| ioanamaria2000 a întrebat:

Bună! As vrea sa povestesc ceva la care voi sa imi spuneti daca sunt eu absurda. In luna martie am facut logodna cu iubitul meu cu care eram de 3 ani impreuna. Momentan sunt gravida in 5 luni. Parintii iubitului meu stau cu noi in apartament desi au casa la 40 km de oras. Nu am avut nimic impotriva deoarece consideram ca fiind si gravida sunt un ajutor pentru noi. M-am inselat se pare. Cu tatal lui nu am nimic, este foarte ok, munceste zi si noapte si este foarte înțelegător. Cand vine vorba de mama lui... poate suna ciudat dar este o femeie atat de lenesa...Conditia pentru care am fost de acord era ca ei sa munceasca si sa facem pe la apartament niste reparații deoarece e luat cu Prima Casa si nu are nicio modificare facuta. Eu predam biologia la o scoala, dar de acum nu am mai putut deoarece am o sarcina cu risc. In schimb fac meditatii de acasa si ma bucur ca aduc un venit in casa. Mama lui, fara sa exagerez, sta aproape non-stop in pat, ba la filme, ba pe telefon, se joaca, mananca. A luat destul de mult in greutate si nu e sanatos pentru ea. A inceput sa ma deranjeze ca ea sa stea ca la hotel, cu curent, gaze, apa, abonamente la Netflix si Disney platite, iar la finalul zilei sa nu faca nici macar ceva de mancare sau cumpărături. Dupa meditatii ma apuc sa gatesc deoarece logodnicul meu vine de la munca si ea vine la masa ca si cum nimic nu s-a intamplat. Acum o saptamana logodnicul meu i-a spus sa isi caute ceva de lucru, pentru ca e greu cu ratele si cheltuielile. A facut un scandal imens, ne-a spus ca nu vrea sa mai auda niciodata de munca, ca e stresata si ca ii stricam ziua. De atunci nu mai vorbeste cu noi, trece prin casa suparata, si se arunca in pat. Ce sa fac in situatia asta cand a devenit cumva insuportabila. Mai bine stam decat noi doi si ne gospodarim cumva, decat cu stres si scandal.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ok, nu se poate discuta cu ea.
Al cui este apartamentul?
In functie de asta, stabiliti cine ramane in el.

| ioanamaria2000 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

E apartamentul nostru, luat in rate. Ei nu au contribuit cu nimic.

| Drimmero a răspuns:

Nu esti absurda, ma-sa e aia absurda si deranjanta. E scenariul clasic in care mamele dupa o anumita varsta decid ca ar fi o idee geniala sa intervina in viata de cuplu a copilului.

| Freya1 a răspuns:

Problema asta e problema secolului 21 deci nu ești nici singura într-o situatie de genul, si nici absurda.
Te înțeleg perfect.

Nu stiu ce se intampla dar sunt o parte dintr-e oamenii astea de vârstă a doua ce au luat-o pe aratura.Nu vreau sa discriminez dar majoritatea sunt de la tara, mulți ce au muncit doar în câmp, ce poate nu au o pensie și nici un venit in afara de sapa și fanul de pe deal. Ajung la o vârstă la care pot sa înțeleg ca nu mai pot fizic dar nu si-au ajutat nici copii mulți din ei pana atunci, dar au pretenția sa meargă pe capul lor când nu mai sunt ei stăpâni sa aducă o pâine.
Treaba e ca dacă soțul tău ii permite ea asa o sa rămână. Plus ca daca urmează sa aveți un copil, sa le mai porți și grija lor suplimentar va fi nasol.

Ori soțul tău ii întreabă dacă vor cumva sa faceți schimb de case și sa mergeți voi la tara și sa plătească ei ratele.Ori după ce mai avansează sarcina și chiar și după ce nasti nu te mai ocupi de casa de loc in afara de copil.Stai sa îți îngrijești și hrănești copilul și nu mai faci curat, mâncare etc. Spui pur și simplu ca ai sarcina cu risc și nu vrei sa iti fie afectata.Iar după ce ai născut, spui ca are nevoie copilul de tine.Si asa soacra ta fiind putoare nu va face nimic în casa, iar atunci soțul tău va prelua atribuțiile, plus munca lui și când va vedea ca lesina pe picioare de la efort va pune altfel problema crede-ma.Ori vor zbura ca albinuțe pe acolo sa șteargă și ce nu e de șters și curățat, ori își vor face bagajul.
Ca tu atitudine iei degeaba, nu le pasa, și il vor șantajat pe sot emotional. Stiu ca sunt patita.

| wildthing a răspuns:

Niste parinti responsabili si normali la cap, v-ar fi lasat sa locuiti singuri...un cuplu tanar are nevoie de intimitate.

| sammie a răspuns:

Bună! Îl poți ruga pe tatăl lui să îi mai zică din când în când să-și găsească un loc de muncă. Iar tu îi poți spune să te ajute la treburi. Ei bine dacă nici asta nu merge timp de o săptămână discutați cine mai rămâne în apartament în funcție de cine îl are.