| Mosotti a întrebat:

Ma uitam la emisiunile alea de pe National Geographic si anume Securitatea aeroport Brazilia, Columbia, cu aia pe care-i prinde in aeroport cu droguri.
Alea-s regizate adica ca un fel de film nereal? Sau sunt pe bune? Adica filmeaza real activitatea alora de acolo? Ca vad lume pe acolo, nu pare a fi ceva regizat.

Nu de alta dar daca e pe bune, cat de idiot sa fii sa speri ca scapi cu drogurile bagate in tine sau in valiza in perete dublu sau altele de genul?! Cand aia din Bogota au si scaner cu raze X in caz ca inghiti ceva.
Cum sa incerci sa treci vama cu asa ceva? Ca sa risti ani grei in parnaile alora de doi lei pentru un 10000 euro pe care le-ai fi avut daca ai fi trecut.
Cand se stie ca de acolo pleci cu cocaina ieftina sa o duci in Europa sa o vinzi cu 100000 kilu in loc de 1000-1500 cum e in Columbia. Deci oamenii-s pe faza la cine pleaca de acolo catre alte tari.

De fapt ce ma mir, romanul ala care a vrut sa vina cu amfetamina din Malaezia, a incercat sa treaca...si si-a luat-o.
Si dupa ce l-a arestat pe ala da era sa-l omoare, a mai incercat si altul si ala si-a luat-o.

65 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

E reconstituire ce vezi tu acolo bazata pe fapta reala. Ce e prin America de sud...e full de trafic de droguri. Am vazut documentare misto facute despre puscariile alea, e jale ce e la ei. Stiu si de cazul romanului prins in Malaezia, mi se pare ca a scapat de pedeapsa capitala, in multe tari din Asia daca esti prins cu droage esti executat, ei nu se joaca cu legea. ''Afacerea'' asta e o iluzie de castig mare si rapid, riscurile sunt foarte mari, mi se pare o prostie sa iti risti viata pentru niste mii de euro, adica e o suma infima pentru o viata dar ce sa faci, foamea e mare si mai ales prostia e mare, poti lejer sa castigi bine si din munca cinstita.

| mastadont a răspuns:

Foamea de bani e mare, unii ar face orice ca să scape de sărăcia. În america de sud mulți trăiesc de pe o zi pe alta, e chiar mai rău ca la noi. Chiar și mulți americani au încercat să facă trafic de droguri din țările acestui continent datorită câștigului mare și a metodei relativ ușoare de a face bani, nu e de mirare deci că localnicii riscă.
Am vizitat peru în trecut iar acolo vezi o cu totul altă mentalitate asupra drogurilor: le găsești de cumpărat peste tot, la prețuri care nouă ni se par modice, de exemplu găseai g-ul de cocaină la vreo 10 lei în banii noștri, iar ăsta era prețul pentru străini.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E un documentar cu fapte reale. Sunt multe cazuri in care identitatea e si ascunsa.
10.000 euro pentru unii carausi din America de Sud inseamna o avere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că sunt mules, adică catâri, măgari cărăuși.
Cei ce îi trimit așa asta știu. Unii vor fi prinși. alții vor scăpa, acesta este riscul acestui business de 400 de miliarde $ anual. Nu îl poți opri cu 3 polițiști la aeroport. Traficanții vor fi totdeauna cu un pas înaintea gaborilor. Soluția este liberalizarea totală a comerțului și lupta cu flagelul pe alte paliere.

| EmiliaVasile1801 a răspuns:

Sunt jucate de actori, însă întâmplările sunt bazate pe fapte reale. De aici înțelegem că este doar o reconstituire a faptelor.

| romeo78 a răspuns (pentru Drimmero):

Românul din Malaezia a scăpat de pedeapsa capitală datorită președintelui Traian Băsescu și a diplomației existente atunci. A fost prins, cred că în 2012. Oricum, mai avem un român în China, care trebuia adus în România, de anul trecut, dar nu s-a vrut până acum, invocând motive puerile.

| NotNamed a răspuns:

Povestea e reala. Ce vezi tu este o reconstituire pentru a vedea cum se făceau afacerile.

| Freya1 a răspuns:

Si eu ma uit la emisiunea aia si într-adevăr, pare destul de relala si probabil chiar e.
Cum de se riscă? pai in aeroport daca ai observat nu ia chiar pe fiecare om in parte si il verifică. Probabil pe asta se bazeaza, ca va trece neobservat si nu il va controla nimeni.Crezi ca nu au reușit destui sa treaca asa?

