| GogosikaInfuriata a întrebat:

Mi-a venit o idee cam nastrusnica laughing m-am despartit acum 5 luni de fostul meu prieten. El dupa 2 saptamani si-a facut alta relatie (desi cica na considerat-o niciodata o relatie, si ca ar fi lasat-o pe aia pentru mine daca ii ceream lucrul asta). Acum nu stiu ce sa fac. Sincer am de unde alege: Si eu am vb in acest timp cu un baiat din alt oras (50 km distanta) ar fi dispus sa avem o relatie, el nu priveste distanta ca un impediment, ne-am vedea zilnic, nu ar fi problema venirea lui in orasul meu. Dupa aia a inceput fostul meu sa ma caute, la o luna i-a dat aia papucii si dupa inca o luna a inceput sa ma caute pe mine, spunandu-mi multe lucruri, vorbe desprinse din basme, dar problema e ca nu prea il mai cred, ma simt nesigura pe relatia care o vom mai avea. Am devenit si mai geloasa, mai neincrezatoare si altele.

Ideea nastrusnica de care vorbeam la inceput este ca as putea sa-i instalez in comp un program gen keylogger care se ascunde automat, nu lasa "nicio urma" si in plus pot seta ca sa-mi trimita pe mail toate convorbirile lui de pe mess si orice alta activitate de cand porneste calculatorul. Simt nevoia de a vedea cu ochii mei ceea ce gandeste el cu adevarat, avand prieteni f buni si colegi cu care comunica mult, isi spun ofurile, probleme, si asa as putea afla ce vrea el de fapt (mi-e frica sa nu ma mint singura, si sa cred in continuare numai lucruri bune despre el) de aceea m-am gandit la aceasta solutie. Nu ar fi problema cum as ajunge in compul lui, el sta f aproape de mine, locuieste in chirie cu varul lui care e mai mult plecat decat pe acasa, si as ajunge acolo sub pretextul ca compul meu e 2-3 zile la reparat si am nevoie de ajutor, ca am de lucru cu licenta. big grin Si el ca un baiat de treaba ce e ma va ajuta doar a zis ca indiferent de natura relationala, vrea sa ramanem prieteni buni big grin Ce ziceti? Cum altfel as putea afla adevarul, daca ma minte sau nu? El niciodata nu-mi va spune totul verde in fata pentru ca stie ca sunt o fire mai sensibila si pun mult la suflet happy Stiu ca nu e frumos ceea ce fac, dar trebuie sa aflu in cine am incredere si mai ales daca mai merita a doua sansa, daca am langa cine si cu cinehappy V-am pupat si nu ma criticati prea tare big grin

15 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Daca nu ai incredere in el, mai bine nu mai faci nimic pentru voi si iti cauti pe altcineva.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Îţi dai seama că nu vei mai avea nicio şansă la el, nu? Orice om sănătos la cap şi cu minime cunoştinţe despre calculatoare şi cu un antivirus decent instalat, se prinde în maxim 48 de ore că are keylogger în calculator.
Şi-atunci el se va gândi: "a dus-o mintea până aici când încă nu suntem efectiv împreună. păi ce-o să-mi facă după câteva luni împreună. Eu nu sunt proprietatea nimănui şi intimitatea mea nu e subiect de ştiri. Las' că mai este şi alta".
Şi-n plus, tu chiar crezi că ce conversează omul pe messenger reprezintă ce gândeşte?! Trist dacă crezi aşa ceva!
Ieşiţi din casă copii că ajungeţi captivi ai online-ului. Deja văd foarte multe relaţii trăite pe messenger!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"si daca nu se simte cu musca pe caciula nu o sa aiba nimic impotriva" - chiar dacă nu am nimic împotrivă eu unul aş avea tare mult ceva împotrivă.
Pot să am o relaţie de câţiva ani, la o fază de genul ăsta eu pun punct relaţiei (cu regretele de rigoare) pentru că pur şi simplu eu nu mă rog de nimeni să aibă încredere în mine.
Tu nu ai încredere în el = nu îl meriţi (chiar dacă zici că-l iubeşti)
El s-a chinuit să-ţi demonstreze, tu tot nu îl crezi. = în mod clar nu ai ce căuta în preajma lui.
Vrei să-l spionezi ca să fii sigură tu = nu ştii ce-i aia dragoste şi iubire.
A iubi înseamnă şi a oferi şi a te încrede în persoana iubită.
Nimic nu e 100% sigur în viaţă!
Când ai să înveţi asta abia atunci ai să poţi spune că eşti capabilă să iubeşti. Până atunci, eşti doar o copilă paranoică, incapabilă să iubească, ce vrea ca lumea să se încreadă în ea dar ea să ştie tot şi toată lumea să-i accepte ei tot şi toate hachiţele şi fazele porceşti.
Auzi... să-l spioneze pe bietul băiat.
Să nu te mire dacă primeşti vreo palmă! O meriţi!

