| MistarGoGu a întrebat:

Marea " dragoste " turceasca fata de noi romanii sau NEVOIA de valută? Recent Erdogan a semnat decretul prin care romanii pot intra in Turcia cu cartea de identitate!
Dragoste sau interes?

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Interes, părerea mea.
Nu vad de ce ar avea turcii o simpatie pentru noi.

| Lupică27 a răspuns:

Interes!

| Standt a răspuns:

Interese politice, financiare, etc.
De cand se chinuie Erdogan sa bage Turcia in Europa? Se gandeste ca poate ii dam un vot. Dar e si o miscare buna de a atrage turisti, deci bani.

| relian a răspuns (pentru Standt):

Daca o tara are teritorii pe un continent, dupa mine, ar trebui sa faca parte din acel continent, deci putem spune ca Turcia este in Europa, dar si in Asia.
Rusia se afla in Europa, desi cea mai mare parte din teritoriu este in Asia.
Asa ca Turcia este deja in Europa, ce vrea probabil ei, sa intre in UE, dar asta este alta poveste, asta tine de UE si de Turcia, ce se intampla in tara lor, ce economie au, ce libertati etc.Asa ca omu daca vrea ca tara lui sa intre in UE normal ca trebuie sa inceapa sa miste ceva, sa arate ca vrea.Cind intri undeva UE, Nato aia vor sa vada ca respecti ceva chestii, ca faci ceva schimbari, nu hai ca vin si eu la voi laughing
Orice tara face ce face din interes nu? Arata o tara care face ceva fara interes, hai ca te ajut asa ca-mi place de tine.
Mai sunt si tari asa, dar is f putine si is ceva rude cumva.

UE de ce ne-a primit pe noi, din dragoste, nu mai puteau aia de doru romanilor laughing ne-a primit sa devenim piata de desfacere de aia.
Pe turci de ce nu se inghesuie sai primeasca? Is interese, turcii produc multe, deci pe la ei nu pre este loc sa vinda tarile sefe din UE mai nimic, asa ca nu-s asa de curiosi si grabiti sai primeasca pe aia.

Ce sa faca UE in Turcia? Aia au armata, au fabrici de orice fel, Turcia este un fel de China in Europa, asa ca UE sai primeasca doar asa sasi mareasca teritoriu.
Normal aer fi trebuit sai primeasca pentru ca initial UE aia a urmarit refacerea fostului Imperiu Roman, macar cel din Europa, dar uite ca unia se uita si la malai, mai ales in ziua de azi ala conteaza cel mai mult.