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Deci nu e real, ma gandeam eu dar nu eram sigur, inseamna ca au pus o substanta aiurea care face ca testul ala sa se faca albastru. Acuma totusi daca vand droguri nu mi se pare ca sunt de arestat, ce doar nu ti le bag pe gat eu! Le iei ca vrei tu, ca cine nu vrea cu adevarat nu pune mana pe asa ceva.
Ca asa de ce nu arestezi si pe ala care comercializeaza alcool?! Ca si ala e un drog.

Dar cand a adus SUA drogurile in anii 60 cum?! De ii lasau pe aia sa aduca cu avioanele de la ei, doar ca i-au ajutat pe americani sa dea jos anumite guverne in tarile lor.

| Mosotti explică (pentru mastadont):

Am inteles, dar cum sa risti?! Cand stii ca 95 % te prinde?! Asta nu pricep. Ca aia stiu toate metodele, ca le inghiti, ca le pui in fund dublu la valiza, ca in jucarele ca., deci nu merge.

Mda cam asa era, 1500 euro Kg de cocaina deci vine cam 7, 5 lei pe gram cum zici tu, si au mai adaugat 3, 5 ca e omu strain si ata e.
Pai cum le gasesti peste tot?! Nu-s ilegale la ei? Politia ce face? Ca doar de aia te aresteaza la aeroport.

| Mosotti explică (pentru suntserios):

E cu fapte reale dar ce vedem poate fi regizat adica cum a zis colegul, reconstituire.
Pai sa risc parnaia ani in mizeria aia pentru 10000? N-as risca nici pentru 1 milion, pentru ca daca te prinde, oricum banii nu-i mai iei, ca sa zici ca "ba iau milionu, stau ca regele in parnaie 10 ani si iesi".
Si te prinde in 95 % din cazuri clar, ca baietii sunt pe faza ca multi vor sa scoata cocaina de 1500 dolari kilu si s-o dea dincolo cu 100 de mii, sau aia carora le-o da la destinatie.

Dar mai ciudat e cum risca traficantii sa piarda asa multa marfa!
Ca ti-a prins un caraus din ala cu 3-5 kile de cocaina, ai pierdut juma de milion de euro din start.

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Foarte bine spus:

"Soluția este liberalizarea totală a comerțului și lupta cu flagelul pe alte paliere."
Dar ei nu liberalizeaza tocmai ca stiu ca la negru se scot miliarde, daca erau la liber, nu mai era deloc asa.

Asa cum a fost si cu prohibitia, dupa ce s-au imbogatit niste unii, s-a scos si s-a pus iar la liber alcool-ul.

| Mosotti explică (pentru EmiliaVasile1801):

Tare, e f bine jucat totul si pare f real. Pana si ca testul se face albastru. Chiar nu stiam daca-s jucate sau pe bune.
Ca e o chestie sa poti combina regizarea cu realul, ca ai vazut oamenii vin si pleaca, aia-s reali toti.
Adica sa vina cineva actor printre aia..sa puna bagajele acolo..etc etc. Sa-i mai pui catusele uneori acolo, nu doar in camera aia din spate, chiar ieri am vazut ca unu a fost arestat acolo in public cumva.
Bravo lor! Regizori buni.

| mastadont a răspuns (pentru Mosotti):

