au nevoie de un agresor, si e jocul ala victima-agresor.
Accepta oamenii relatii duble pentru ca ia dintr-o relatie unele chestii folositoare, din cealalta alta chestie folositoare.

Aia care copiaza ce fac parintii, au inteligenta sub valoarea minima admisa, pentru ca in general cand ne marim si vedem ce e in jur, ne informam, zicem "ce au facut parintii aia au facut bine sau rau? Pastrez ce e bun". Ala care nu gandeste copiaza tot aiurea.
Si cum majoritatea slabilor de minte se reproduc intrucat cei aratosi in general sunt cu inteligenta sub normal, e logic ca-s multi prosti pe fata pamantului. Nu am zis ca toti frumosii sunt prosti, dar f multi, parca e o regula, n-am inteles niciodata de ce. Aia destepti au mutre de tocilari total neatractivi pentru sexul opus, ma refer la barbati, dar si la femei.

Cand mi-a aratat cineva doua fete in poza si m-a intrebat "una din ele nu e la informatica, e la ASE, poti ghici care?", imediat aia mai neratoasa am zis ca e la info, si cealalta nu era, am ghicit! Aia misto era la ASE. Deci suna a regula!
Pe natura nu o intereseaza ca avem gandirea ca in pestera, de aia nu ai vazut o evolutie in asta, o int doar sa ne inmultim (De ce nu stiu, ca pamantul ar sta si fara noi fara probleme, deci existenta noastra nu se necesita neaparat). Deci de aia nu prea am evoluat, ca dupa natura nu era necesar!
Tehnologia a scos-o niste putini tocilari destepti, insa majoritatea sunt cum sunt si doar se folosesc de acea tehnologie, deci faptul ca niste tocilari destepti au scos asta, nu inseamna ca ceilalti care-s cei mai multi, s-au destupat la cap.

Pai ce fac majoritatea?! Calatorii, baruri, terase, glume, prosteala, cluburi si cam atat, astea-s preocuparile lor, nu prea au preocupari intelectuale. Sunt f bune si astea, insa nu numai.
De aia multi crapau acasa in pandemie, desi acasa poti face f multe, mai multe ca afara!
Era o vorba ca un inteligent nu se plictiseste niciodata.
Nu prea are legatura inteligenta cu tenta de a deveni dependent de ceva. Sunt multi cu 4 clase care nu ar pune mana pe droguri de ex, si altii cu facultati care o fac in secret, felul de a fi e cheia, formarea psihologice, genetica.

Exact din motivele tale am intrat si eu aici, plus ca eu sunt forumist in general, mi-au placut forumurile, de aia pe unde mai eram moderator, faceam curatenie serioasa (mai serioasa ca ceilalti) pentru ca nu vreau ca forumurile sa pice din cauza imaginii proaste date de niste prost educati care insulta si altele de genul, care fac misto, se prostesc la un subiect serios.