| ALM2000RO a întrebat:

Mai sunteți careva la nivelul meu de lene și trândăvie?
Pur și simplu mi-e lene să fac orice:
- prefer să dau bani grei (banii alor mei) zilnic la amiazi și la cină pe comenzi de la restaurant prin glovo/tazz/bolt food (sau prin glovo express la cină) pe comenzi, decât să gătesc (nu știu, nu vreau și nu am nici chef să gătesc nimic, mi-ar fi o lene totală să mă apuc), iar din ce gătesc ai mei nu mănânc nimic că nu-mi place cum gătesc (sunt foarte mofturos când vine vorba de mâncare)
- m-am lăsat de facultate, mi-am abandonat prietenii, sunt NEET (nici nu am de gând să mă apuc de muncă vreodată, urăsc munca că ar trebui să mă scol devreme și aș muri de lene) și nici nu am mai ieșit din casă de peste 1 an deloc (tot dintr-o lene totală - una din cauzele principale)
- am semnat o curatelă ca ai mei să îmi administreze toate bunurile și să-mi reprezinte toate interesele și am obținut aprobarea de la judecătorie (tot din lene am făcut asta, ca să nu mai fiu nevoit să fac nimic și mai ales să nu mai fie necesar să mai ies vreodată din casă)
- mă pun la somn pe la 1-2 și dorm până pe la amiazi, la ora 15 (deci nu mai mănânc mic dejun demult)
- am eliminat, bineînțeles, orice activitate socială, de voluntariat, sportivă etc. din program, tot din lene (înainte eram foarte activ și sociabil, și ca voluntar într-un ONG și ieșeam des cu prietenii, eram o fire foarte socială, făceam sală etc.) și am renunțat la orice hobby-uri, tot din lene
- am rămas doar cu cititul și cu statul pe laptop/tel (Netflix, Disney Plus și jocul Forge of Empires - am desființat demult conturile de pe rețelele sociale, chiar și nr tel și Wapp, ca să îmi dea toată lumea pace), dar și când citesc, citesc întins în pat, mi-e lene să stau să citesc în fotoliu
- am rupt legătura cu toate rudele și cu familia, vorbesc doar cu ai mei (cu care stau) și cu frate-miu mai mic, care deja s-a mutat, mi-ar fi lene să păstrez legătura cu alții și am devenit total rece și dezinteresat de oameni și de societate
- am dat și într-o depresie care mi-a agravat lenea, astfel încât mi-e lene și să merg prin casă, prefer să stau aproape toată ziua întins în pat și să citesc sau să mă uit la filme sau seriale pe Netflix, Disney Plus sau să joc Forge of Empires pe telefon sau, mia rar, pe laptop
- așa mi-e de lene să merg, încât am ajuns să-mi târăsc picioarele prin casă, când sunt nevoit să umblu
- așa sunt de leneș că nu îmi mai fac nici curățenie deloc, îi pun pe ai mei să-mi facă dar îi las doar la câteva luni să intre în cameră să facă curat
- îmi neglijez uneori și igiena și igiena dentară, tot de lene și îmi schimb rar hainele, sunt numai în pijamale
- trăiesc 100% pe banii alor mei și îi pun mai nou să evolueze profesional și deci să lucreze mai mult, tocmai pentru a avea mai mulți bani cu care să-mi comand mâncarea (mama e conf univ și o terorizez să ia ultimul grad, de prof univ, pentru salariu mai mare -și răspundere și activitate mai mari- și să se concentreze și mai mult pe avocatură -e avocat dar practică secundar acest job, eu o pun să își găsească clientelă și să îmi aducă bani mulți-, iar tata se pensionează deja dar îl pun să mărească chiria pentru apartamentul pe care îl deține din studenție, luat pe munca lui - să ceară mai mult de la cei 2 chiriași).
Nu am de gând să schimb nimic, nu am de gând să fac nimic în viață, și așa am fost crescut în puf și nu am fost pus să fac nimic, nu am niciun fel de abilități practice, nu știu nici sparge un ou laughing)
Și am de gând ori să mă las să mor de foame după ce vor muri ei, deci să mor și eu la scurt timp după ei, ori să îl conving pe frate-miu (mai mic - care deja e student și lucrează în paralel + deja stă singur - toate astea la nici 20 de ani abia) să mă slugărească el în locul alor mei, după ce mor, că i se va face milă de mine și se va ocupa probabil el de mine, mizez pe asta laughing) Dar de mișcat un deget nu o voi face niciodată, sunt o putoare clasică și nu mi-e rușine s-o recunosc, nu vreau să mă obosesc să mă ridic din pat sau să ies din casă (cu atât mai puțin) pentru nimic în lume. big grin
Întrebarea mea este dacă ați mai întâlnit vreun caz ca al meu (sau măcar pe aproape) și dacă credeți că o să-mi meargă la infinit așa (eu sunt convins că da) happy
Mircea, 23 de ani

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Poate ai adhd, distractibilitate de catre stimulii externi sau gandurile proprii. Disfunctii executive, de exemplu planificarea cu dificultate a activitatilor de serviciu sau in viata personala, organizare deficitara, procrastinare, renuntarea frecventa la proiectele incepute.

Ai scris un roman, indiferent cum traiesti un lucru e sigur toti te vor critica, judeca, barfi pentru ca traim in Romania, daca o duci rau toti se vor bucura, desi traieste cum vrei tu, evita sa spui despre tine altora.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, am mai întâlnit. Și eu sunt convins că da.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu zic ca e experiment social ca sa vezi cum reactioneaza lumea!

| LordCristobal a răspuns:

Ma frate, nu e bine deloc ce faci si nu te indrepti intr-o directie buna.
Tu acum te complaci intr-o stare de comfort dar peste ceva timp s-ar putea sa iti para rau ca nu ai facut ceva relevant in viata.Noi oamenii nu suntem predestinati sa lenevim toata ziua in schimb sumtem făcuți sa infruntam provocări noi in fiecare zi si sa ne dezvoltam constant.
Sincer nu te critic pentru ca societatea in care traim vrea sa ne formeze ca niste roboti care sa urmeze comenzi si ordine si sa nu puna intrebari.Adica nu se pune accent pe dezvoltarea potentialului fiecarui individ ci mai mult pe formarea unui anumit tipar.
Eu nu cred ca esti un om lenes, prin faptul ca citesti denota ca nu esti o persoana de proasta calitate dar probabil nu ai nimerit intr-un mediu de buna calitate la facultate si asta te-a impins in starea in care esti.
Eu nu te sfatuiesc sa te duci la o facultate sau sa te duci la munca in schimb iti recomand sa faci ce iti place si sa iti transformi pasiunile intr-o profesie in care sa castigi bani.
Nu e bine si nici sanatos sa stai in casa toata ziua si sa nu faci nimic, daca ai un buget bun du-te si tu intr-o vacanta prin Europa.
Si sa stii chiar daca nu iti arata parintii tai sufera in interior din cauza faptului ca tu nu ti-ai gasit rostul in viata.

| RAY a răspuns (pentru LordCristobal):

Tu care crezi ca e directia buna? si de ce?

| ShaOfHatred a răspuns:

Mândru să fii o lepră? Eu credeam că inadaptabilii neagă de obicei laughing

| 4evergentleman a răspuns:

Asta e depresie gravă nu lene, in 5 ani o sa ajungi la suicid daca nu o tratezi