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Eyogirl dragă, tu zici c-ai 21 de ani. Poate aşa o fi, dar la mine jur că n-ai mai mult de 15!
Eu ca bărbat nu mă întorc niciodată, indiferent cât de mult am iubit o femeie, la ea. Dacă ne-am despărţit, despărţirea este definitivă şi irevocabilă.
Şi, în general, un bărbat sănătos la cap nu se întoarce niciodată pe unde a mai fost pentru că niciodată nu are cum să mai fie la fel!
Dacă m-am despărţit de ea, poate să se ducă fix de a doua zi la altul. Nu îmi pasă pentru că oricum, poate să-mi aducă luna de pe cer că la ea nu mă întorc, chit că stau un an singur ca să-mi revin (asta presupunând că eu am iubit-o tare de tot!).
În toate relaţiile eu am avut o singură ceartă dar şi aia mai mult discuţie civilizată în contradictoriu şi care s-a terminat în general cu "mă scuzi că te-am deranjat. mulţumesc pentru timpul oferit. ne mai auzim. Ai pierdut un iubit dar din partea mea eu cred că ai câştigat un prieten. La revedere!" - şi gata!
Apoi după aia poa' să mă roge în genunchi că nu mă mai întorc!
Eu prefer firele netede şi întinse perfect. O dată rupte şi reînnodate, nu mai sunt ca firul iniţial.
Eu cred că tu de fapt ai doar o obsesie pentru omul ăsta şi cam atât. De ce nu încerci să mergi mai departe?! Adică... mnoh! Am păţit şi eu faze de porc cu fătuci şi câteva luni mă simţeam cam aiurea dar am strâns din dinţi şi am mers mai departe că doar nu începe şi nu se termină lumea cu o femeie.
Strict faza cu spionatul, mie în continuare mi se pare de porc şi o consider o insultă la adresa lui.
Dacă tot m-ai întrebat ce-aş face eu, păi dacă o fostă ar încerca chestia asta, aş căuta-o şi-n gură de şarpe şi i-aş trosni o palmă aşa din cotor de să i se zguduie capul, exact cum i-aş face şi unui bărbat. Ţinând cont de faptul că eu nu mă întorc niciodată pe unde am mai fost, nu "încerci să mă schimbi" spionându-mă, asta e clar şi bine definit!
Desigur, acum ai să-mi sari că sunt un porc cu femeile pentru că am spus că i-aş rade o palmă. Ei bine, aşa cum pot să mă port frumos cu ele când o merită, la fel pot să mă port şi urât cu ele când o merită. Egalitatea e şi în obligaţii şi responsabilităţi, nu numai în drepturi.
Salut!

| hândel a răspuns:

Ha! Şi ce te faci dacă are un "Keylogger Detector"? Chiar şi un antivirus bun îl poate detecta, sau firewall-ul te poate anunţa de activităţi suspecte, şi-ţi dai seama că ceva-i în neregulă. O camandă run, şi afli care-i treaba. Mai bine nu te rişti dacă vrei să reiei relaţia cu el.

| Hmmmm a răspuns:

Eu sunt d acord cu crina. daca tu simti ca daca reiei relatia cu el vei deveni mai geloasa si acasta relatie iti va face rau mai bine incepi una noua si mergi mai departe.nu vad dc ai pasi inapoi in trecut, mai ales daca simti ca asta ti-ar face rau.mai bine te ocupi d prezent si d viitor si cauti un baiat in care sa ai incredere, care sa tina la tine.
cat despre idee... mi se pare f urat ceea ce vrei sa faci.asta se cheama violarea intimitatii si este poate cel mai urat si suparator lucru p care ai putea sa il faci.renunta la idee, deoarece daca o sa faci ce ti-a propus si afla o sa se supere f rau si mai mult ca sigur ca iti va face si el ceva poate mult mai urat, decat ceea ce ai facut tu, drept razbunare. tu nu te-ai simti jignita daca el ti-ar face asa ceva?

| darrio2007 a răspuns:

Fa-ti alta relatie. Ce rost mai are sa-l spionezi?

| kaya a răspuns:

