| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am adus aminte de ceva ce mi s-a părut ciudat acum vreo 5-6 ani.Am fost la o grădină zoologică,chiar nu mai ţin minte unde, cu unchii şi verişorul meu mai mic.Bine,"grădină" ar fi prea mult spus pentru că era întinsă pe o suprafaţă foarte mică,erau numai câteva ţarcuri mici şi înghesuite pe marginea drumului şi voia ăsta mic să intre să vadă şi el animalele.Ştiu că mă nimerisem chiar lângă ţarcul tigrului,dar nu l-am văzut când m-am pus acolo pentru că stătea culcat în "vana" aia în care li se pune apă cred, iar eu mă uitam în altă direcţie atunci şi deodată numai văd cu coada ochiului cum se ridică ceva mare lângă mine şi am tresărit instant. Apoi am observat că pe lângă faptul că nu era nici un gard care să te ţină măcar la vreo 2 m distanţă aşa cum e la grădiniile obişnuite, nici măcar gard electric nu era.Deci eu mă puteam duce lejer să-mi bag tot brațul printre gratii şi să mângâi tigrul pe cap.
Pe ăştia nu îi verifică nimeni la început să vadă dacă totul e în regulă înainte să lase lumea să o viziteze?

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Sincer mi se pare cea mai mare prostie sa platesti sa vezi cum sunt chinuite niste animale.

Eu unul nu as incuraja asta niciodata, gradinile astea zoologice nu ar trebui sa existe.

Si sa raspund la intrebarea ta: Daca voiai sa mangai tigrul si ramaneai fara mana, se numeste "selectie naturala".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar stiu ca sunt unele masuri de protectie mai... bune pe la gradinile zoologice. Dar da, daca un copil s-ar duce asa pe oriunde... ar avea de suferit.
Nu este ok asa, dar poate mai era ceva ce nu s-a vazut pe acolo, ca protectie. Trebuie sa fie. Refuz sa cred ca erau asa inconstienti incat sa lase aproape liber tigrul.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Erau pur şi simplu nişte bări verticale mai groase cu distanţa de cam o palmă între ele.Nu cred să fi fost ceva peste chiar atât de subţire încât să nu se vadă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi ți-o asumi daca mergi al gradina zoologică și tii se întâmplă ceva, că nu te obliga nimeni sa mergi.
Întotdeauna m-au scârbit grădinile alea. Modul cum sunt tratate animalele, probabil e de nedescris.
Și eu am fost in generala, iar niște idioți, se mârâiau cu tigrii. Păi cum sa-ti pară rău dacă îl înșfacă puțin așa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Păi ți-o asumi daca mergi al gradina zoologică și tii se întâmplă ceva, că nu te obliga nimeni sa mergi."
Mă faci să râd.

| Jus7t a răspuns:

Ca de obicei, în țara asta nu se investește unde trebuie, banii intră în buzunarul greșit.
Îi verifică unii dar primesc un răspuns de genul "Nu sunt eu de vină, nu mă ocup eu de asta, vorbiți cu X" și tot așa, până se învârt ei pe acolo și nu face nimeni nimic în foarte multe cazuri, în așa hal e corupția aici.

Am postat ieri parcă o întrebare, cei de la Recorder au arătat cum niște oameni care nu sunt pregătiți pentru anumite funcții sunt puși acolo chiar dacă ne pot pune pe noi în pericol, deci... welcome to Romania.