| Sp3ciaL0pS a întrebat:

Marile orase europene vs marile orase/state Americane.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Istorie si spatii stramte vs spatii mari si modernism.

Istoria implica aglomeratie, dar arhitectura frumoasa. Strazi incalcite, diverse dimensiuni, sobolani foarte multi.

Spatiile largi, implica spatii deschise, locuri de parcare, strazi relativ in forma de grilaj, drepte. In general rozatoare mai putine. Parcuri dese si multe.

Nu de putine ori, in orasele americane exista zona rezidentiala (in care se locuieste) si zona comerciala (eventual industriala). Mai rar magazine la parterul blocurilor si la colt. De fapt catre foarte rar. Acestea apar in zonele cu blocuri, care uneori sunt in zona centrala sau financiara a orasului. Blocurile mai sunt si in zonele rau famate. Acolo. nu am prea intrat.

| Sp3ciaL0pS explică (pentru cristimihailov):

Are si europa orase moderne de ex:Berlinul foarte modernizat.

1 răspuns: