| anonim_4396 a întrebat:

Mai primiti cornul si laptele la scoala, sau ce primiti?
MINISTERUL INVATAMANTULUI
FACETI CEVA PENTRU COPII NOSTRII
DE CE VA BATETI JOC DE EI?
CORNURI EXPIRATE, LAPTE DE CALITATEA PROASTA, CUM SA DATI COPIILOR ASA CEVA?

24 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Se da un corn expirat(vb la modul cel mai serios) e tare si nu se poate manca-femeia de serviciu de la scoala noastra a observat ca sunt expirate cornurile si a mers la directoare si i-a spus la care doamna directoare a zis" da-le si asa!'' laptele e bunicel(gandindu-ne ca nu e natural-asta-i alta problema) insa uneori isi cam bat si joc am vazut un corm e mai mic, altu de 2 ori mai mare! sa stiti ca desi majoritatea arunca cornul si lapetele pe jos la cos sau la un cutu biet de pe strada sunt copii fara posibilitati care mananca ce li se da! desi haideti sa nu ne batem joc! Eu nu mai primesc cornul si laptele pentru ca sunt a -11-a dar am primit si eu la randul meu si am si o sora mai mica acre primeste! si observ si cazul de la scoala mea! Cand eram eu mai mica ne dadeau lapte(era ambalat la pahar) cu biscuiti(erau buni biscuitii) sau corn cu branza topita... iammyy! Se vorbea intr-un timp la televizor ca vor sa dea miere... apoi ca vor da un fruct(mar-cred_) dar ca de obicei totul e doar o minciuna!

| Ea12345 a răspuns:

Da, mai primim. Dar nu le luam noi, ci le dam unui copil mai sarman care nu prea are cu ce sa traiasca. El nu are mama, locuieste cu tatal si inca 2 fratiori. sad

| DeNyyy a răspuns:

Acuma primim lapte cu eugenie croco...la mine la scoala asa se da

| Annitu a răspuns:

Da.cornuri cu laptehee hee:-&

NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Copiii mei mai primesc.

| hominid dreak a răspuns:

Ti-e foame alllinuta? Noi primim cornul si cafeaua.Esti invitata mea.

| BingBang :D a răspuns:

Corn si lapte, dar tinand cont la liceu la mine este si un fast-food si un minimagazin. iti dai seama cati le mananca big grin

| RainDrop a răspuns:

Fratele meu primeste, batonul cu gust de picioare de cal, laptele cu miros de picioare transpirate.

| BuBuLyNa a răspuns:

Da la noi la scoala( cls I-VIII)primeste fiecare clasa(de ex 27 copii 27 cornuri si 27 cutii cu lapte)alimente. mi se pare corect sa se dea, le luam la ora 10 in pauza mare. voi?

| patricCia a răspuns:

In ultimu' timp primim lapte si biscuiti ca piatra raised eyebrows. Eu nu mananc nici cornul si nici laptele pentru ca nu pot sa beau laptele rece ( am eu un fix laughing ), si cornul e absolut dezgutator uneori. Tin minte ca atunci cand eram in clasele mici ne dadeau lapte batut tongue~. Ne bateam sa mai luam o portie laughing.

| Pinkyx a răspuns:

Si u primesc lapte si corn.big grin sau iaurt si corn thinking sau cateodata branza topita` si cornbig grin

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inafara de Judetul Constanta, care a platit pentru a primi alt Judet nu mai primeste! Eu in constanta primesc!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@kornel, multumesc, vin acum, doua portii te rog, fara zahar, cana plina varf.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da cornul si laptele se primeste pana in clasa a8a. din clasa I...cateodata ne fac cate o surpriza si ne dau iaurt, eugenii, branza topita. dar foarte rar

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mie nu-mi dau nimic astia laughingmor de foame la scoalalaughing)uneori pe la ora 12 ne adunam mai multi la o banca (fomistii doar)si ne gandim mama ce ar merge niste cartofi prajiti cu un pui la rotisor si ceva salatalaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt convinsa ca majoritatea celor care trimit spre scoli produse, dau din stoc ce au mai vechi si perisabil, sa le fie rusine, magarii, oare ei n-au copii? si reprezentantii Ministerului Sanatatii si al Invatamantului care cred ca n-au ajuns niciodata prin scoli, unde stau inspectorii aceia? la cafele cu directorii de scoli?
Am trei copilasi in bloc care aduc acasa cornul si laptele pentru fratii lor mai mici, am gustat din corn si lapte de aceea v-am intrebat, nu se poate bea laptele, cred ca este spalatura de bidoane iar cornurile sunt expirate, tari ca piatra si n-au nici un alt ingredient in afara de apa si faina, si totusi cei mici le aduc acasa, fac mamaliga si mananca laptele acela cu bunica si fratiorii mai mici, idiotii de guvernati sunt ocupati cu conferinte avioane si vapoare, cea mai josnica faptura a fost si ramane : MEMBRUL DE PARTID.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cornul normal ca este tare, doar nu vrei sa faca in fiecare dimineata special pentru copii laughing Sunt facute si tinute in magazii cu saptamanile, lunile, isi pierd din valoare, iar apoi sunt date copiilor, ca pentru altceva nu are statul bani. Nu e vina distribuitorului ca statul ofera 2000 de lei(vechi) pentru un corn, atata dai, atata ai.
Si ala nu e lapte muls de la vaca laughing E o substanta care se amesteca cu apa si uite asa... Avem laptic! Cornulet! Daca calculam cat ofera statul pentru o singura portie, nu sare de 10 000 lei(vechi)
Nu isi bate nimeni joc, doar ca atat poate oferi statul, mi se pare si asta prea mult. Incet incet, in toata lumea, invatamantul o sa fie posibil doar pentru cei cu o situatie financiara foarte buna.
Pe vremea mea in loc de corn si lapte ne dadea bataielaughing Si ne trecea pofta! Atunci erau multi care mureau de foame acasa, dar azi sunt toti oameni in societate, sus la conducerea tarii; n-au murit de foame. Asa ca pentru vecinii tai singura cale pentru un trai mai bun e scoala, educatia. Se poate face si pe stomacul gol, dezbracat, totul e sa te duca capul.
Inainte sa-i criticam pe cei de la conducere sa ne gandim daca noi am fi cu ceva mai buni decat ei. De unul singur nu poti face nimic, iar atunci cand ai puterea in mainile tale uiti de restul, e ceva firesc, e in ADN fiecaruia dintre noi.
Asta e lumea, o jungla! Reusesc cei mai puternici!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Maryus vorbesti vorbe, stii ca un copil anemic nu poate invata? stii ca, capacitatea lui de memorare este redusa? Invata tu pe stomacul gol si anemic, cum sa te duca capul cand n-ai nimic in cap decat niste epitelii lipsa? Eu incerc sa apar copii sa fie vazut mesajul si de ministere si tu vii cu pleasca, invata tu dezbracat in frig si nemancat, este o gura de canal libera langa mine neocupata inca, poate te intereseaza, daca propui performante fa-le tu primul, ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da... si daca stau sa ma gandesc bine, elevii care lovesc profesorii, care fura, omoara, violuri sunt aceste personaje de care acum tie iti este mila! Uite astia peste 10 ani devin smecheri si iti da in cap ca sa-ti fure pensia, si nu glumesc deloc. Atunci o sa-mi dai dreptate. Daca as sta sa ma gandesc cati copii mor acum de foame in secunda asta, pai mi-as pierde viata numai cu asa ceva. Nu ma tenteaza gaura de canal, probabil ca nici nu incap. Este langa tine? Sa inteleg ca tu stai in canal?laughing Esti managerul gaurilor de canal din Bucuresti?
Eu nu as fi primul, iti pot da atatea exemple de copii care au reusit din saracie, azi au un nivel de trai foarte ridicat.
Provin dintr-o familie de oameni politici si am invatat sa accept si acest putin pe care il ofera statul. Voi vedeti politica doar ca o pierdere de timp si ii dusmaniti pe acei oameni, aveti si motive... Insa totul nu e o bataie de palme si pica din cer. Trebuie respectate niste legi, o constitutie, trebuie parerea a sute de politicieni, a unui presedinte, trebuie sa impacam 20 de milioane de oameni, iar asta e foarte greu cand fiecare trage pentru binele sau. Schimbarea nu trebuie sa vina de la Minister, pentru ca nu o sa apara niciodata, ci de la oamenii de rand care isi doresc o schimbare. Asta e singura solutie!
Nu pot decat sa spun ca imi pare rau pentru acei copii, dar mai devreme sau mai tarziu vor alege calea gresita si vor deveni niste scrusuri ale societatii, iar asta doar din cauza lor.
Eu nu am nicio vina, statul roman n-are nicio vina, vina au doar parintii care nu sunt puternici sa lupte intr-o astfel de lume. O lupta-i viata, deci te lupta. Traiesc acei ce vreau sa lupte, iar cei fricosi se plang si mor. (Lupta vietii-George Cosbuc)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa pun in discutie raspunsul tau pentru ca ne intereseaza pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, primesc si ramane pe banca, probabil il ia acasa femeia de servici.
Este o porcarie totala: cornul tare, de trebuie sa il inmoi in apa, branza sau laptele sunt dezgustatoare. Pana la urma, ori fac un lucru bun ori renunta?

| Iulia_9015 a răspuns:

Da, noi mai primim... daca responsabilii care trebuie sa aduca, isi mai aduc aminte.

| chertes a răspuns:

Cate odata nu primim