La aeroport e securitatea mult mai strictă tocmai pentru a reuși să-și mențină imaginea în ochii celorlalte națiuni și pentru a împiedica traficul către alte țări. În orașe și în sate situația e cu totul alta. E plin de tipi care îți vând de toate, de la simpla iarbă până la cocaină și heroină care e mai scumpă. Am văzut chiar și polițiști cu câte un joint în mână plimbându-se pe stradă, acolo e ceva normal să fumezi iarbă, chiar dacă după lege ar fi ilegal. Se mai fac și razii, îi mai prind și pe câte unii însă se urmărește prinderea peștilor mari nu a bibanilor. De consumatorul de rând nu se leagă nimeni.
Aceeași treabă se întâmplă și în occident, poliția nu se leagă de consumatori ci doar de dealeri. Eu fumez iarbă de vreo 10 ani deja și am călătorit prin destule părți ale lumii. În belgia de exemplu treceam liniștit pe lângă poliție cu țigara aprinsă și doar o dată am fost oprit. Și atunci am primit o amendă de 15 euro pentru că fumam pe stradă. A fost ceva de genul fumează acasă mai bine că nu vrem să avem scandaluri pe străzi, mai mult o admonestare decât o amendă serioasă. Nici măcar nu mi-au confiscat marfa...
5% e totuși ceva, mulți riscă știind că au doar atâtea șanse. Și în plus, ce vezi tu la televizor, sunt doar cei prinși. Pe lângă ăștia mai sunt mulți care aduc sute de kilograme de droguri și nu sunt prinși. Poate ții minte când a fost prins un transport uriaș de cocaină la noi în constanța? Ei gândeștete că doar un transport a fost prins, cine știe de când făceau trafic membrii acelei rețele pe la noi și câte tone de cocaină au introdus în țară... Probabil doar ei.

| Floridori a răspuns:

Din pacate este absolut real.Iti spun asta pentru ca am vazut 5 incidente de genul(2 in aceeasi saptamana chiar) pe Aeroprtul Guarulhos din Sao Paulo si am facut parte dintr-un grup de medici cu diverse specialitati.Acest grup viza exact studiul problemelor de sanatate din America Latina incluzand avorturile ilegale si problemele populatiei carcerare asa ca am avut contact direct cu astfel de cazuri. Poate ca unii cred ca e reconstituire dar nu este.100% este exact ce se intampla, in clipa in care se intampla si cu persoane reale.
Saracia impinge oamenii sa fie irationali si sa isi riste libertatea pentru anumite sume de bani.
Iti doresc numai bine!

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Nu a scapat datorita lui Base, a scapat ca s-a abolit pedeapsa cu moartea pur si simplu.
A fost prins in iunie 2012.
Stiu si de ala din China dar ala a fost arestat cam aiurea am auzit, ca ar fi fost gasit cu bani falsi, de parca el stia ca-s falsi daca a luat banii de la altul sau altii.

| Mosotti explică (pentru Freya1):

Sincer sansa cred ca e f mica sa treci. Au caini am vazut, inainte sa bage bagajele in avion in cala, baga cainii, si aia au un miros al dracu de bun.
Iar daca te prinde cu bagaju, te va controla si corporal, scaner, etc.
Bine, aia din Sao paolo brazilia n-au scaner, au doar aia din Bogota.
Deci se risca enorm.

Ce caz am vazut si m-a uimit:
Era una care s-a dus cu unu in Columbia, era totul ok si la un moment dat i-a zis "nu mai pleci acasa daca nu duci droguri", aia nu mai avea bani, nu nimic, ala avea alti amici acolo vreo 3.
Pana la urma aia a acceptat ca nu avea incotro.
I-a pus o burtiera din aia ca sa simuleze ca e gravida, i-a bagat doua pachete cu cocaina acolo, a dus-o in aeroport asa dubios, o tinea cam fortat, ala a plecat.
Ea s-a dus la toaleta sa-si scoata ala, n-a reusit ca nu se rupea banda aia cu care era legata procaria aia.
Si aici a facut o idiotenie, a incercat sa treaca cu alea.

Eu faceam altceva, ma duceam imediat la politisti si le ziceam ca m-a obligat si ca eu nu vreau sa fac asta, si explicam si cum m-a obligat, sa ia deci ei alea si ca le dau si adresa unde e ala sa-l ia de acolo.
Si era f bine asa. Si ii puneam sa se uite si pe camere cum ma tinea asa fortat.

| romeo78 a răspuns (pentru Mosotti):

Din păcate sunteți, de data aceasta neinformat corect. Eu am chiar tăieturi de ziar cu acest caz. Era, cum zice americanul, pe "culoarul morții", când familia, cu avocații, au făcut cerere de ajutor la președinție. Era deja condamnat la moarte, aștepta să fie executat, când s-a implicat președintele Traian Băsescu.

| Mosotti explică (pentru mastadont):

Mda, ai zis bine, mi se pare ca in Columbia ai voie cu 2 g de cocaina pentru consum propriu dar nu sa scoti din tara.