Daca esti neincrezatoare si il vezi asa rau mai bine te-ai fixa pe alta relatie.De exemplu cu baiatul care l-ai cunoscut, o relatie cand se rupe prima oara si urmeaza impacarea mai greu se mentine, vor aparea alte motive si alte chestii.Aici alegerea iti apartine, cei care ti-au raspuns au dat o parere, un sfat dar trebuie sa faci ce simti, ce vrei, ce crezi ca e bine pentru tine.Numai bine si mult succes

| GogosikaInfuriata explică:

Cum ziceam, nu ma criticati prea tare sad pentru kongeriket da pot afla de pe mess ce vrea de fapt cu mine, relatie, sau sa-si umple singuratatea, pentru ca cei mai buni prieteni ai lui sunt plecati dincolo si numai asa tin legatura in plus ei sunt nelipsiti de orice "stire" din relatia noastra pentru ca fostul meu le cere pareri. In privinta keylogerului nu va faceti griji, l-am instalat si eu si chiar nu e nimic suspect, am si un antivirus nu bun, f bun si nu-l detecteaza, plus de asta si compul lui e reinstalat tot de persoana care mi le reinstalat si mie deci..."sunt identice" ca continut happy Oricum am decis ca indiferent de ce voi afla tot ii voi spune, si daca nu se simte cu musca pe caciula nu o sa aiba nimic impotriva, ba chiar o sa radem impreuna de chestia asta (il cunosc f bine, stiu cu cine am stat aproape 3 ani), dar stie ca eu o data dezamagita am nevoie de "dovezi" ca sa capat din nou incredere in el, iar el deja a obosit sa mi le tot dea, s-a schimbat dupa despartirea asta. Crinakaulitz as incepe si alta relatie, dar tot pe el il voi iubi, deci mai are vreun rost? Eu vreau sa vad daca el mai merita pentru ca cu el vreau sa fiu nu cu altul, ca daca era asa ma duceam demult in 5 luni cat am fost despartiti statea, cu 5 happy Multumesc

| GogosikaInfuriata explică:

Kongeriket tu ai avea incredere in fosta ta iubita cand ti-ar spune ca te iubeste enorm, dar la nici doua saptamani dupa despartirea de tine isi baga limba in gura la altul? Si nici nu te cauta atata timp cat e cu el, abia dupa ce II DA EL CU PRAF DE MERS? Tu ai mai avea incredere in asa ceva? La mine nu e prima oara cand ma insel in privinta lui si cand imi spun "nu va face asta pentru ca ma iubeste" si peste cateva zile aflu ca exact lucrul ala la facut happy Desi ai iubi-o pe acea fata, ai mai avea curaj sa te implici din nou in relatia cu ea? Si in plus nu stiu dc zici ca "sa chinuit sa-mi demonstreze" pentru ca nu a facut nimic (absolut nimic) in privinta asta, toate au fost numai vorbe goale si atat, Ori in astea chiar nu ma mai incred dupa ce am trecut prin ce am trecut happy Cred ca si tu ai proceda la fel. Si da a iubi inseamna a avea incredere unul in celalalt, dar nu inseamna sa-ti pierzi capul si cu atat mai mult sa te arunci cu capul CA BOUL scuza-mi expresia, desi esti f constient ca risti sa ajungi din nou de unde ai plecat, adica lacrimi, plansete zile triste, si el in timpul ala sa ii fie f usor sa se consoleze langa alta, cum de altfel a si facut happy

Spune-mi tu daca ai fi capabil sa inchizi ochii la asa ceva si sa mergi mai departe. Daca da, esti un mare prefacut si chiar n-ai respect de sine, si cu atat mai mult in fata unei femeiwinking

Stii eu mereu am considerat ca o persoana nu e nevoita sa accepte orice (daca iubeste, cum zici tu) si ca merita respectul ei pe care nu ar trebui sa il lase pentru nimeni, nici pentru nevasta/sot tongue

| GogosikaInfuriata explică:

"A iubi înseamnă şi a oferi şi a te încrede în persoana iubită." - kongeriket am fost si asa, asta pana mi-a dat peste nas si m-a adus la realitate, e logic zic eu acum sa ma gandesc daca iubesc pe cine trebuie, si daca am incredere de dracu big grin te-am pupat o zi faina.mai astept si alte opinii daca mai ai :*

| GogosikaInfuriata explică:

"Eu ca bărbat nu mă întorc niciodată, indiferent cât de mult am iubit o femeie, la ea. Dacă ne-am despărţit, despărţirea este definitivă şi irevocabilă." - chiar daca despartirea s-a produs dintr-o pura prostie, sau vorbe spuse la nervi, care in totalitatea facultatilor mintale nu le-ai spune niciodata?

