| chiftelutacrocanta a întrebat:

Merita sa muncesc de exemplu de luni pana sambata pentru 14 milioane, cate 10 ore pe zi? Pai omul are nevoie de 9 ore de somn, deci se culca la 22:00 seara si se trezeste dimineata la 7.Se pregateste ca nebunu o ora si la 8 jumate ajunge la servici.De la 8 jumate pana la 18:30 ziua lucreaza si ajunge pe la 19:00 acasa.II ramane 3 ore libere ce Dumnezeu sa faci in 3 ore? Mai mult stresezi oamenii din jurul tau care iti rapesc timpul liber.In 3 ore n-are timp decat sa stea pe Pc, sa stea un pic la Televizor si sa manance ca la 22:00 seara trebuie sa doarma ca sa fie odihnit pe dimineata la 8:30 la lucru.Pe langa asta mai sta si stresat in alea trei ore mai ales daca are si copii si nevasta. Daca vrea sa iasa cu prietenii iese cu riscul de a intarzia afara si de a ajunge acasa tarziu si astfel se odihneste mai putin si la munca va fi obosit si stresat. Dupa calculele mele un astfel de om doarme 300 de ore, lucreaza 240 de ore si e liber 180 de ore.Un astfel de om doarme intr-o viata de 50 de ani de munca cam 20 de ani, munceste 20 de ani si are timp liber cam doar 10 ani iti dai seama? Tie ti-ar convenii un astfel de program si in schimb sa primesti doar 14 milioane pe luna cu care nu prea poti face multe?

6 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Program de lucru 9-18 luni-vineri. Plecat de acasa la ora 8 ajuns la ora 19. Sunt...cat? 11 ore da? Deci ce vorbim noi aici? 21 zile concediu de odihna pe an. Ia fa niste calcule.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu ai alternativa muncesti...

| neutrino a răspuns:

Multora nu le convine, dar, din diverse motive, nu au alta alternativa.

| johnnny123 a răspuns:

Tocmai ai descris viata a 70% din populatia adulta a planetei: munca multa, bani putini, timp liber aproape deloc.

Ai trei variante:

1) Nu faci nimic, stai acasa si esti un parazit pentru societate si pentru cei din jur. Te plangi ca viata e nedreapta, desi in realitate meriti chiar mai putin decat primesti.

2) Muncesti mult pentru un salariu mic, fara nici o ambitie de a deveni mai bun

3) Muncesti mai inteligent, devii mai apreciat, capeti experienta, creezi valoare, iti asumi riscuri, avansezi in cariera si faci bani mai multi.

| octav005 a răspuns:

Da nu este corect. dar poate este un salariu de inceput. si cu cat prinzi experienta iti va marii salariul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca nu merita. Mai bine stai ca o chifteluta si pui toata ziua intrebari pe TPU, mai ales daca parintii sunt prea fraieri ca sa faca asa niste calcule ca sa isi dea seama ca nu merita sa munceasca (ori n-au timp, din cauza ca trebuie sa mearga la munca), asa ca au de unde sa iti dea si tie bani.