| Samariteanul a întrebat:

Mai demult am reusit sa clonam o oaie.Credeti ca in viitor vom putea clona dinozauri? Sau vom putea sa calatorim in tmp? Credeti ca ne vom putea dezvolta ndeajuns de mult?

12 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu poți clona ceva decât dacă ai subiectul pe care vrei să-l clonezi. Deci imposibil cu dinozaurii

| Bondarel99 a răspuns:

Chestia cu dinozaurii, foarte puțin probabil, nu vom reuși sa ii readucem.
Iar oaia chiar nu cred ca a fost singura clonata, cu siguranța s-au făcut multe alte experimente pe animale, chiar și pe oameni, dar au rămas secrete pentru ca e ilegal sa clonezi un om.
Călătoria in timp ar putea fi posibila dar peste mulți, mulți ani...

| SG1995 a răspuns:

Dinozauri pot fi clonati de acum daca ai adn-ul lor si niste incubatoare ok, sa clonezi reptile e mai usor decat sa clonezi mamifere. Calatoria in timp e imposibil, cel putin in trecut, in viitor ar fi posibil sa calatoresti daca te-ai afla intr-un accelerator de particule de scala umana. Iar la ultima intrebare habar nu am sa-ti raspund. In fine in prezent nu detinem materialul genetic al unui dinozaur, poate in viitor ii putem recreea genomul pe baza informatie adn aflat in pasarile si reptilele de azi.

| Dismally a răspuns:

De ceva timp se incearca readucerea la viata a mamutului, inca nu s-a reusit. Pe viitor da, cred ca s-ar putea realiza. Calatoria in timp nu, asta este imposibil.

| Nemessys a răspuns:

Peste 20 de ani oamenii abia dacă o sa poata gândi. Nu o sa știe ce este ăla respect și tu ne iei cu călătoria în timp. O întrebare mai buna ar fi dacă s-ar schimba societatea în Bine.

| Samariteanul explică (pentru Nemessys):

Mda,ar fi si aia, dar totusi, ar fi interesant sa clonam dinozauri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Samariteanul):

MDa, cine nu ar vrea sa vada un Jurassic parca adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Idiotul ala de robot imi corecteaza "k" cu "ca". Nici nu ma mai mira.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ar fii o idee, clonezi cativa zeci de dinozauri si " ii scapi " din greseala, mai scapam si de problema cu populatia.
Prea multa, prea proasta.

| OnePiece a răspuns:

Se va putea calatori in timp cred, dar doar in viitor si apoi inapoi in prezent.

| BackAgain a răspuns:

"Credeti ca in viitor vom putea clona dinozauri?" - Nu. Ca sa clonezi un dinozaur, iti trebuie unul care sa existe, ceea ce nu cred ca avem. Scheletele nu se pun, alea degeaba le clonezi.

"Sau vom putea sa calatorim in tmp?" - Teoretic, e posibil si acum. Practic, nu prea avem cum. Ca sa calatoresti in timp trebuie sa depasesti viteza luminii, iar corpul uman s-ar cam dezintegra la viteza respectiva. Ai sarit vreodata cu parasuta? Sau ai fost pe Mountain Rousse in vreun parc de distractii? Nu e nici macar pe aproape de viteza luminii, dar simti o forta opusa mult mai mare decat atunci cand alergi, nu? Daca la doar cativa km/h e asa, inchipuieti cum ar pe la 300 000 000 m/s. Nici macar nu cred ca exista vreun material care sa reziste fortei cazate de viteza aia. Apoi, exista intrebarea: calatorie in trecut sau in viitor?

| Dan193 a răspuns:

Cu clonatul, tot ce-i posibil, acum le trebuie dinozauri vii, insa in ritmul in care tehnologia si stiinta avanseaza, cred ca ar fi posibil sa recreeze un T-rex happy in viitor.
Calatoria in viitor ar fi posibila prin intermediul criogenie, intr-un viitor unde ar avea tehnologia sa te dezghete si sa fii viu. In trecut - se spune ca nu poti.
Atat timp cat nu va fi vreun cataclism sau vreun razboi atomic care sa stearga toata viata de pe pamant, cred ca vom ajunge sa avem si roboti servitori si propriile mini nave spatiale in loc de masini=D