| Furnicuta000 a întrebat:

Mai e cineva dependent de zahar? Cum ati reusit sa scapati de dependenta? Eu am ajuns sa mananc foarte putina mancare (gen o pulpa pe pui SAU branza cu ardei intr-o zi si atat) doar ca sa pot sa mananc dulciuri si sa nu ma ingras. Va rog nu judecati, stiu ca nu e ok, sunt foarte constienta. Nici fructele nu imi plac, intotdeauna mi s-a facut rau de la fructe, nu stiu de ce, simt arsuri in stomac si pe gat daca mananc mere, portocale, fructe de padure etc. La fructe dulci gen banane nu am aceasta problema.

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu am fost foarte multi ani dependent de dulciuri,cola,sprite, nu este usor sa scapi de acest drog, asta pentru ca elibereaza cantitati mari de dopamina in creier si de multe ori din cauza stresului,nervilor consumi ceva dulce ca sa te faca sa treci peste asta,e asta in timp duce la un ciclu de dependenta,mai rau e ca te ingrasi si esti predispusa la diabet,hipertensiune,cancer,sistem imunitar slabit,oboseala,lipsa somnului,depresie,anexitate,cum am inlocuit eu

in prima faza am renuntat de tot,am facut restrictie totala la ele,nu consumam nici fructe,faceam sport si mai ales frica de acele boli mi-a dat ambitie,dupa un timp am consumat si fructe, dar dependenta de cola,sprite a fost mai puternica asa ca am baut multa apa plata,trebuie sa intelegi ca nu se poate si cu ele si sa fii sanatos,am incercat sa le limitez in trecut nu merge,am incercat cu crom nu merge,restrictie totala si merge, o perioada treci pe low carb consuma proteine mai multe, grasimi
carne de pui, peste, avocado, legume, lactate

dimineata lapte cu ovaz

| Furnicuta000 explică (pentru RAY):

De ingrasat nu m-am ingrasat pentru ca desi mananc multe dulciuri nu sar peste numarul ala de calorii pe zi.
Bine macar ca beau apa (la sucuri am renuntat de tot acum 2 ani, dar nici inainte nu eram innebunita dupa ele) laughing dar mananc multe prostii de dulciuri de la magazin sau imi fac eu acasa...

| Celcestietot a răspuns:

Nu sunt dependent, dar dacă nu îți disciplinezi corpul, nu ai cum să scapi.

| JicaContra a răspuns:

Psiholog
chiar in ziua de azi poti sa profiti de pandemie si sa cauti pe google telverde consiliere psihologica, au promis ca ajuta si pentru alte probleme psihologice, nu numai corona
in plus, poti sa minti putin ca nu e sfarsitul lumii si sa spui ca ai devenit dependenta de dulciuri DUPA ce a inceput pandemiawinking

| Furnicuta000 explică (pentru JicaContra):

La mine dependenta asta e de multi ani, vreo 7-8 dar acum am inceput sa mananc mereu si mult zahar...

| JicaContra a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asta nu inseamna ca nu poti sa minti putin, ca sa primesti ajutor gratuitwinking

| Furnicuta000 explică (pentru JicaContra):

Aa acum am inteles, se ofera consiliere psihologica gratuita happy

| DeathOfDreams a răspuns:

Hmm, nu știu dacă am fost vreodată chiar dependentă, dar în orice caz, am avut o perioada în liceu când mâncam destul de multe produse care conțineau foarte mult zahăr. Dulciuri, mostly. Sau îmi făceam un cappuccino și puneam o grămadă de zahăr.

Acum, după câțiva ani buni, am ajuns în extrema cealaltă. Să nu mai mănânc deloc dulciuri, absolut deloc și nici măcar n-am zahăr în casă. Deși, în cantități mici, e foarte benefic organismului.

Nu știu exact cum am ajuns acolo, probabil fiindcă la finalul liceului m-am apucat de sport și am trecut printr-o situație, nu aș numi-o neapărat dietă, dar pe-acolo. Și am redus atât de mult aproape orice conține zahăr, încât organismul meu s-a obișnuit cu asta și nu am mai simțit niciodată nevoia.
Eu sunt o persoană destul de extremistă, dar ideal ar fi să reduci treptat asta și să înlocuiești cu altceva.

Până la urmă, e vorba de sănătate aici. Iar dacă nu simți nicio diferență la momentul actual, cel mai probabil în timp, vei simți.

| iamcristinab a răspuns:

Eu sunt dependenta de zahar.
In primul rand trebuie sa ai multa, multa vointa.
Apoi incearca ca mesele tale sa fie impartite in 3, si 2 gustari, incearca sa mananci la ore fixe, si sa mananci proteine.Pe mine proteinele m-au ajutat mult, in sensul ca sunt satioase si te ajuta atat la slabit cat si la potolirea senzatiei de foame sau a unei pofte.
Desigur, poti cumpara anumite siropuri fara zahar, pe care le poti adauga la o masa(de exemplu, iaurt grecesc cu ovaz si sirop, la micul dejun).
Incearca sa faci aceste lucruri o perioada de timp pana te obisnuiesti, la un moment dat nu vei mai simti deloc pofta de zahar.
A, si incearca sa fii cat mai relaxata, eu mereu aveam nevoie de ceva dulce cand ma stresam sau cand eram obosita.
Succes!