| anonim_4396 a întrebat:

Mai aveti curaj sa mergeti cu avionul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai sigur mijloc de transport e avionul. Daca cuiva i-ar fi frica sa urce in avion din cauza riscului de a muri, atunci ar trebui sa ii fie si mai frica sa iasa din casa.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cunosti despre accidentul din Alpi. Care crezi ca ar putea fi explicatia (by guessing)? Problema cu depresia nu e un argument convingator. Multi avem depresie si nu facem de-alea...

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Am auzit destul de multe despre accidentul asta. De fapt intrebarea ta mi-a atras atentia pentru ca stau in Franta si mi-am dat seama imediat la ce te referi.
Sunt tot felul de teorii pe aici. Ba ca de fapt nu e vorba de sinucidere si avionul s-a dezintegrat in aer si nu stiu cine a vazut fum si a auzit o explozie. Plus ca s-a imprastiat pe o suprafata prea mare ca sa fie vorba de o dezintegrare la impact si ca e ciudat ca Hollande a zis ca probabil nu exista supravietuitori inainte ca macar cineva sa fi ajuns la locul accidentului.Ba ca e sinucidere si copilotul stia zona aia in care s-a prabusit si chiar a schimbat traseul sa ajunga acolo, pentru ca atunci cand avea 9 ani a fost intr-un aeroclub din Sisteron, care e la vreo 60 de km de Vernet si dupa aia in Seyne-les-Alpes.
Oricum, e posibil sa nu se afle niciodata adevarul, asa cum se intampla de multe ori.

30 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da, pentru ca nu ma uit la stiri.

| Kaℓi a răspuns:

Nu.
Pentru ca nu am avut niciodata sad

| anonim_4396 explică (pentru Kaℓi):

Rau de inaltime sau ce?

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Am raspuns strict la intrebarea lui sabin.

| LoveSleep a răspuns:

Cu mașina e de 10 ori mai periculos.

| MskDesign a răspuns:

Bineinteles ca mai avem curaj.

| LaughingKarima a răspuns:

Da. De ce nu am avea?

| sabin89 a răspuns (pentru LaughingKarima):

Avand in vedere ultimele evenimente.

| LaughingKarima a răspuns (pentru sabin89):

Habar nu am ce se intampla, nu sunt la curent cu ultimele stiri din Romania. Ma luminezi si pe mine?

| sabin89 a răspuns (pentru LaughingKarima):

Nu sunt stiri din Romania, ci din Europa. In Franta s-a intamplat, un avion s-a sfaramat de stanci, in muntii Alpi (toti de la bord - 150 - morti), cu doua zile in urma.

| LaughingKarima a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiam. Nu cred ca se dau astfel de stiri la noi(spun cred pentru ca eu nu ma uit la stiri). Dar eu tot am curaj sa calatoresc cu avionul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cu cele din Asia.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ala din Alpi nu a fost din Asia.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Se pare că au avut loc niște evenimente cu care nu sunt la curent.
Cele din Asia au avut cele mai multe accidente aviatice (dispariții) http://jurnalul.ro/......82964.html

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acelasi raspuns ce l-am dat mai sus, lui Karima (nu stiu de ce nu Karina happy ).

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Nu vreau să-mi imaginez cum au murit oamenii ăia.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai gasit pe net despre accident? Teribil! Si eu eram obisnuit ca accidente se intampla prin Indonezia, Malaesia sau pe acolo pe undeva. Dar in Europa... Si omul parea ok., tanar, frumos, sanatos. Chestia cu depresia nu mi se pare un argument. Multi oameni au depresii uneori (se pare ca e chiar o moda happy ). Sper sa se elucideze misterul in curand.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Am mai auzit de cazuri în care persoane depresive omorau oameni nevinovați.De exemplu un tată care și-a ucis copilul apoi s-a sinucis.Nu înțeleg cum ajung la astfel de gânduri psihopatice.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Era doar un copilot depresiv, asa spun ziarele si gurile rele, in caz ca te referi la acea aterizare surpriza din Alpi.
Teroristii din toata lumea au catalogat gestul ca fiind unul egoist, costisitor si lipsit de sens.
Curaj am sa mai zbor, o sa impachetez mai bine borcanele cu zacusca si o sa ma imbrac mai gros.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa impachetezi si cateva chifle, sa nu uiti happy. Foarte multi oameni au depresie, dar nici pe departe nu ar face asa ceva. Foarte ciudat. Probabil o sa aflam mai multe in urmatoarele zile.

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Bun, hai sa aruncam cu teorii ca la asta ne pricepem foarte bine.
Prima data ma gandesc la stirea care a cuprins ecranele ca o molima de pixeli si anume ca o aeronava s-a prabusit in urma unor defectiuni.Prima data ma duc la bursa, vad daca au ceva actiuni cotate pe acolo si cat de mult au scazut in acea perioada.Nu cunosc deocamdata firma respectiva, tipul de capital, privat, actionariat bla, bla, bla trebuie musai ancheta.
Declaratiile din presa sunt influentate de anumiti factori, iar aici nu-i prea cunosc.Deci las un 30% aici la teoria asta...
Offtopic, observi ca tot timpul apare cate un roman, chinez, albanez, care trebuia sa fie prezent in avionul ala, dar din fericire l-a scapat.Nu prea cred ca-i un motiv de bucurie sa stii ca(,) cursele aeriene se pot pierde foarte usor. Sper sa-mi aduc aminte treaba asta cand o sa mai intarzii pe undeva, iti dai seama ca lipsa puntualitatii la locul unei posibile tragedii, nu-i o treaba de lasat sau sa zici ca-i vreun defect de organizare.
Unde eram, da ma gandeam la teroristi dar observ ca cineva a tinut mortis sa ni-l arate pe copilot langa un pod acolo(Golden Gate, banuiesc) si cu un zambet pe buze. Teroristii cica nu fac asta, singurele poze fiind cele de langa camile sau pozele incriminatorii de langa armament. https://pbs.twimg.com/media/CBB_hhBUcAAZxeW.png la terorism la si aici un 30%
Eroare de pilotaj, mmmnu stiu, ca doar nu-i ca pe sosea sa-ti fure privirea vreo pustoaica si tu sa ajungi intr-o shaormerie...
Imi zici tu dupa ce afli, eu nu mai vreau sa ma gandesc la asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da. gandeste asa, in timp ce vorbim sunt cel putin mii de avioane in zbor, daca unu la nu stiu cate se prabuseste, asta nu inseamna ca o va mai face altul imediat. plus, cineva zice bine mai sus, mai periculos e cu masina, asa ca.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu ți-aș fi văzut nickname-ul nu te-aș fi recunoscut. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dupa 2 ani, am zis sa mai schimb si eu "foaia" laughing

| p5ych0 a răspuns:

Da, de ce nu?

| GokuSan a răspuns:

Eu nu am mers pana acum cu avionu, dar as incerca bucuros!

| Nicora a răspuns:

De ce sa nu avem?

| sabin89 a răspuns (pentru Nicora):

N-ai auzit ce s-a intamplat in Alpi?