| Bondarel99 a întrebat:

Mi-a trimis cineva un fisier Mathcad, eu am Mathcad instalat dar nu il pot deschide, imi spune "failed to open document". Ce pot face? Am mare nevoie de el. Multumesc.
Am Windows 10 daca ajuta cu ceva.

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ai incercat si din meniul programului, cu Open?

Daca nu merge:
1. fie a fost salvat cu alta versiune mai veche sau mai noua decat ce ai tu
(tine cont ca Mathcad Prime nu deschide nativ fisiere de Mathcad clasic)

2. fie e corupt fisierul.

Oricum, ai incercat curatarea registrilor cu CCleaner si apoi un restart al PC-ului?

3. pentru teste, creeaza tu un fisier cu ceva, salveaza-l cu extensia identica cu a fisierului pe care nu il deschide, si pai vezi daca acesta creat de tine merge.

Extensia fisierului ce nu functioneaza banuiesc ca stii cum o afli (click dreapta - Properties - tabul "General" - Type of file).

Daca nu poti crea in varianta ta de program acest tip de extensie, e logic ca fisierul respectiv a fost creat in alta versiune a programului decat ce ai tu.
(daca a fost creat intr-una mai veche (MathCad 15), si tu ai Prime, ar trebui sa mearga, caci Prime are inglobat in mod gratuit si MathCad 15, special pentru a putea deschide fisierele vechi create in v15 si versiunile anterioare.

Daca tu ai v15 (sau alta mai veche), si fisierul respectiv a fost creat in Prime, trebuie sa instalezi Prime.

| Bondarel99 explică (pentru NLS):

Pai am apasat pe "Deschide cu..." si am ales Mathcad Application si imi spune "failed to open document".

"Extensia fisierului ce nu functioneaza banuiesc ca stii cum o afli (click dreapta - Properties - tabul "General" - Type of file)."

Am dat unde ai zis si imi arata "tip fisier: fisier". Chiar nu mai inteleg nimic. Am incercat si sa aflu ce versiune de Mathcad am dar nu scrie nicaieri. Insa pe Desktop apare M-ul asta dar cu un contur alb punctat http://orig08.deviantart.net/......5lcbg1.png

Fisierul nu e corupt. Povestea e ca a fost trimis unei persoane, iar persoana aia mi l-a trimis mie, dar mi-a zis ca nici ea nu l-a putut deschide si a trebuit sa descarce o alta versiune de Mathcad de pe un site care nu poate fi mentionat pe TPU si a zis ca trebuie versiunea pentru 64 biti. Dar eu am avut impresia ca am versiunea asta. Acum nu stiu ce sa fac...