| AdrianaBacescu a întrebat:

Mai are rost TCM in America? Stiu ca e singura tara din lume unde mai exista Turner Classic Movies. In Marea Britanie, Spania, Franta, Germania, Romania, Ungaria au fost inchise sau inlocuite de TNT si Warner TV. Va veni sfarsitul postului si in America?

12 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai noua celor din Romania, ce ne pasa de acest aspect?!
avem destule surse unde putem vedea filme noi sau clasicewinking

| AdrianaBacescu explică (pentru Simpatic):

TCM nu mai exista in Romania din 2015. Inainte de TCM, era TNT cel cu lupte si filme vechi prin anii 90.

| Simpatic a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Stiu de TCM si de TNT, pe TNT vedeam cum am mai povestit in trecut, prima data, in copilarie, lupte "wrestling", se dadeau seara! atunci l-am cunoscut pentru prima data pe Hulk Hogan daca il stii, a fost si el actor, a jucat in filme categoria B, dar un tip comic si simpatic pentru statura lui si masa musculara!

| AdrianaBacescu explică (pentru Simpatic):

Pe TNT mai erau si filme vechi (High Sierra, White Heat, Ryan's Daughter, Mata Hari, The Maltese Falcon, The Roaring Twenties). De Hulk Hogan am auzit, mi-e chiar simpatic.

| Simpatic a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Da,stiu asta
am mai vazut si acolo cate 1 film doua, adica foarte rar, dar cu foarte multi ani in urma

| AdrianaBacescu explică (pentru Simpatic):

Ce filme ai vazut pe TNT prin anii 90?

| Simpatic a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Cam tot ce s-a dat acolo pe tnt, nu stiu sa iti zic exact ce titluri am vazut acolo, dupa ce am vazut mai bine de 10k de filme in total, imi este greu sa stiu pe un anume post de televiziune ce am vazut cand eram copil happy

| AdrianaBacescu explică (pentru Simpatic):

White Heat
High Sierra
The Maltese Falcon
The Roaring Twenties
Ryan's Daughter
Casablanca
Gone with the wind
Doctor Zhivago
Clash by night
The Public Enemy
They drive by night
National Velvet
The Right Stuff
Four Eyes and Six Guns
Presumed Innocent
Waterloo Bridge
Singing in the rain
42nd Street
Hearts of the west
The Big Sleep
Treasure of Sierra Madre
Ce vremuri frumoase cu TNT si mai tarziu TCM.

| Simpatic a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Da, mi-ai adus aminte de Casablanca, dar cu aceasta ocazie mi-am amintit si de The Postman Always Rings Twice, pe care am sa incerc sa le ravadwinking

eu sunt mai mult fan filme cult decat clasice cum este cazul tau
din categoria cult movies, multe sunt "categoria B", ma interseaza anumite concepte si lucruri care au transmis ceva mai departe cinematografiei, nu vreau sa spun mereu ce a insemnat star wars sau MAD MAX pentru filmele de mai tarziu! evident in genurile apropiate cu ale lor!

clasicul este important, insa eu urmaresc altceva cand vad un film

| AdrianaBacescu explică (pentru Simpatic):

Pe TNT au fost difuzate si filme de categoria B precum Doctor X cu Fay Wray, Return of Doctor X cu Humphrey Bogart sau Tension cu Audrey Totter.

| Simpatic a răspuns (pentru AdrianaBacescu):

Apropo de filme categoria B, esti de acord ca cele mai bune astfel de filme sunt cele scrise/regizate de John Carpenter?
Dau doar cateva exemple care mi-au placut : The Fog,Prince of Darkness, They Live, Escape from New York, Assault on Precinct 13, Christine, In the Mouth of Madness, Big Trouble in Little China, Halloween!

| AdrianaBacescu explică (pentru Simpatic):

Imi plac mai ales The Thing si Halloween.