| Emma24dsxd a întrebat:

Mai are cineva acelasi cosmar care se repeta in care dormi si vine cineva sa te omoare si nu te poti misca? E foarte creepy si nu stiu de ce mi se intampla des si e foarte realistic

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paralizie în somn se numește când nu te poți mișcă,vorbi sau striga după ajutor si când ești conștientă ca e un vis.
Poate fi o cauza de la o oboseala accentuata,tulburare bipolara,sau anxietate /atacuri de panica,probleme nerezolvate din viata de zi cu zi,frici, multe insecurari, teama excesivă fata de un viitor imprevizibil si probleme genetice.

Rar aveam când anxietatea era mai severă, foarte rar, mai mult ma confruntam cu Coșmaruri.
Alte cauze ar putea fi narcolepsia sau hipoglicemia (deficit de glucoza ), tratamente pentru insomnie.

Încearcă sa nu mai dormi pe spate când te pui la somn.

Multă sănătate.

| Emma24dsxd explică (pentru anonim_4396):

Multumesc stiu sigur ca raspunsul e printre cele enumerate de tine, si tocmai de aceea nu dorm pe spate deloc laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Încearcă sa te uiți la o comedie sau ceva funny câteva zile la rand înainte de a te culca,și sa stai puțin axata cu mintea acolo. Nu știu cu ce te confrunți, ești o fata tare mândra și frumoasa, ar trebui sa îți pui gândurile în ordine,sa te recreezi puțin de la stresul cotidian,sa te pui pe tine în prim plan.Da, și eu când dormeam pe spate aveam uneori Coșmaruri, am încercat sa dorm si alte moduri și tot nu scăpăm de vise lugubre,de multe ori visele ne transmit ca ceva cu noi nu este în regula, ca stilul nostru de viata nu este unul chiar healthy, si ca ar trebui sa schimbam anumite lucruri, sa ne schimbam noi,dar,, paralizia în somn " are multe cauze nu doar cele psihosociale, și anumite Tulburări mintale.
Dacă ești crestina, roagă-te de fiecare data înainte de a te culca, dacă se întâmplă frecvent îți sugerez sa mergi la un duhovnic.

| Emma24dsxd explică (pentru anonim_4396):

Multumesc.dar in vista nu conteaza cat de bun si de frumos esti ca sa eviti problemele si stresul ..eu de fel ma ingrijorez si mna imi afecteaza..sunt credincioasa de fel, si in vise mai urate eu incep sa ma rog si totul dispare, doar asta cu "paralizia in somn "ma sperie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Da,știu. Ma agatam de acest răspuns cu pretextul de a te complimenta de fapthee hee nu ma puteam abține laughing
Stresul poate fi combătut având o activitate intensa, ai putea sa mergi la o sala de fitness și sa îți canalizezi stresul, gândurile, energia depunând mult efort intens care ajuta mult si pe insomnie/stres/anxietate/atacuri de panica.
Doar tu ști ce probleme ai,cu ce te înfrunți, nu îmi permit sa te întreb acest lucru,cauzele sunt multiple, dar poate avea o mica corelație cu fricile din viata de zi cu zi, cu multe neajunsuri,neîmpliniri, unele fobii și chestii ce te țin mult in alerta,ganduri care te consuma, frica de necunoscut, de un viitor nesigur și instabil
Nu are de ce sa te sperie, nu ți se va întâmpla nimic, pun și eu un gând bun pentru tine, sa ai un somn cât mai liniștitor și neprimejdios. Dacă ești credincioasa nu ar trebui sa te sperie nimic, nu îți proiecta unele ganduri nocive, și ca ți se va întâmpla din nou aceeași poveste, eu nu cred ca la noapte ți se va întâmpla din nou, o sa vezi! Trimit special pentru tine un înger protector sa te supraveghezehee hee pupici și un somn de bebeluș îți doresc fără a fi vizitata de bau bauhee hee
Scuze ca îți spun dar ai un chip de îngerașlaughing ești tare drăguță. kiss
Take care of you.

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cosmaruri avem toti,cred.
Nu te baga la somn cu stomacul plin,digestia chinuita din timpul somnului va pedepsi creierul care a provocat-o.
Cauta sa vezi lucruri senine si calme inainte de somn,indiferent ce tulburare se ascunde in tine,cauta sa te relaxezi,sa te luminezi pe dinauntru,sa adormi cu un gand bun si frumos.
Stresul e dusmanul comun al tuturor si mama relelor,nu poti stii niciodata ce se ascunde in subconstientul tau din cauza lui. Drept pentru care, nu-l hrani, nu-i da motive sa te supere si-n somn!
Hidrateza-te, asculta muzica pentru somn, zambeste-ti si alinta-te in gand si totul va fi bine.
Mai bine.happy

| Emma24dsxd explică (pentru greece12):

Da, o mare vina cred ca o are si stresul si grijile care le am mai tot timpul oricat as incerca sa ma pun la somn calma, nu reusesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca suferi de ceea ce se cheama paralizie in somn. Am experimentat si eu de mai multe ori.

| Kakuzu a răspuns:

Si eu am visat un tip ciudat care tot aparea in cosmar avea parul alb si costum negru si nu ii se vedea fata si tot nu puteam sa ma misc in cosmar!

| Kakuzu a răspuns:

Era un tip invarsta in jurul lui se vedea o lumina albastra deschisa!

| Kakuzu a răspuns:

L-am visat de 2 ori!

| Lokrg a răspuns:

Nu fetițo, ai băut prea mult

| Emma24dsxd explică (pentru Lokrg):

Iar tu nu ai ce face decat sa comentezi aiurea si sa jignesti de ce doamne exista imbecili ca tine pe aici!

| Cosmarutau a răspuns:

La ce față ai e normal sa ai coșmaruri daca o vezi zilnic

| Emma24dsxd explică (pentru Cosmarutau):

Eu ma multumesc cu fata mea asa cum sunt, banuiesc ca tu esti fat frumos?

| Kakuzu a răspuns (pentru Emma24dsxd):

Nu esti urata vrea doar sa te enerveze laughing

| Emma24dsxd explică (pentru Kakuzu):

Nu ma enerveaza ca m-a facut urata dar nu are altceva mai bun de facut aici