Mda, aia care n-au fost prinsi sunt multi dar totusi nu cred ca la aeroport multi nu-s prinsi ca nu prea are cum.
Ca-s doua chestii:
1 - Cainii care au miros f fin.
2 - La scanere apar subst organice.

Ar trebui sa le fentezi pe astea doua ca sa treci. Daca unii se pricep la asta, e altceva.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Pai exact de asta nu eram sigur eu, daca e reconstituire sau real, nu stiu ce sa zic.
Pai si se filma pentru emisiunile astea? Adica cand erai tu acolo zic.
Ca asa se putea filma sa aiba ei probele, nu sa dea la National Geo.

Pai omu ar trebui sa gandeasca! Nu dupa aia sa zica "aaaoleu ce prostie am facut", pai era clar ca e prostie.
Ca si saracie si puscarie e mai greu.

| Mosotti explică (pentru romeo78):

Probabil, eu auzisem ca se abolise la un moment dat inainte de executie pedeapsa cu moartea.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Nu s-a intamplat sa filmeze nimeni pentru acest tip de documentare cat am fost eu prezenta dar te asigur ca sunt reale filmarile pentru ca procedura este aceea pe care o vezi prezentata acolo si cei de la Politia Federala care apar in filmari, sunt persoane pe care am avut sansa sa le cunosc in realitate.
Desigur ca asta este experienta mea personala si opinia mea in ceea ce priveste aceste documentare. Poate ca este mai greu de crezut daca doar privesti la tv pentru ca este foarte adevarat ca par desprinse din filme, dar din pacate este trista realitate.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Nu, stiu ca ce arata e real ca fapta, nu mi se pare deloc desprins din filme, mi se pare si normal sa fie asa.
Am zis daca ce este filmat adica scenele filmate sunt pe bune adica omu ala care-l vad chiar e arestat, sau ei doar joaca scena? Adica pentru filmari zic.
Nu se pune problema ca nu reprezinta realitatea filmarea aia, ca poate arata realitatea chiar daca unele personajele nu-s reale.
Daca joaca, in pachetele alea e un praf la misto, testele se albastresc la misto, si dupa ce-l ia pe ala de acolo, de fapt nu se intampla nimic, nu-l aresteaza, e cum ar veni actor.

Adica intrebarea era daca filmeaza cand ii prinde pe bune, deci daca in pachetele alea e chiar cocaina, daca aia-s arestati pe bune!

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Da,filmarea se face cand ii prinde in flagrant.Adica ceea ce vezi tu este fix ce se intampla cu acea persoana si persoana este exact aceea care ulterior merge la inchisoare si primeste o sentinta.
Nu este vorba de actori in acest documentar.Sunt fapte reale, persoane reale si momentul filmat este exact cel in care s-a intamplat acea fapta.
Nu este produs ca alte documentare in care personajele sunt interpretate de actori.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

Am inteles, deci e pe bune, ce sentiment trebuie sa ai sa afli in 5 secunde ca vei fi inchis ani de zile intr-o parnaie mizerabila sud americana!

Si cred ca si aia din aeroport au interesul sa fie filmati ca sa sperie si sa descurajeze oamenii sa faca prostia asta, adica sa arate ca-s vigilenti cred.
Ce ma face sa rad e naivitatea oamenilor de a minti, ca n-are tampenii in bagaj, ca nu stie, ca..., cand e clar ca daca ai aterizat la control, ai pus-o, e clar ca-ti baga cutitul in captuseala bagajelor si te prinde.

Cea ma tare e aia "nuuu stiam domne ca erau droguri in bagaj".