"Şi, în general, un bărbat sănătos la cap nu se întoarce niciodată pe unde a mai fost pentru că niciodată nu are cum să mai fie la fel!" - ai dreptate. Poate fi mai bine decat a fost, poate fi mai rau. Cunosc ambele cazuri, si cei care au preferat calea impacarii au ajuns la casatorie.

"Apoi după aia poa' să mă roge în genunchi că nu mă mai întorc!" - nu stii sa ierti si mai zici ca ai iubit. Desi nu stiu ce ai iubit tu si cat ai iubit happy Stii e o vorba cand iubesti ierti persoana care ti-a gresit si te-a distrus o data si, te daruiesti din nou in speranta ca a invatat din greseli si a doua oara nu o va mai face.

Kongeriket multam de sinceritate (referitor la varsta chiar am 21 de ani) desi la unele actiuni poate nu o dovedesc, dar in schimb o dovedesc la altele care nu tin de natura sentimentalawinking

Ce pot sa spun este ca observ f bine, ca tu spre deosebire de fostul meu prieten esti tare diferit big grin tu zici ca nu te mai intorci niciodata la o fosta da-mi voie sa-ti spun ca asta hotaraste soarta happy te poti intalni cu o fosta de-a ta la 10 ani de divort de a ta nevasta (daca ai) si tine minte o vorba desi te vad mai "barbat" niciodata sa nu mai zici niciodata happy

Din experientele unor oameni mult mai in varsta ca noi, am invatat sa nu fugi de ceea ce se iveste, pentru ca asta inseamna sa-ti renegi soarta.

Nu cred ca e o obsesie din moment ce pot si renunta la el, asta in schimbul faptului ca nici el nu m-ar mai iubi si stiu ca poate fi mai fericit cu o alta decat cu mine happy si din moment ce vreau sa fie fericit (orice ar insemna asta). In fine au fost multe lucruri la mijloc pe care nu le stie nimeni, inclusiv tu, am o motivatie s afac asta, ii cunosc caracterul stiu ca nu mi-ar spune multe lucruri din cauza ca are si el un orgoliu cam maricel la care nu i-am cerut niciodata sa renunte, orgoliu care de multe ori poate afisa ce nu trebuie, iar cei din jur interpreteaza gresit si de aici va incepe un lant.si tot asa!

El spre deosebire de tine, niciodata nu a dat intr-o femeie si nici nu o sa dea pentru ca in fond si la urma urmei toti iesim de acolo, si in plus de asta considera cea mai josnica fapta pe care o poate face un barbat unei femei (fie ea desteapta de nu-i gasesti finalul, fie proasta de iti vine sa-i pui calus la gura).

In final tot ce pot spune este ca aveti caractere diferite, poate si mod de viata diferit, deci prin urmare mentalitate si gandiri diferite. Nu stiu cati ani ai :d dar oricum la multi ani si gandeste tot asawinking

Salutare

| addictedformetal a răspuns:

Mai bine sa incepi alta relatie! si fa ce crezi tu ca este corect

| ovidiu_4478 a răspuns:

Art. 42. - (1) Accesul, fara drept, la un sistem informatic constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amenda.
(2) Fapta prevazuta la alin. (1), savarsita in scopul obtinerii de date informatice, se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani.
(3) Daca fapta prevazuta la alin. (1) sau (2) este savarsita prin incalcarea masurilor de securitate, pedeapsa este inchisoarea de la 3 la 12 ani.
Art. 43. - (1) Interceptarea, fara drept, a unei transmisii de date informatice care nu este publica si care este destinata unui sistem informatic, provine dintr-un asemenea sistem sau se efectueaza in cadrul unui sistem informatic constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani.
(2) Cu aceeasi pedeapsa se sanctioneaza si interceptarea, fara drept, a unei emisii electromagnetice provenite dintr-un sistem informatic ce contine date informatice care nu sunt publice.
(asta in cazul in care el va afla, si va depune plangere)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eyogirl scuza-ma dca te dezamagesc dar keylogerul poate fi detectat daca fostul tau prieten se pricepe la calculatoare se va rezolva forate usor. deci ca sa depistezi keyloger sau orci program. suspect apesi:start=run:scrii acolo msconfig=ok = startup si debifezi orice program ti se pare suspect.happy Cp