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

Majoritatea incearca sa nege existenta probelor.Din fericire pentru ei, asta nu este un comportament considerat agravant in ceea ce priveste sentinta finala.De asemenea, nici cantitatea nu este luata in calcul.Am cunoscut persoane care transportau cateva zeci de kg. de cocaina si au savarsit o sentinta de doar 1 si 8 luni si persoane cu 700g. de cocaina care au stat in inchisoare peste 6 ani.

Sunt greu de imaginat conditiile de acolo dar persoanele care nu au baza unei educatii, recidiveaza si isi petrec viata astfel: 2 ani la inchisoare, cateva luni in libertate, 7 ani in inchisoare, 1 an in libertate si asa mai departe.Doar o treime se redreseaza si are o viata normala dupa ce isi savarseste sentinta.
Atat inchisorile masculine cat si cele feminine sunt suprapopulate, unele ajung la a primi de 3 ori sau chiar de 10 ori mai mult decat capacitatea lor normala.Detinutii dorm pe jos si am cunoscut cazuri in care acestia, in timpul noptii trebuiau sa se intoarca de pe o parte pe alta toti deodata pentru ca efectiv dormeau ca sardinele pe jos.
E trist dar unii oameni aleg asta din cauza saraciei. Unii ajung sa castige ceva banuti, altii traiesc cativa ani in aceste conditii si departe de familie.

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Nu ti se pare ca fac ceva ilegal? Ai o gandire uneori la varsta ta care da fatal error. Drogurile sunt mult mai periculoase decat alcoolul, e si normal sa fie interzise (anumite droguri), bine, prost e ala care cumpara si consuma, dar astia care le vand ar trebui sa stea putintel la racoare ca sa li se taie cheful si sa mai dea si cu sapa pentru un ban dupa ce se elibereaza. Mai nou toti nevertebratii se apuca de vandut droguri iar cand sunt prinsi sunt cu ''ce am facut, sefu?''.

| Mosotti explică (pentru Floridori):

La TV am vazut contrariu, daca colaborezi cu autoritatile poti lua mai putin, si conteaza si cantitatea! In brazilia nu conteaza, dar in columbia cica conteaza, sunt range de pedeapsa si in functie de cantitate.

E o tampenie sa negi probele existente.

Stiu cum e la parnaie pe acolo, e f nasol.

| Mosotti explică (pentru Drimmero):

Pai asta am zis! Ca ala care cumpara e problema, nu eu ca vand, daca ti-as baga pe gat era altceva, in sensul asta zic.
Totul porneste de la consumatori, ca gasesc ei sa ia de undeva si apoi exista cererea, apare si oferta.
Se poate incepe cu educarea copiiilor de mici sa nu puna mana pe asta, nu doar sa-i indoape de carte si atat.
Ai vazut indoctrinarea ce forta are? Ca arabii se si sinucid pentru alah, deci daca vrei poti face ca vanzatorii sa nu mai aiba unde vinde.

Dar ei...se prostesc arestand la nesfarsit oferta, la cerere nu umbla.
Mie nu imi da fatal error gandirea.
Ca nu eradichezi nimic atacand oferta, atat timp cat cererea exista, nu se va opri niciodata oferta, deci e non sens.

| Floridori a răspuns (pentru Mosotti):

In Columbia nu am fost niciodata.In America de Sud doar in Brazilia si Venezuela am fost iar cu aceste situatii am luat contact doar in Brazilia deci pot sa imi dau cu parerea doar in cazul acestei tari.In Venezuela nu am avut contact cu populatia carcerara deloc asa ca nici aici nu stiu mare lucru despre subiect.
Dar in Brazilia iti spun sigur ca asa sta situatia si ca ceea ce vezi filmat in aeroport este exact flagrantul cu persoana in cauza care este prinsa si agenti de la Politia Federala cat se poate de reali.
Este socant sa vezi cum viata unei persoane se schimba in cateva secunde dar in acelasi timp ar trebui sa ne faca pe toti sa percepem libertatea intr-un alt mod si sa o pretuim mai mult.
Poate ca si asta este scopul documentarului, cum ai spus si tu, sa descurajeze oamenii sa mai faca aceste lucruri dar acum nu stiu daca au o oarecare eficienta.